KNJIGA "SANCTUARIUM ADIGNANI"

PREDSTAVLJENA MONOGRAFIJA mons. MARIJANA JELENIĆA: Vrelo informacija o 300-tinjak relikvija i tri neraspadnuta tijela svetaca koja se čuvaju u Vodnjanu

Kakvog smisla ima štovanje relikvija? Može li relikvija učiniti nešto za mene, mogu li one poslužiti mome spasenju, pita se Pintarić i kaže da, teološki gledano, relikvije ne mogu učiniti ništa za nečije spasenje, ne uslišavaju molitve i nemaju nikakvu čudotvornu moć, čak nije ni nužno vjerovati u njihovu autentičnost, no od velike su važnosti za Crkvu

| Autor: Mladen RADIĆ
Knjigu su do oltara donijeli članovi folklornih društava (Snimio Dejan Štifanić)

Knjigu su do oltara donijeli članovi folklornih društava (Snimio Dejan Štifanić)


U župnoj crkvi u Vodnjanu već više od 200 godina čuva se 300-tinjak relikvija različitih svetaca iz različitih vremena povijesti Crkve, među kojima su i tri neraspadnuta tijela svetaca. U vodnjanskoj crkvi Sv. Blaža sinoć je predstavljena i monografija mons. Marijana Jelenića "Sanctuarium Adignani", u kojoj su na 834 stranica i s 536 fotografija precizno dokumentirane sve relikvije svetaca koje se drže u Vodnjanu. O knjizi su, uz autora, govorili i mons. Nedjeljko Pintarić, svećenik Zagrebačke nadbiskupije i voditelj nadbiskupskog ureda za kulturna dobra, Vesna Jurić Rukavina, članica povjerenstva, urednica i novinarka na HRT-u, mr. sc. Marino Baldini, povjesničar umjetnosti i arheolog, mr. sc. Ilija Jakovljević, dekan Vodnjanskog dekanata, te fotograf i dizajner Danilo Dragosavac.

Na početku je prikazan i kratki dokumentarni film "Sveta Tijela očima kamere" Danila Dragosavca. Moderatorica je bila Carla Rotta, a prezentaciju su glazbenim nastupom uveličali Anton Gregorić na violini i Fabio Jurić koji je svirao violončelo. Predstavljanje je započelo ulaskom u crkvu članova folklornih društava zajednica Talijana Vodnjan i Galižana te članova Društva perojskih Crnogoraca "Peroj 1657" koji su, odjeveni u istarske narodne nošnje i nošnje svojih etničkih zajednica, donijeli jedan primjerak Jelenićeve knjige do oltara.

Kako je rekao mons. Pintarić, u Zagrebu nema toliko relikvija i Svetih tijela kao što ih ima u Vodnjanu.

- Kada bi popisali sve što Crkva ima u svojim riznicama i svim prostorima, puno toga čini baštinu i identitet po kojem pripadamo i toj zapadnoeuropskoj civilizaciji, ali onoj univerzalnoj katoličkoj civilizaciji, upravo zahvaljujući svim tim relikvijama, moćima, svecima…, zapravo uzoru koji je nadahnjivao sve te svece i blaženike, a to je Isus Krist i njegovo evanđelje, kaže Pintarić. - Lijepo je da je u jednoj knjizi koja svojom težinom jest teška, ali je lijepa sadržajem, donosi sve što se nalazi u vašoj župi, kaže Pintarić koji je spomenuo da se u zadnje vrijeme javlja povećan interes za relikvije.

- Crkva se uvijek zanimala za moći svetaca, za ostatke onih ljudi koji na neki način pokazuju put i zazivaju čovjeka da učini nešto slično, na tragu onoga što Isus govori. Danas je to isto, ali možda na drugi način, kazao je Pintarić citiravši kršćanskog pisca Tertulijana koji je rekao da je "krv mučenika sjeme novih kršćana".

Kako je nadalje rekao Pintarić, svaka posvećena crkva u svom oltaru ima ugrađene moći, relikvije, ostatak nekog sveca ili svetice što znači da fenomen relikvija sve više raste.

- Kakvog smisla ima štovanje relikvija? Može li relikvija učiniti nešto za mene, mogu li one poslužiti mome spasenju, pita se Pintarić i kaže da, teološki gledano, relikvije ne mogu učiniti ništa za nečije spasenje, ne uslišavaju molitve i nemaju nikakvu čudotvornu moć, čak nije ni nužno vjerovati u njihovu autentičnost, no od velike su važnosti za Crkvu jer ukazuju na ono što se dogodilo u životu pojedinog čovjeka, ali koji je živio uzornim svetačkim životom.

- Važno je da nas te relikvije i relikvijari podsjećaju na posvećenost života u Bogu i za Boga u konkretnom povijesnom vremenu. To nas uranja u zajedništvo s Bogom, a ne konkretni zemni ostatak, objasnio je on.

- Koliko god relikvije bile dragocjene i značajne, važniji je misterij, događaj, osoba koja stoji iza te relikvije i poruka koju nam njihova prisutnost prenosi ili na koji nas podsjeća, citirao je Pintarić riječi apostolskog nuncija u Hrvatskoj.

Pintarić je spomenuo i opasnost od komercijalizacije relikvija, no prema crkvenom pravu, svete moći se ne smiju prodavati. Istaknuo je i da Jelenić kroz ovu knjigu ide za time da vodnjanske relikvije dobiju adekvatan prostor u koji bi bile smještene.

- Objavljivanje ove knjige je blagdan hrvatske knjige koja bi mogla ići na bilo koji sajam knjiga da se pokaže kojom je minucioznošću napravljena, pohvalio je Pintarić.

Vesna Jurić Rukavina nazvala je Jelenićevu knjigu "vrelom informacija o svecima koja detaljno pokriva temu o kojoj naslov govori", istaknuvši da je Jelenić jako dobro znao što treba raditi. Kako kaže, radi se o autorovom životnom djelu.Marijan Jelenić

Vodnjanski župnik i autor knjige Marijan Jelenić 

Mons. Jelenić pozdravio je prisutne, prisjetivši kako se zaredio i kako je došao u Vodnjan u kojem službuje već 50 godina.

- Mi nismo samo prisutni u povijesti, mi smo činioci povijesti i nismo ni svjesni što večeras radimo. Zahvaljujem da ste došli i želim da budete kreatori, da bude ponosni što ste večeras tu i da svojim osjećajima, svojim pripovijedanjem i svjedočenjem budete kreatori povijesti. Vodnjan će tek uskrsnuti, a ovo što sada radimo je jedna duhovna dimenzija koja je čovjeku jako potrebna, poručio je mons. Jelenić.

Posjetiteljima se obratio biskup u miru mons. Milovan, ujedno i predsjednik povjerenstva za rekogniciju, znanstvenu obradu, zaštitu i prezentaciju Porečke i pulske biskupije - Župa sv. Blaža Vodnjan. Citirao je akademika i nobelovca Vladimira Preloga koji je rekao da Crkva u svom krilu čuva 95 posto kulturnog bogatstva, što je na neki način duhovno tkivo jednog naroda. Znanost svojim egzaktnim metodama nastoji analizirati tu kulturnu baštinu. Župa u Vodnjanu, kaže Milovan, posjeduje veliko kulturno bogatstvo te je podsjetio kako su Corpi Santi u Vodnjan stigli početkom 19. st. zaslugom slikara Gaetana Gresslera nakon čega je Vodnjan postao poznat. Godine 2008. Milovan je, kao tadašnji biskup, dozvolio znanstvenu obradu, a zahvaljujući ovom projektu Milovan smatra da će Hrvatska postati još poznatija u svijetu kulture.

Ilustracija

Predstavljanju knjige u vodnjanskoj crkvi odazvao se veliki broj ljudi

 Potencijal za razvoj sakralnog turizma

Prisutne je pozdravio i vodnjanski gradonačelnik Edi Pastroviccio koji je podsjetio da je preksinoć obilježena 204. godišnjica dolaska relikvijarija i relikvija u Vodnjan, a koji predstavljaju neprocjenjivu vrijednost, kako za Crkvu, tako i za cijelo čovječanstvo kojima je mons. Jelenić posvetio 50 godina, a sve to bogatstvo došlo je do Vodnjana kao najboljeg mjesta za čuvanje. Spomenuo je da te relikvije nude i potencijal za razvoj sakralnog turizma od kojeg, ako je dobro vođen, korist može imati cijela zajednica.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama