BUZET :PRIJEDLOGA PRORAČUNA OD 35,5 MILIJUNA KUNA

Oprezno fiskalno planiranje za 2019. godinu

(G. Č. Š.)

(G. Č. Š.)


U buzetskom proračunu planiraju se sredstva za određene projekte tek kada se donese odluka o njihovom sufinanciranju, kako bi se izbjeglo da rebalansima na kraju godine dolazi do znatnih smanjenja, istaknuo je gradonačelnik Siniša Žulić i najavio rast proračuna na rebalansima

Prijedlog gradskog proračuna za iduću godinu, planiranog u visini od 35,5 milijuna kuna, prošao je prvo čitanje te je sa sjednice Gradskog vijeća upućen na javnu raspravu koja će trajati do 11. prosinca. Kako je naglasila resorna pročelnica Ornela Rumen, Zakonom o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Buzet ima učešće u jedinstvenoj raspodjeli od 60 posto u ostvarenom prihodu od poreza na dohodak. Također, nema više pravo na udio pomoći za financiranje kapitalnih projekata na brdsko - planinskom području u visini od 10 posto poreza na dohodak.

Proračun će rasti

Zakonskim odredbama predviđene su, međutim, kompenzacijske mjere iz državnog proračuna za 2019. godinu zbog gubitka dijela prihoda od poreza na dohodak za što je u prijedlogu proračuna planirano 2 milijuna kuna. Donesen je novi Zakon o komunalnom gospodarstvu, dok je porez na nekretnine u Zakonu o lokalnim porezima, koji je trebao zamijeniti prihod od komunalne naknade, spomeničke rente i poreza na kuće za odmor, za sada odgođen.

- Sve je teže iz nenamjenskih poreznih prihoda zatvarati onaj nenamjenski dio, a to je pokrivanje općih troškova, predškolskog odgoja, troškova gradske uprave, doma za starije, kulture i ostalog, rekla je Rumen.

Proračun za iduću godinu, istaknuo je gradonačelnik Siniša Žulić, bit će viši od osnovnog prijedloga i nakon pozitivnih odgovora s različitih natječaja na koje su kandidirani određeni projekti na svakom će rebalansu rasti s obzirom da se za razliku od mnogih drugih, u buzetskom proračunu planiraju sredstva za određene projekte tek kada se donese odluka o njihovom sufinanciranju kako bi se izbjeglo da rebalansima na kraju godine dolazi do znatnih smanjenja.

Intencija je, rekao je Žulić, proračunom osigurati dosadašnju sigurnost i nesmetano funkcioniranje najvitalnijih gradskih funkcija, a da se, sukladno mogućnostima, različitim razvojnim projektima, prije svega investicijama, pokuša napraviti što je više moguće. Predviđeno je da razina usluga koje pruža Grad Buzet budu više manje na istoj razini, a ima i onih kod kojih se zbog različitih ograničenja moralo napraviti određene korekcije.

Priprema za POS stanove

- Konačni nacrt Zakona o brdsko planinskom području u petak će se naći na Vladi no nisam siguran da od njega možemo puno očekivati s obzirom da se predlaže povećanje broja jedinica lokalne samouprave koje će imati brdsko-planinski status s 44 na 85, a sredstva za kandidiranje projekta predviđena druge godine iznose svega 30 milijuna kuna na godišnjoj razini što je izuzetno malo, istaknuo je Žulić te naglasio kako se nada da će se, bez obzira na sve, neki kandidirani projekti prihvatiti pa će buzetski proračun za iduću godinu kao i prethodnih godina, ipak biti značajno veći od 40 milijuna kuna.

IDS-ova vijećnica Enisa Marinac Prodan u ime Kluba mladih predložila je da se u proračun uvrsti analiza potreba tržišta te sukladno tome i priprema dokumentacije za početak izgradnje POS stanova za mlade obitelji. Oporbeni vijećnik Damir Kajin ponovio je zahtjev za ukidanje prireza te rekao da bi suština proračuna trebala biti kako Buzet učiniti konkurentnijim od nekih ostalih sredina, a tu treba naglasak staviti upravo na industrijske zone.

SDP-ovac Vedran Majcan ocijenio je da je riječ o drastičnom smanjenju proračunskih prihoda, iako se u ovom prvom proračunskom čitanju radi o opreznom fiskalnom planiranju.

- Buzet je imao viškove i po 15 milijuna kuna i oročavao ih i malo po malo iz situacije u kojoj je "plivao u novcu" došlo je do ovoga na što smo dugo upozoravali, a to je da će novac presušiti, da ga je trebalo uložiti u ono što će donositi prihode, rekao je Majcan.

- Buzet je jedan od rijetkih koji je 2010. godine, kada je gospodarstvu bilo najteže, spustio komunalnu naknadu za 10 posto te pojačao poticaje za gospodarstvo, uzvratio je Žulić te rekao da u posljednje vrijeme ima upita investitora za zonu Mala Huba i nije problem visina komunalne naknade koja je najniža u poduzetničkim zonama u Istri i šire, ili u komunalnom doprinosu koji je također najniži, već hoće li biti dovoljno radne snage.

- Većinu nenamjenskih prihoda Buzeta čini porez na dohodak građana koji je po glavi stanovnika veći od mnogih uspješnijih gradova, među najvećima u Hrvatskoj zato je Buzet i najviše kažnjen novim Zakonom o financiranju jedinica lokalne samouprave koji kaže "vama je super, vama je dobro", bez obzira što su prosječne plaće u Buzetu daleko ispod državnog prosjeka, rekao je Žulić.

(G. ČALIĆ ŠVERKO)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter