Ilustracija
Rudarska labinština bila je okosnica triju natječaja koji su završeni odabirom autentičnih suvenira, jela i doživljaja o toj temi, a održani su u okviru projekta "Inspiracija" koji se bavi revitalizacijom gradova bogate industrijske baštine Labina, Rijeke, Trbovlja i Slovenske Bistrice kroz razvoj kulturnoga turizma.
Projekt "Inspiracija" sufinancira Europska unija iz Europskoga fonda za regionalni razvoj u okviru Programa prekogranične suradnje Interreg Slovenija-Hrvatska V-A 2014.-2020., njegova ukupna vrijednost je milijun i 503 tisuće eura, a EU potpora iznosi nešto više od milijun i 277 tisuća eura.
Prijedloge koji su stigli za tri natječajne kategorije pregledali su predstavnici partnera projekta "Inspiracija" Labin Art Express XXI, TZ Labin i Naj tura, a ključ odabira bila je temeljna prosječna ocjena, priopćilo je u ponedjeljak kulturno-umjetničko društvo Labin Art Express XXI.
Rudarska značka, privjesak za ključeve, rudarski meni i "Lov na blago"
U kategoriji autohtonih suvenira izabrani su radovi "Rudarska značka" autorice Ivone Verbanac i "3D privjesak za ključeve" u obliku labinskoga Šohta autora Marka Ambroša, svaki nagrađen sa 150 eura bruto.
Ivona Verbanac umjetnica je iz Labina, a njezin prijedlog suvenira u obliku rudarske značke predstavlja dva ukrštena čekića - međunarodni znak za rudnike i rudarenje. Dimenzije odabranoga suvenira su 17 puta 17 milimetara boje staroga zlata, a izrađen je od materijala zamac (legura aluminija, magnezija i bakra) . Na znački će biti ugraviran naziv projekta (Inspiracija) na hrvatskom i slovenskom te na engleskom jeziku.
Marko Ambroš arhitekt je i suosnivač produkcijskoga kolektiva "Deminutiv studio", a bavi se izradom prototipa i maloserijskom proizvodnjom prezentacijskih materijala, objekata i instalacija. Na natječaj je prijavio tri prijedloga za suvenir na temu industrijske baštine Labinštine, među kojima je komisija odabrala 3D privjesak u obliku labinskog Šohta.
Nagrada u iznosu od stotinu eura bruto u kategoriji autohtonoga doživljaja pripala je igri "Lov na blagu", koji su osmislili učenici Srednje škole Mate Blažine Petar Dundara i Martin Šverko, pod mentorstvom Majde Milevoj Klapčić.
U turi "Lov na blago" 16 labinskih punktova
Tura/igra "Lov na blago" povezuje pak 15 labinskih punktova vezanih uz industrijsku baštinu, među kojima su Šoht, Spomenik rudaru borcu, Aleja velikana, rodna kuća Giuseppine Martinuzzi, veliko rudničko kupatilo i Gradska knjižnica Labin, a namijenjena je i djeci i starijima (roditeljima te svim zainteresiranima za industrijsku baštinu Labinštine).
"Lov na blago" moguće je proći na nekoliko načina, a predviđeni su prosječni put, najbrži put te najteži put do blaga.