Liberalnija mogućnost gradnje

"PA GDJE ĆEMO GRADITI, AKO NE KRAJ MORA? GDJE ĆE TURISTI DOĆI?" Javna rasprava o DPU Zambratija podijelila Umažane. Jedni su za razvoj, drugi bi čuvali prirodu

Jasminka Peharda Doblanović, direktorica tvrtke Urban Plan, naglasila je da se više ne prakticira izrada DPU-a nego samo UPU-a (urbanističkih planova uređenja), te će se stavljanjem izvan snage ovog DPU-a primjenjivati odredbe plana višeg reda, a to je Prostorni plan uređenja grada (PPUG) što bi omogućilo vlasnicima parcela liberalniju mogućnost gradnje

| Autor:  Sanja BOSNIĆ
Crvena uvala, Zambratija

Crvena uvala, Zambratija


Javna rasprava o stavljanju izvan snage Detaljnog plana uređenja (DPU) naselja Zambratija podijelila je sudionike nedavne rasprave na dvije zavađene struje koje su žustro branile svoja stajališta vezana za ukidanje tog plana, jedni štiteći vlastite interese vezane uz svoje parcele, a drugi javni interes oko očuvanja zelenih površina zbog pretjerane gradnje uz morsku obalu koja će, kako se   pribojavaju, uslijediti.

Postupak stavljanja izvan snage DPU-a obrazložili su Jasminka Peharda Doblanović, direktorica tvrtke Urban Plan j.d.o.o. Pula, izrađivač prijedloga ukidanja DPU-a Zambratija, Diego Banković, pročelnik resornog upravnog odjela Grada Umaga, i Martina Bencich, voditeljica Odsjeka za prostorno planiranje Grada Umaga.

Peharda Doblanović je naglasila da se više ne prakticira izrada DPU-a nego samo UPU-a (urbanističkih planova uređenja), te će se stavljanjem izvan snage ovog DPU-a primjenjivati odredbe plana višeg reda, a to je Prostorni plan uređenja grada (PPUG) što bi omogućilo vlasnicima parcela liberalniju mogućnost gradnje. Izrada UPU-a je zakonom obvezujuća samo u južnom dijelu Zambratije za neizgrađeni dio građevinskog područja od 3,64 hektara, dok UPU nije potrebno izraditi u sjevernim dijelovima s pretežito izgrađenim dijelovima građevinskog obuhvata od 77,3 hektara, na kojem je do sada izgrađeno 44,4 hektara. Tu je dozvoljena fleksibilnija gradnja, koja zbog primjena odredbi DPU-a, do sada nije bila izvediva. Još važeći DPU donesen je 1995. godine, a zadnje su promjene plana realizirane 2007. godine. Tri nova pokušaja izmjena u zadnjih desetak godina nisu prihvaćena. Naime, stanovnici naselja žestoko su se sukobili s Gradom kao predlagačem, a čak su u 2018. godini potpisivali i peticiju protiv štetnog prijedloga plana, jer se predviđala urbanizacija nekih zelenih/rekreacijskih parcela uz more, gradnja objekata (hotela) unutar 25 metara od mora, betonirana šetnica široka i do šest metara preko pješčane plaže u Crvenoj uvali i ukidanje obilaznice u naselju.

Nakon uvodnog izlaganja pokrenuta je rasprava oko prijedloga na kojoj se otvorio verbalni front između dviju sukobljenih strana, sve do prozivki na osobnoj razini.

Marino Paretić, predsjednik udruge "Naši ljudi", htio je znati zašto se o tom prijedlogu nije raspravljalo na mjesnim odborima kao javno-pravnom tijelu, u kojem su žitelji naselja direktno zainteresirani za uređenje i razvoj svoje lokalne sredine, ali je istovremeno i odgovorio jer mjesni odbori nisu aktivni s obzirom da nije proveden izborni postupak novih članova. Veljko Ivančić, aktivist iste udruge, u obraćanju Pehardi-Doblanović inzistirao je na odgovoru postoji li zakonska obveza stavljanja izvan snage DPU-a na što mu je ona odgovorila da ne postoji i da se tu radi o usklađenju sa zakonom.

- Znači, ukoliko nešto nije zakonska obveza, ali Gradu ne konvenira takav plan, onda govorimo o usklađenju sa zakonom, konstatirao je, na što mu je Peharda Doblanović objasnila da Grad ima pravo donijeti odluku i o izradi UPU-a za sjeverni dio naselja, što bi mogao biti sljedeći korak. Rečeno je i da nakon ukidanja DPU-a stupa na snagu PPUG, što je Peharda Doblanović i potvrdila.

- Znači li to da će se moći graditi objekti, odnosno hoteli na udaljenosti 25 metra od mora, htio je znati Ivančić, a Bencich mu je odgovorila kako nema ograničenja koliko metara od mora se može graditi, sve ovisi o crti pomorskog dobra koja se mora utvrditi.

- Konstatiram da je katastrofalno što će se staviti DPU van snage i što će vrijediti PPUG na tom obuhvatu Umaga pa ćemo umjesto uređenog prostora, prema nazivu prostornih planova uređenja, dobiti prostorne planove neuređenosti prostora tj. naselja u gradu, pjenio se Ivančić. U ljutom tonu nadovezao se i Branko Lakošeljac, aktivist udruge "Naši ljudi", poznat kao veliki štovatelj i zaštitnik prirodnih resursa, koji je ustvrdio da se nastavlja betonizacija, gradnja hotela i drugih objekata na samoj obali mora, ne štiti okoliš bitan za život budućih generacija, akcentirajući da je novim gradskim planovima priroda već pretjerano devastirana i da je to kriminal u prostoru. "Španjolska, Fancuska, Italija, sve žale zbog betonizacije obale, a mi ih kopiramo", rekao je.

Raspravi se priključio Stevo Miketek, poduzetnik i vlasnik nekretnina u naselju, defenzivnim rečenicama jer se osjetio indirektno prozvanim, čak je to u jednom trenu revoltirano upitao.

- Je li to vaše opće stajalište ili imate nešto osobno protiv mene? Baš ja da ne realiziram ništa tj. moja djeca?! Ako nemamo planova koji su izvedivi, nećemo imati mogućnosti da se opravdamo sutrašnjim generacijama zašto nešto nismo napravili. Umag je ostao bez turističke kuće Istraturista i mi sada moramo iskoristi šansu da se grade hoteli. To bismo inače prokockali. Svi hoteli u Umagu su se gradili unutar 20 metara od mora. Odgovor Umaga mora biti 100 malih hotela i 100 malih kampova! Svi bi se u gradu trebali početi baviti turizmom jer nema drugih grana od kojih će domicilno stanovništvo živjeti. Treba pohvaliti ovakve planove u kojima se to može izvoditi, govorio je Miketek obrazlažući svoj projekt izgradnje dva obiteljska hotela visoke kategorije koje bi trebala voditi njegova djeca s 30 do 40 zaposlenih.

Podržala ga je i Ana Klobučar, stanovnica naselja kazujući da sada vlada džumbus u prostoru, dok su se druga naselja Umaga uređivala.

- Pa gdje ćemo graditi, ako ne kraj mora? Gdje će turisti doći? Posadit ćemo dva, tri drva i park ako treba, negodovala je Klobučar.

Nastao je žamor i mala prepirka između podijeljenih strana u kojoj su jedni tvrdili da im ovaj plan "ne ide ni iz džepa ni u džep" te da zastupaju javne interese stanovnika prozivajući drugu stranu da gura svoje osobne interese "preko reda" trajnim uništenjem nedirnuta obalnog pojasa. "Hoteli da, ali na udaljenosti unutar 70 metra od mora", ponavljali su.

- Ovaj se DPU stavlja izvan snage isključivo radi pojedinih slučajeva kojima se pogoduje, rezimirao je i Goran Galović, aktivist Zelenog Umaga. - Primjenom PPUG-a dozvolit će se natrpana gradnja raznim građevinama i otežat će se pristup plažama. Prethodno rješenje DPU-a od 1995. nije bilo u skladu s katastarskim granicama, ali je s njime mjesto imalo funkciju nekog naselja što više neće biti slučaj i od sada će svi puno izgubiti na kvaliteti života u naselju, istaknuo je Galović. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter