Naša je ambicija smanjiti utjecaj poslovanja na zdravlje te ostvariti pozitivan utjecaj na okoliš i društvo. Iz tog su razloga na razini cjelokupne BAT grupe postavljeni vrlo konkretni i ambiciozni ciljevi, pa tako do 2025. godine želimo smanjiti CO2 za 50 posto, želimo postići da 30 posto ukupne korištene energije dolazi iz obnovljivih izvora, te da do 2030. godine sva električna energija u sve naše tvornice dolazi iz obnovljivih izvora, poručuju iz BAT-a
(Snimio Milivoj Mijošek)
Početkom ove godine British American Tobacco ocijenjen je kao najbolja kompanija u prehrambenom i duhanskom sektoru i treća najbolja kompanija u sastavu globalnog FTSE 100 indeksa Londonske burze prema održivosti poslovanja. Financial Times proglasio je BAT jednim od lidera među kompanijama koje predvode borbu protiv klimatskih promjena. Što za kompaniju znače ta priznanja pojasnili su nam voditelj inženjeringa i tvorničkog održavanja Luka Mladenović i voditelj zaštite i sigurnosti na radu Kristijan Rabar.
- Različita su priznanja potvrda da kao BAT grupa zaista ostvarujemo pozitivne promjene u zajednici u kojoj smo prisutni te su nam dodatni poticaj za stvaranje boljeg sutra (A Better Tomorrow™) za sve, u skladu s našom korporativnom strategijom. Provedbom različitih aktivnosti neprestano ulažemo u podizanje standarda održivog poslovanja, kako bismo stvorili okruženje u kojem svi žele raditi i živjeti. Vjerujemo kako sve te promjene kreću upravo od velikih kompanija, kao što je BAT, koje u svom okruženju mogu poslužiti kao pozitivan primjer i drugim poslovnim subjektima. Vjerujemo da smo na dobrom putu ka potpunoj transformaciji, u skladu s vrlo jasno postavljenim ciljevima naše strategije održivosti (ESG strategija).
- Koja su osnovna načela programa kojima je kompanija zaslužila ta priznanja i koji su, kad je održivost u pitanju, glavni izazovi koji se nalaze pred BAT-om?
- U fokusu svih naših aktivnosti je održivost, čemu su prilagođeni različiti segmenti našeg poslovanja. Prije svega, tu je izvrsnost u upravljanju okolišem, uključujući korištenje rješenja kojima se smanjuje utjecaj na okoliš, te usvajanje načela kružnog gospodarstva. Osim toga, fokusirani smo na ostvarivanje pozitivnog društvenog utjecaja, što uključujue poštivanje ljudskih prava, osiguranje i kontinuirano unaprjeđenje radne okoline, poboljšanje uvjeta rada i održivosti poslovanja naših uzgajivača duhana te stvaranje sigurne, raznolike i uključive kulture na radnom mjestu. I posljednje, osiguravanje robusnog korporativnog upravljanja, uključujući i to da naši etički standardi nikada nisu ugroženi zbog poslovnih rezultata, kao i da odgovorno komuniciramo o svojim proizvodima isključivo odraslim potrošačima.
- Na čemu se temelji BAT-ova korporativna strategija izgradnje bolje budućnosti (A Better Tomorrow™)?
- Izgradnja bolje budućnosti (A Better Tomorrow™) naša je temeljna misija koju primarno ostvarujemo kroz ulaganja u istraživanje i razvoj proizvoda sa smanjenim rizikom za zdravlje potrošača - pod uvjetom potpunog prestanka pušenja cigareta. Konkretno, to u Hrvatskoj znači dodatna ulaganja u novu generaciju proizvoda za grijanje duhana, tzv. duhanske umetke brenda neo™ koji se koristi u glo™ Hyper uređajima. Nedavno kliničko istraživanje, objavljeno u The Journal of Internal and Emergency Medicine, pokazalo je kako pušači, koji prijeđu s cigareta na naš proizvod za grijanje duhana, mogu značajno smanjiti izloženost određenim štetnim tvarima i indikatorima potencijalne štetnosti za zdravlje, u usporedbi s nastavkom pušenja. Takvi proizvodi su dostupni u Hrvatskoj već 3 godine i počinju se proizvoditi u našoj tvornici u Kanfanaru, otkuda će se i izvoziti u 28 tržišta u Europi, a i ne samo u Europi.
- Koji su ključni ciljevi koje ste postavili i koliko su ti ciljevi ambiciozni?
- Naša je ambicija smanjiti utjecaj poslovanja na zdravlje te ostvariti pozitivan utjecaj na okoliš i društvo. Iz tog su razloga na razini cjelokupne BAT grupe postavljeni vrlo konkretni i ambiciozni ciljevi, pa tako do 2025. želimo smanjiti CO2 za 50 posto, želimo postići da 30 posto ukupne korištene energije dolazi iz obnovljivih izvora, te da sva električna energija dolazi iz obnovljivih izvora u svim tvornicama do 2030. Kad je riječ o vodi, na razini grupe želi se do 2025. smanjiti potrošnja vode za 35 posto, ali i reciklirati ukupno 30 posto vode. Isto tako, do 2025. želimo smanjiti generiranje otpada za 15 posto, reciklirati 95 posto otpada te ispoštovati zahtjev da se 0 posto otpada odlaže na odlagališta, odnosno na zemljinu površinu. Svi su ciljevi pritom postavljani u usporedbi s 2017. godinom. Naši su ciljevi postavljeni u skladu s ciljevima cjelokupne BAT grupe, u kojoj želimo smanjiti emisije stakleničkih plinova i postati ugljično neutralni, što podrazumijeva smanjenje emisije stakleničkih plinova i kod proizvođača, kroz provedbu dobrih poljoprivrednih praksi i korištenje obnovljivih izvora energije tijekom sušenja duhana, zbog čega će se testirati i korištenje solarnih panela.
- Kakvi su planovi kompanije za budućnost po toj temi?
- Pred nama je zaista izazovno razdoblje u kojem želimo realizirati sve jasno postavljene ciljeve na razini BAT grupe. Iz tog razloga radimo na aktivnostima u području društveno odgovornog poslovanja, kako bismo dugoročno stvorili još kvalitetnije okruženje za život i rad.
- Gdje se u čitavoj toj priči o održivom poslovanju nalazi tvornica u Kanfanaru, odnosno koje su aktivnosti poduzete da se dostignu standardi koje kompanija postavlja na globalnoj razini?
- Drago nam je što danas možemo reći kako je Kanfanar u samoj Europskoj uniji jedna od tehnološki najnaprednijih tvornica pa je lokalni tim zasluženo dobio povjerenje za proizvodnju nove generacije grijanih duhanskih proizvoda. Duhanski umetci brenda neo™ koji se koristi u glo™ Hyper uređajima odsad će se proizvoditi u Hrvatskoj. Time postajemo jedan od predvodnika novih duhanskih trendova, na što smo zaista ponosni.
- Koji su ciljevi kad je održivost u pitanju postavljeni u kanfanarskoj tvornici i kako se oni realiziraju?
- U BAT-u kontinuirano brinemo o dobrobiti i zdravlju svih naših zaposlenika. Iz tog razloga redovito radimo na unaprijeđenju zaštite na radu, u čemu smo u regiji Europa i Sjeverna Afrika prepoznati kao tvornica koja vrlo dobro kotira po tom pitanju, a to su potvrdili i posljednji rezultati naše interne ankete. S druge strane, tvornica u Kanfanaru već godinama sustavno ulaže u suvremena energetska rješenja kako bismo dugoročno smanjili emisiju CO2, u skladu s međunarodnom normom za sustav upravljanja okolišem ISO 14001. Budući da sve ove godine značajno ulažemo u održivo poslovanje, danas u tvornici znatan postotak energije dolazi iz obnovljivih izvora, koristimo 100 posto zelenu električnu energiju, a naša se tvornica pozicionirala i kao vodeća u kompaniji po količini reciklirane vode. Na taj smo rezultat zaista ponosni jer smo uspješno smanjili ukupno povučenu vodu za čak 47 posto, u odnosu na 2017. godinu. Sva voda koju tvornica ispušta se reciklira i ponovno koristi pa tako 40 posto ukupno korištene vode dolazi od recikliranja, a ostalih 60 posto od kiše i iz javne mreže, a do 2025. planiramo reciklirati čak 50 posto vode, što je iznad postavljenih ciljeva na razini BAT grupe. Uz to, do 2025. želimo dosegnuti i ugljičnu neutralnost. Također, važno je spomenuti i povećanje energetske efikasnosti, odnosno smanjenje ukupne energije po jedinici proizvoda za 25 posto od 2017. do 2021., kao i to da postižemo nula posto otpada na odlagalištima, pa smo u odnosu na 2017. raznim inicijativama uspjeli smanjiti količinu generiranog otpada za 27 posto. I ne manje važno, 2019. je dovršena izgradnja plinovoda do Kanfanara, čime je tvornica priključena na prirodni plin. Tvornica je već tada raspolagala s jednim od najmodernijih postrojenja za proizvodnju pare u Hrvatskoj, no nadogradnja energetskog postrojenja tvornice donijela je značajno smanjenje emisije stakleničkih plinova, posebice ugljičnog dioksida čija se emisija smanjuje za gotovo 30 posto.
Pridružio sam se TDR-u 2007. godine kao pripravnik nakon Fakulteta elektrotehnike i računarstva na poziciji elektroničar i automatičar u odjelu održavanja proizvodnje. Od samog početka naišao sam na organizaciju koja svoju snagu dugoročno gradi na snažnim temeljima timskog rada, na raznovrsnim edukacijama zaposlenika, ali i na kontinuitetu predaje bogatog iskustva i znanja. Već 2008. godine moja uloga se širi na vođenje elektroodržavanja, a od 2012. aktivno sudjelujem u brojnim projektima i investicijama u proizvodnu opremu i infastrukturu tvornice u Kanfanaru na poziciji voditelja Tehničke službe. Od akvizicije od strane BAT grupe 2015. godine, projekti i investicije koje nadzirem naglo postaju brojnije, učestalije i kontinuirano fokusirane na rast i razvoj proizvodnih kapaciteta, zadovoljavanje zahtjeva rastućeg broja tržišta i broja proizvoda te podizanje razine naših standarda kvalitete i zaštite na radu. Od 2018. godine na poziciji Engineering and Site Services Manager razvijam i vodim tim koji pokriva brojne funkcionalne aspekte tvornice: investicijski projekti, opće održavanje pogona te tehnička i fizička zaštita.
Uz titulu diplomiranog inženjera elektrotehnike, tijekom svog rada usavršavao sam se te završio studij sigurnosti, smjer zaštite na radu i zaštite od požara. Prethodno radno iskustvo te dinamično i raznovrsno radno okruženje pomoglo mi je u napredovanju i stalnom usavršavanju u području zaštite na radu. Pridružio sam se TDR-u 2007. godine u odjelu za zaštitu i sigurnost na radu kao coordinator, a 2018. sam prešao na poziciju voditelja sigurnosti i zaštite na radu u kanfanarskoj tvornici. BAT-ovom akvizicijom podigla se ljestvica sigurnosti i zaštite na radu na još višu razini, što je postavilo nove izazove i zahtjeve pred naš odjel. Kontinuirana ulaganja i proširivanje prozvodnih procesa te mnogobrojni projekti u kojima smo sudjelovali s ostalim odjelima, omogućilo je stjecanje novog iskustva za naš tim, kao i nove izazove koje je naša nova ESG agenda donijela u naše poslovanje.