Nakon pretprošlogodišnjeg online izdanja, prošlogodišnjeg djelomično hibridnog oblika, ove je godine Festival istriotskog narječja održan u cijelosti uživo, a za ovo izdanje zaslužni su vrijedni predstavnici zajednica Talijana Šišana, Galižane, Vodnjana, Bala i Rovinja, gdje se i ovo narječje govori te gdje ga se nastoji na što bolji način očuvati, posebice među mladima.
Kako su rekli domaćini, Paolo Demarin, predsjednik ZT Šišana i član radne skupine koja vodi festival te Claudio Grbac, također iz ZT-a Šišan koji je ujedno i koordinator radne skupine, ove je godine bio uključen najveći broj sudionika, gotovo dvjesto kada se računaju i učenici iz škola koji su tu imali razne kreativne i jezične radionice tijekom trodnevnog trajanja festivala.
Predstavljena je i ploča na istriotskom šišanskom koja je zapravo dobrodošlica u Šišan na kojoj piše "Vemo pjaser che se vegnudi catane" odnosno, u prijevodu "Posebno nam je drago što ste nam došli u posjet", a ideja je da se takve ploče postave u svim mjestima gdje se govori istriotski.
Iako je teško izdvojiti koji je dio manifestacije najatraktivniji, sigurno je to bio defile članova svih zajednica Talijana gdje se govori istriotski, a koji su predstavili dio svoga folklora te pjesme na istriotskom.
Brojna se publika okupila u Šišanu da bi prisustvovala ovom defileu gdje smo vidjeli živopisne nošnje te čuli pjesmu i glazbu na raznim varijantama istriotskog, u izvrsnom raspoloženju svih nazočnih. Istriotski se, osim u navedenim mjestima, govori i u Fažani, no tamo je sada ostalo vrlo malo govornika i uglavnom starije životne dobi.
VIŠE U TISKANOM IZDANJU OD NEDJELJE, 2. LISTOPADA