POPULARNO ZNANSTVENA PREDAVANJA I NOĆNO PROMATRANJE NEBA TELESKOPOM

IgreHuma u najmanjem gradu na svijetu

| Autor: G. ČALIĆ ŠVERKO
(G. Č. Š.)

(G. Č. Š.)


Ukoliko vremenski uvjeti budu odgovarajući, bit će organizirano promatranje teleskopom vidljivih planeta i "deep sky" objekata na ljetnome noćnome nebu

IgreHuma, tri popularno znanstvena predavanja održat će se u petak 23. kolovoza u Humu. Ukoliko vremenski uvjeti budu odgovarajući, bit će organizirano promatranje teleskopom vidljivih planeta i "deep sky" objekata na ljetnome noćnome nebu. Moći će se vidjeti Mjesec, na koji je čovjek prvi puta kročio prije pedeset godina. 

U obilježavanju ove obljetnice, jedno predavanje posvećeno je upravo tom pothvatu. Nakon iscrpljujućih predavanja, live koncert odvest će posjetitelje u neke druge dubine, najavljuju u Udruzi Hum, koja je organizator ovog kolovoškog sadržaja u najmanjem gradu na svijetu.

U 21 sat kreće predavanje Damira Šegona "Od smrznutoga dalekozora do globalne meteorske mreže". Tajnik Astronomskog društva "Istra" Pula, astronom amater već 45 godina, mentor mladim astronomima amaterima učenicima i studentima, inicijator je hrvatske meteorske mreže. Njegovo predavanje pokriva razdoblje od 1978. godine do danas i prezentira razvoj meteorske astronomije od vremena vizualnih do automatiziranih video opažanja meteora.

Dinko Brautović u 22 sata govori na temu "Utrka do Mjeseca", u povodu 50 godina koliko je prošlo otkako je čovjek prvi puta kročio na naš prirodni satelit. Član Akademskog astronomskog društva Rijeka, svoju prezentaciju-predavanje počinje kratkim osvrtom na rani razvoj astronautike i same ideje slijetanja na Mjesec s ljudskom posadom. Nastavlja se sa začetkom misije pod nazivom Apollo, odabirom varijante "Susret u Mjesečevoj orbiti", probnim letovima i slično. Središnji dio predavanja je sedma misija, odnosno šest uspješnih misija slijetanja na Mjesec s ljudskom posadom od 1969. do 1972. godine, opis i cilj svake misije te povratak na Zemlju. Predavanje završava najavom misije koja je već u tijeku "Moon to Mars".

Preporuka je pogledati kratki filmić, koji je dobar uvod u predavanje, a tko se odazove predavanju imat će mogućnost i uživo pogledati detalje na mjesecu kroz teleskope koji će biti postavljeni na samoj lokaciji predavanja.

Finalno predavanje večeri Davora Horvatića "Što smo u zadnjih 100 godina doznali o strukturi svemira?" započinje u 23 sata. Izvanredni profesor na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istraživanje obavlja u području fizike elementarnih čestica te u području kompleksnih sistema i mreža s primjenom u ekonomiji, sociologiji i medicini.

Korištenjem Einsteinove opće teorije relativnosti, nuklearne i atomske fizike spoznata je u zadnjih sto godina strukturu svemira. Teorija velikog praska je na dobrim nogama, no činjenica da nije poznato što čini preko 90 posto masenog i energetskog sadržaja svemira astrofizičarima ne da spavati. Predavanje će dati pregled trenutne fronte istraživanja strukture svemira.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama