Dođe mi da zaplačem kad umjesto planiranog uroda u polju ugledam "mrtvo more". Cijeli svoj život radim kao poljoprivrednik, poput svojih predaka. U vrijeme Mussolinija sustav odvodnje se održavao. Za vrijeme Tita nešto manje, ali danas svjedočim da se ne radi. To je tako! I sada nitko nije odgovoran za štetu osim onoga gore s neba, kaže Duilio Zigante
Prvi smo se spustili u Donju Mirnu nakon prošlotjednog olujnog nevremena i ekstremnih oborina koje su poplavile oko 500 hektara poljoprivrednog zemljišta.
Vožnja preko mosta na Antenalu i pogled na dolinu Mirne izgledaju impresivno. Ogromno jezero, labudovi i bijele čaplje, poneki ribič, plutajuće bale sijena - sve to ostavlja dojam neke imaginarne priče na rubnim dijelovima mora, točnije Tarske vale.
Nitko ne bi ni pomislio pomišlja dok se vozi uz dolinu Mirne kakva se tuga krije ispod vodene površine. Ni jedne vijesti u medijima, nigdje informacije kakvo je zlo zadesilo neke ljude na tom području. Sve je bilo utišano do poziva zlatnog Olimpijaca Giovannija Cernogorza iz Novigrada.
- Molim vas, možete li posjetiti ljude u dolini Mirne kojima su već osmi dan polja pod vodom i trpe veliku štetu. I moj vjenčani kum Diego Lubiana tamo obrađuje velike površine zemlje i ne zna komu se više obratiti ne bi li se voda brže prebacila u more i sanirala im se nastala šteta, rekao je zabrinuto. Odmah smo se uputili na teren.
U dolini Mirne prva je u nizu kuća obitelji Oklen. Najviše je stradala od naleta vode. I nakon osam dana opkoljena je vodom, traktor je još usidren u kišnom jezeru. Na vrhovima čizama gacamo kroz kaljužu do ulaznih vrata obiteljske kuće Oklenovih, a iz štale se glasaju krave. Ima ih 20. Ostale su bez hrane, jer njihove bale sijena palucaju kao orahove ljuske s druge strane obale novonastalog jezera. Gazda domaćinstava Silvano odvezao se u Vižinadu po nove količine sijena. Voda se do četvrtaka nije spuštala, a onda je pala taj dan za četiri centimetra i povlačenjem po dvorištu ostavila veliki nered.
Nastojimo doznati razloge tako velikoj poplavi koju nitko ne spominje javno. Enormne su štete nanesene poljoprivrednicima koji u zakupu imaju državnu zemlju za uzgoj različitih kultura. Je li im samo priroda bila neprijateljica ili je i ljudski faktor zakazao? Razgovor s poljoprivrednicima i žiteljima otkriva obje strane medalje.
- Ovdje sam od osamdesetih godina prošloga stoljeća, ali ne pamtim poplavu sličnih razmjera. Stariji žitelji se prisjećaju samo one iz 1964. kada se podigao plimni val i pola je zapadne Istre bilo pod morskom vodom. Bila je riječ o nezapamćenoj prirodnoj katastrofi, ali ova je poplava dobrim dijelom uzrokovana nebrigom ljudi iz Vodoprivrede jer ne održavaju mrežne odvodne i sabirne kanale, mišljenja je Marija Oklen.
Ističe da su u doba Jugoslavije poljoprivredna dobra u dolini Mirne bila pod PIK-ovim kombinatom Umag i tada je sve funkcioniralo. Od nje doznajemo da je mrežna struktura sabirnih i odvodnih kanala izgrađena u doba Italije, točnije Mussolinija. Odlično je projektirana, ali je nakon toga sve ostalo netaknuto, a sada i zapušteno.
Kćer Silvija iznosi više konkretnih i zanimljivih, međusobno povijesno isprepletenih podatka, iz kojih zaključujemo kakav je bio pristup radu u različitim društveno-političkim sustavima. Silvija je zagazila u vodu pa s neskrivenom ljutnjom objašnjava sustav kanalske mreže iz programa Hrvatskih voda.
- Pogrešna je pretpostavka da se izlila Mirna. Pogledajte je, vrluda u svom koritu. Istina je da se podigla do granica nasipa, ali se nije prelila. Radi se samo o neodržavanju kanalskog sustava i ekstremnim padalinama koje su zbog toga prouzročile poplavu. Ovaj dio obradivog tla nalazi se većim dijelom ispod razine mora i u vrijeme Mussolinija je sagrađen sustav međusobno premreženih sabirnih i obodnih kanala koji vode u kanal Principale (glavni), a zatim se voda slijeva u crpnu stanicu Antenal koja, pak, vodu pumpama iz kompletnog melioracijskog sustava prebacuje u more. Međutim, kanali su neprohodni jer ih radnici Vodoprivrede neredovito održavaju. Umjesto da su pred jesenje kiše sve raščistili od zaraslog raslinja i trstike, došli su tek dan prije najave ekstremnih kiša. Prokrčili kanale, a pokošenu trstiku ostavili u njima umjesto da je uklone. Enormne su kiše potjerale vodu do kanala Principale, ali sa smećem i pokošenom trstikom te raznim granjem koje je zaštopalo rešetke crpne stanice i voda se nije mogla slobodno prebaciti u more. Kiša je nezaustavljivo padala i poplavila sva poljoprivredna obradiva zemljišta u dolini Mirne u tri JLS-a - Novigradu, Brtonigli i Grožnjanu. Učinjena nam je nesaglediva šteta, a tim ljudima je poljoprivreda jedini izvor zarade, srdito će Silvija, zahvalna vatrogasnoj postrojbi DVD-a Novigrad i JVP-a Umag te radnicima iz Hrvatskih voda koji su za vrijeme oborina danonoćno spašavali domaćinstva stvaranjem nasipa od vreći pijeska i korištenjem dodatnih pumpi.
Čak je i gradonačelnik Novigrada Anteo Milos osobno pomagao novigradskim vatrogascima u prebacivanju tisuća i tisuća vreća za pripremu nasipa, a momci iz DVD-a Novigrad su cijelu noć dežurali u kući Oklenovih radi bojazni od većeg prodora vode.
- Dok uredno plaćamo zakup poljoprivrednog zemljišta i slivne vode, još ne znamo tko će preuzeti odgovornost za nastalu štetu, veli Silvija koja nije dobila odgovor ni nakon posjete Aleksandara Kružića, direktora Vodnogospodarske ispostave za mali sliv Mirna-Dragonja.
I ostali oštećeni poljoprivrednici potreseno pričaju o zlokobnoj sudbini koja ih je snašla. Svi uglas konstatiraju da od 1964. nije bilo plavljenja tih razmjera i da su kanali neodržavani, dok se u doba Mussolinija o tome strogo vodilo računa. Ni Nataša Belušić koja tu stanuje od pedesetih godina prošloga stoljeća ne pamti ovakvu katastrofu.