Projekt se sastoji od organizacije zajedničke postrojbe od po devet vatrogasaca iz svake države kako bi, između ostalog, zajedno mogli intervenirati kao jedinstvena postrojba na nacionalnim sustavima gašenja požara i spašavanja na moru
Dvadeset i sedam vatrogasca iz koparske Gasilne brigade, talijanske regije Friuli Venezia Giulia "Vigili del Fuoco" i Vatrogasne zajednice Istarske županije, u četvrtak su na kopnu i moru demonstrirali svoje vještine izvevši dvije pokazne vježbe. Konkretno, na poligonu u Rovinjskom Selu, vatrene su kacige, pred velikim brojem gostiju i znatiželjnika, uvježbavali ulaske u zatvorene prostore zahvaćene požarom, dok su u drugoj demonstraciji bili na pučini.
Konkretno, da bi svoju efikasnost pokazali i na moru, tršćanski su vatrogasci za ovu prigodu, doplovili sa specijalnim brodom- dugim 28 metara i teškim 125 tona, odnosno 30 tona teškim materijalom potrebnim za gašenje požara na moru. Kako se moglo čuti ovo je tek jedan od šest brodova kojeg posjeduju susjedi. Odlično opremljen brod uz dva motora s po tisuću konjskih snaga, posjeduje i dvije elektrostanice za dizalice i sve uređaje na plovilu kao i dvije pumpe.
A kako djeluju u neprilici, vatrogasci su demonstrirali gostima na samom brodu i vodama oko svetog Ivana na pučini.
Inače, pokazne vježbe, bile su u drugom planu. Naime, vatrogasci su se u Rovinju okupili radi zajedničkog projekta NAMIRG- North Adriatic Maritime Incident Response Group.
Za "NAMIRG" pribavljeno oko 905 tisuća eura od kojih 75 posto bespovratno
Podsjetimo, Vatrogasna jedinica Istarske županije zajedno s Gasilnom brigadom iz Kopra i Comando Regionale Vigili del Fuoco Friuli Venezia Giulia sudjelovala je u izradi EU projekta NAMIRG ( grupa za interveniranje u pomorskim nesrećama u akvatoriju sjevernog Jadrana, te nakon dvije godine pripreme i rada dobila potrebita sredstva Europske komisije za njegovu pripremu.
Ugovor s Europskom komisijom potpisan je koncem siječnja ove godine u Bruxellesu, a sam rok trajanja projekta je dvije godine te će biti okončan 2019. Ukupan iznos projekta "težak" je nešto više od 904 tisuće eura, od kojih je 75 posto ( ili oko 678 tisuća eura) bespovratno. Vatrogasnoj zajednici Županije istarske pripalo je oko 204 tisuće eura.
- Projekt se sastoji od organizacije zajedničke postrojbe od po devet vatrogasaca iz svake države a cilj mu je snimiti postojeće stanje sustava intervencija na moru, izraditi procedure i planove intervencija u akvatoriju sjevernog Jadrana, opremiti vatrogasce potrebitom opremom te uvježbati sustav kako bi intervenirali kao jedinstvena postrojba na raspolaganju nacionalnim sustavima gašenja požara i spašavanja na moru, rekao nam je Evilijano Gašpić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Rovinj.
A da bi vatrogasci upravo bili spremni za dobro uvježban nacionalni tim, jedna od obuka bila je i ova organizirana na poligonu u Rovinjskom Selu. No, pored ove obuke koja uključuje gašenje požara i spašavanje ljudi, tu su i ronjenje i rad pod vodom, spašavanja u moru kod pada helikoptera, tehnike rada kod plovila i rad s helikopterom. Sve se obuke odvijaju u obučnim centrima- od Rovinja, preko Kopra, Trsta, do Rima i pod budnim očima instruktora vatrogatstva. (Napisala i snimila Nina ORLOVIĆ RADIĆ)