ROVINJ: POČELA SANACIJA JEDNOG OD SIMBOLA GRADA SVETE EUFEMIJE

Krenula obnova Balbijeva luka iz 17. stoljeća


Jedan od zaštitnih simbola Grada Rovinja, Balbijev luk, od prekjučer je pod građevinskim skelama. Zahtjevni radovi obavljaju se pod nadzorom konzervatora, i trebali bi se okončati do početka turističke sezone. Kako doznajemo, restauracija Balbijevog luka, koju je Grad Rovinj inicirao 2016. godine, s plaćenim troškovnikom i istražnim radovima na samom zdanju, odvijat će se u dvije faze. Dvije se faze predviđaju, što zbog izdašnog troškovnika sanacije, što zbog iznimno osjetljivih radova.

- U prvoj fazi sanacije konzervatori Hrvatskog restauratorskog zavoda skinut će s luka grbove i ukrasne vaze koje će se potom, ručno restaurirati, i najvjerojatnije, tijekom ove turističke sezone biti izvan pogleda turista i ostalih znatiželjnika. Istovremeno, sam Balbijev luk će se očistiti od raznih vrsta onečišćenja i kontaminacija, te s njega skinuti različite neadekvatne materijale, kaže nam Sandra Čelić Višnjić, konzervatorica iz Konzervatorskog odjela Pula, od koje i doznajemo da ove radove s 300 tisuća kuna financira Ministarstvo kulture.

Druga faza sljedeće godine

Što se pak tiče, nastavka sanacije ona bi trebala obuhvatiti rekonstrukciju nedostajućih dijelova i za nju je potrebno pribaviti financijska sredstva, pa će i u tom slučaju novac putem prijave biti upućen na istu adresu - Ministarstvo kulture.

- Očekujemo da bi se druga faza sanacije trebala odvijati sljedeće godine, kada će na Balbijev luk iz radionice biti vraćeni i na novopostavljeni grbovi i vaze, kaže Celić Višnjić.

S tim u svezi, spomenimo kako je uz svoj povijesni i kulturološki značaj, Balbijev luk iznimno atraktivan i zbog svog izgleda. Naime, na gornjem dijelu kamenog luka nalazi se figura glave, s vanjske strane luka, u turskom stilu, a s unutrašnje strane mletačkom. Kameni lav je jedinstven po natpisu otvorene knjige na kojoj se čita: victoria tibi marce evangelista mevs.

Svakodnevno prolaze rijeke ljudi

No, kako ni stameni kamen nije otporan na vrijeme i vremenske nepogode s godinama je dobio ružnu patinu gdjegod je bio oštećen odnosno odlomljen. Posebno neugledno luk je izgledao sa strane izlaza iz starogradske jezgre, gdje se na vrhu isticala žičana ograda (koja se nalazi ispod odlomljene ploče), dok su rubovi bili "ukrašeni" samoniklom travom. O otužnom izgledu Balbijevog luka i sami smo na sugestiju turističkih vodiča i građana višekratno pisali. Posljednji put prije tri godine kada se prvi susjed Balbija, hotel Adriatic rekonstruirao, i kada je pored nečeg novog i lijepog, do punog izražaja došla neuglednost rovinjske znamenitosti.

Spomenimo i činjenicu da ispod Balbijevog luka svakodnevno prolaze rijeke ljudi. Jedni da bi sa središnjeg Trga maršala Tita ušli u starogradsku jezgru, drugi da bi iz nje izašli jednim od najatraktivnijih izlaza - direktnim spuštanjem od crkve svete Eufemije i pratećeg joj dvorišnog vidikovca kroz najatraktivniju starogradsku ulicu Grisiju, ponovno na Trg.

Sedam rovinjskih gradskih vrata

Balbijev luk, također je nezaobilazna stanica svih turista i mjesto na kojem će stati svaki vodič. Jer, upravo ispod luka, turisti će doznati da je srednjovjekovni Rovinj imao sedam gradskih vrata (danas preostala samo tri: Vrata svetog Benedikta, Vrata na obali i Vrata pod zidom op.u.) kroz koja se ulazilo u bedemom opasano naselje, a da su se na mjestu današnjeg Balbijevog luka u srednjom vijeku nalazila i glavna vrata utvrđenog grada - Porton della pescheria (Vrata ribarnice), da bi u 1678. na 1679. godinu, u doba rovinjskog gradonačelnika Daniela Balbija, stara gradska vrata bila srušena, a na njenom mjestu podignut Balbijev luk. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter