(M. MIJOŠEK)
Razvoj poljoprivrede u današnje vrijeme nije moguć bez adekvatnog stručnog znanja. Moderne tehnologije, kao i procesi proizvodnje svakako zahtijevaju znanje koje se može steći samo u školi, rekao je ravnatelj porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam Dean Ban
Projekt "Upiši poljoprivrednu - proizvodi hranu i brini se o okolišu", koji za cilj ima promociju upisa mladih u poljoprivredni smjer Srednje škole Mate Balote, krenuo je sredinom prošle godine, a provodi ga Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, uz podršku i sufinanciranje Grada Poreča i Istarske županije. Jučer su taj projekt, kao i njegove promotivne materijale, medijima u porečkoj Maloj vijećnici predstavili gradonačelnik Grada Poreča Loris Peršurić, ravnatelj Instituta Dean Ban, voditelj projekta Milan Oplanić i ravnatelj SŠ Mate Balote Krešimir Bronić.
Negativan trend upisa
Kako je istaknuto na predavanju, posljednjih je tridesetak godina zabilježen negativan trend pri upisivanju srednjoškolskog poljoprivrednog programa u Poreču, iako se Istarska županija može podičiti poticajnim okruženjem za upis tog programa. Naime, prirodni uvjeti pogoduju uzgoju velikog broja biljnih i životinjskih vrsta, a nezagađeni prostor i tradicionalni načini uzgoja osnova su za snažni razvoj ekološke proizvodnje. Blizina razvijenog turističkog tržišta osigurava pak kvalitetniji plasman proizvoda te, posljednje, ali ne i manje bitno, poticaj je zasigurno stoljetna tradicija poljoprivrednog obrazovanja i mogućnost nastavka školovanja na Poljoprivrednom odjelu riječkog Veleučilišta, kao i razvoj znanstvene karijere u Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču.
No, unatoč svemu tome, ravnatelj SŠ Mate Balote navodi kako je ove godine upisano 12 od mogućih 24 učenika, što pokazuje 50-postotni pad upisa.
Oplanić iz Instituta navodi pak kako se prvenstveno radi o lošoj društvenoj i gospodarskoj percepciji poljoprivrede kao djelatnosti niskog dohotka, dugotrajnog i napornog fizičkog rada, djelatnosti u kojoj je nemoguć osobni i profesionalni napredak, a dodaje i kako mnogi seoski način života smatraju neatraktivnim. Napomenuo je i kako raspoložive poljoprivredne površine zauzimaju 155.000 hektara, odnosno 55 posto ukupne površine Istre, a u svrhu poljoprivredne proizvodnje koristi se svega 16,1 posto raspoloživih površina, odnosno svega 8,9 posto ukupne površine Istarske županije. Oplanić je dodao i kako je u 2018. godini tek 15 posto nositelja gospodarstava bilo mlađe od 41 godinu, dok je 47 posto njih starije od 61 godine.
Problem smještaja učenika
- Razvoj poljoprivrede u današnje vrijeme nije moguć bez adekvatnog stručnog znanja. Moderne tehnologije, kao i procesi proizvodnje svakako zahtijevaju znanje koje se može steći samo u školi, rekao je pak Dean Ban.
Ipak, još jedan problem pri upisu poljoprivrednog smjera SŠ Mate Balote objasnio je ravnatelj Krešimir Bronić. Naime, on navodi kako je veliku ulogu u smanjenju učenika odigrala organizacija prijevoza na području županije ili pak nemogućnost organiziranog smještaja učenika u Poreču za poljoprivredni program. Također, napominje kako je sama zgrada 1907. godine izgrađena za potrebe kako poljoprivredne škole, tako i učeničkog doma, što znači da se već tada razmišljalo o potrebi organiziranog smještaja učenika.
Zbog svega navedenog, Institut je pokrenuo navedeni projekt kojemu je zadatak da na informativan, ali nadasve realan način, osnovnoškolcima predstavi osnovne značajke poljoprivrede, naglasi važnost poljoprivrednog obrazovanja, opiše primjere i iskustva uspješnih poljoprivrednika u Istri, upozna ih s mogućnostima za usavršavanje, odnosno zapošljavanje u poljoprivredi te ih tako potakne na upis srednjoškolskog poljoprivrednog usmjerenja.
Zajednički cilj projekta je veći broj upisanih učenika u srednju poljoprivrednu školu, ali i pozitivnije opće društveno shvaćanje poljoprivrede kao poželjne, atraktivne, dinamične i profitabilne djelatnosti. Projektom je također objašnjen rad poljoprivredne škole, čiji se program, osim u prostorijama škole, ostvaruje u školskom vrtu, dva posebno opremljena prostora za poljoprivrednu skupinu predmeta, plasteniku, dijelu vinskog podruma Poljoprivrednog odjela Veleučilišta u Rijeci, kao i na površinama Instituta za poljoprivredu i turizam.
- Osim općeobrazovnih predmeta, postoji niz onih strukovnih: od ekološke poljoprivrede i voćarstva, preko vinarstva, vinogradarstva i maslinarstva pa sve do stočarstva, pčelarstva i ribarstva. Ti su predmeti temelj za daljnji razvoj učenika, kao i temelj za stvaranje ideje čime bi se mogli baviti. Uz EU fondove i poticaje Ministarstva poljoprivrede, smatram kako se vrlo brzo i lako njihova ideja može realizirati i biti vrlo profitabilna, objašnjava Bronić, koji je ujedno najavio Dane otvorenih vrata SŠ Mate Balote koji će se održati 25. ožujka, a pozvani su svi osnovnoškolci kako bi im se na adekvatan način prezentirali svi programi.
Sufinanciranje povoljnih kredita
Grad Poreč se u projekt uključio sufinanciranjem u iznosu od 40 tisuća kuna, a gradonačelnik je istaknuo da Grad potiče razvoj poljoprivrede kroz više mjera, projekata i aktivnosti.
- Tu se radi o sufinanciranju posebnog računa županijskog Fonda za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre, kroz koji se odobrava povoljno financiranje projekata u poljoprivredi, sufinanciranju rada udruga u poljoprivredi, rad "Domaće web tržnice", sufinanciranju LAG-a "Središnja Istra" - mogućnosti razvoja poljoprivrednih gospodarstava putem mjera LAG-a kao i LAGUR-a 2Istarski švoj", sufinanciraju se aktivnosti i projekti Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč, kao i razne manifestacije i projekti u području poljoprivrede i ribarstva te sudjelovanja poljoprivrednika na sajmovima, naveo je gradonačelnik.
Istaknuo je i da je u tijeku izgradnja sustava navodnjavanja na Poreštini, projektu teškom oko 110 milijuna kuna, sufinanciranog nacionalnim sredstvima i sredstvima europskih fondova. Dodao je kako su tu i administrativna i edukativna podrška udrugama u poljoprivredi kod prijave projekata na EU i nacionalne natječaje, organizacije Informativnog dana za poljoprivrednike, omogućavanja izlaganja poljoprivrednih proizvoda u okviru raznih manifestacija te ljeti svaki tjedan.