U dolcu, vali nedaleko crkve sv. Ivana i Pavla održana je komemoracija za mještane Zabrežana i okolnih sela ubijene 7. listopada 1943. Na te je krvave dane nad skupnom grobnicom, na mjestu zločina, podsjetio Valter Žgrablić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Zabrežani.
Tih su dana, rekao je, prije 75 godine pripadnici Rommelovih nacističkih postrojbi, nastojeći zastrašiti narod, sijali smrt diljem Istre. Nasuprot tomu, snaga antifašističkog otpora i Narodnooslobodilačkog pokreta u Istri je rasla. Prije prodora Nijemaca u Istru, već 1941. formirane su ilegalne skupine koje su stupile u kontakt s NOP-om pa je 1942. dolazilo do masovnih uhićenja, a 1943. do masovne mobilizacije istarskih mladića u specijalne bataljune talijanske vojske. Skupina od 11 mladića iz ovih krajeva želeći izbjeći mobilizaciju ilegalno se prebacila u Gorski kotar i priključila 13. primorsko-goranskoj brigadi. Na to su fašisti 7. i 8. listopada 1943. munjevito i okrutno reagirali nezamislivim terorom.
- Njemačke kolone kretale su se cestom prema Cerovlju, Gračišću i Žminju, a pješaštvo se uputilo okolicom sela Drndići. Nijemci su ondje zarobili i sproveli sedmoricu mještana do jedne boksitne jame, tu ih strijeljali i bacili u nju. To su bile prve žrtve pokolja kojem je slijedilo ubojstvo 57 nedužnih muškaraca iz sela Žgrablići, Pariži, Kašćergani, Drndići, Gajmovići i Zabrežani, rekao je Žgrablić.
Nijemci su, dodao je, sve muškarce starije od 15 godina poveli do crkve sv. Ivana i Pavla, a kada su se našli na okupu, zapovjedili su im da bježe pa su po njima zasuli paljbu. Danima nakon toga njihova su tijela ostala razasuta po njivama, a tek kada je opasnost prestala, mještani su ih sahranili u ovom dolcu, rekao je Žgrablić. U tom divljanju Nijemci su nekoliko sela potpuno spalili, a unatoč ovim stravičnim događajima, žitelji Zabrežana i okolnih sela nisu pokoreni. Naprotiv, postali su još jači u borbi protiv fašizma i za konačnu slobodu.
Nakon što su predsjednik Udruge antifašista Pazina Milan Antolović i Davor Sloković predsjednik Vijeća Grada Pazina, u nazočnosti mještana, položili cvijeće na spomeniku uz zajedničku grobnicu, fra Ivan Šarić predvodio je zajedničku molitvu za nevine žrtve koje počivaju u vali iza crkve sv. Ivana i Pavla. (M. RIMANIĆ)