ALARMANTNO!

ELEMENTARNA NEPOGODA KAKVA SE NA MORU NE PAMTI: Najezda meduza uz zapadnu obalu Istre traje već dva mjeseca. Kočari su već dugo bez ulova, nemaju od čega živjeti

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
Meduze

Meduze


Osim što im brišu brodove iz Upisnika brodica zbog navodnog neplaćanja, kolokvijalno rečeno, svjetlarine, što im visoka cijena plavog dizela opasno ugrožava poslovanje, što su ulovi iz godine u godinu sve manji, što se stalno nadmudruju s dupinima, ribare sjeverozapadne obale Istre već gotovo dva mjeseca muči ogroman broj meduza morskih pluća (lat. Rhizostoma pulmo). Riječ je o velikoj meduzi koja se razmnožila do razmjera da ribari, prije svih kočari, gotovo i ne izlaze na more. I to ne samo oni sjevernije od Poreča, već i slovenski i talijanski im kolege. Ribari su ljuti, nitko im ne pruža ruku pomoći.

Na nedavnom je sastanku Ceha ribara Obrtničke komore Istarske županije, na kojem je sudjelovao i županijski resorni pročelnik Ezio Pinzan, najavljeno da će Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita provesti istraživanja kojima će se analizirati problem žarnjaka, kako morskih pluća tako i rebraša. Ribarima, međutim, to ne znači puno. Istraživanja bi im mogla eventualno pomoći u budućnosti, iako je upitno u kojoj mjeri, no njih zanima koje su im trenutno opcije. Rečeno im je da od proglašenja elementarne nepogode neće imati nikakve vajde, odnosno da se iz državnog proračuna u tu svrhu isplaćuju simbolična sredstva.

Kočari iz Umaga i Savudrije svjedoče da, osim što u jednom izvlačenju mreže ulove po nekoliko stotina komada velikih meduza, uz što naravno izostaje komercijalni ulov, takve količine morskih pluća zbog svoje težine oštećuju ribarske alate. Podsjećaju da su na ovaj problem prvi put upozorili nadležne još sredinom prosinca lani, a tek je sada rečeno da će cijelu stvar ispitati splitski Institut. Pitaju se što očekivati od institucija koje nisu reagirale dva mjeseca, ali i znanstvenika koji, kažu nam, nemaju nikakve predviđene protokole u ovakvim situacijama, a vjerojatno i ne znaju o kakvoj je enormnoj pojavi meduza riječ. Ribari žele rješenje, i to brzo.

- Činjenica je da nas je pogodila velika elementarna nepogoda, a na nju nismo bili spremni ni u istraživačkom ni u institucionalnom smislu. Lani smo imali isti problem, ali je srećom bio kratkog vijeka. Sada, međutim, ova najezda traje već mjesecima. Po noći klobuci meduza izgledaju poput duhova u moru. Toliko ih je. Mi ribari smo prepušteni sami sebi, a ne možemo ništa protiv prirode, kaže savudrijski ribar Danilo Latin, koji često znanstvenicima prosljeđuje podatke s terena.

Barbara Sladonja iz Centra za invazivne vrste porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam kaže da je ovakva najezda meduza teško objašnjiva jer uzrok nije jedan.

- Više je faktora zbog kojih se najvjerojatnije ovo događa. Jedan od njih je temperatura mora koja je previsoka. Naime, populacija morskih pluća bi se zimi trebala značajno smanjiti zbog niskih temperatura. Ove godine ona očito nije dovoljno pala i populacija je stalno rasla. Također, poremećeni su hranidbeni lanci u moru, manje je ribe koja se hrani drugim organizmima u vodi, pa tako i meduzama, i desi se da se jedna karika nađe u povlaštenom položaju i pretjerano razmnožava. Zatim su tu i rebraši kojima se hrane meduze, a njih je već godinama puno u sjevernom Jadranu, pa su meduze imale prilično puno hrane te su se u takvim uvjetima razmnožile. Jedan od razloga je sigurno i povećan dolazak nutrijenata iz primjerice rijeke Po i zagađenje mora u sjevernom Jadranu. Dakle, višestruki su razlozi za ovu masovnu pojavu meduza, ne postoji jedan krivac u kojeg možemo uperiti prstom, nego je vjerojatno riječ o kombinaciji svega nabrojanog. Ovakva cvjetanja planktonskih želatinoznih organizama dešavala su se u našim krajevima periodično u cijelom prošlom stoljeću, no nikada nisu tako dugo trajala u ovakvom obimu, kaže Sladonja.

Na pitanje kad bi se broj meduza mogao smanjiti, odgovara da je lutrija takvo što predvidjeti jer ovisi o navedenim, a i drugim poznatim ili nepoznatim parametrima.

- Iskreno, mislili smo da će se, s obzirom na lanjsko iskustvo, situacija već smiriti. Vjerojatno bi bilo bolje kad bi se temperatura zraka i vode spustila, odnosno kad bismo imali period hladnijeg vremena. Ali, nažalost, to se u prognozama ne vidi da će se dogoditi, ističe Sladonja.

Pitanje i zašto se ovakva najezda događa na sjeverozapadu Istre, dok se na jugu istina viđaju primjerci morskih pluća, ali ne u velikim količinama.

- Razlog je vrlo jednostavan - uz istarsku obalu je, što se više ide na sjever, more sve pliće, zbog čega je i manji volumen vode pa su razlozi koje sam spomenula, od temperature do poremećenih hranidbenih lanaca, jače izraženi. Mi smo zapravo indikator onoga što će se u budućnosti događati svugdje. Prvi smo na udaru, upozorava Sladonja.

Što se tiče praćenja stanja, Sladonja kaže da stalni monitoring vrši Centar za istraživanje mora iz Rovinja i kolege iz Slovenije i Italije. Pitamo je mogu li se ovakve pojave predvidjeti, na što odgovara niječno. "Nemoguće je sa sigurnošću reći da će meduze nestati za dva tjedna ili slično. Morali bismo znati hoće li biti jačeg zahlađenja u narednih mjesec dana", zaključuje Barbara Sladonja.

Županijski pročelnik Pinzan kaže nam da je jako dobro upoznat sa situacijom i da mu je jasno o kakvim je razmjerima problema riječ. "Ribari plate gorivo, ljude na brodu, otiđu na moru i onda ulove - meduze. To je katastrofa, oni trenutno nemaju od čega živjeti. U potpunosti ih razumijem i podržavam, to nije floskula, ali u ovom im trenutku, što smo s njima i razjasnili, ne možemo pomoći u financijskom smislu. Ono što sada moramo učiniti jest vidjeti što se događa i kako to spriječiti da se ne ponovi iduće godine. Županija razgovara s Ministarstvom poljoprivrede o mogućnosti nadoknade štete koju su ribarima prouzročile meduze. Mislim da je na Županiji da pokrene istraživanja kako bismo mogli predvidjeti ovakve situacije. To je jedino što trenutno možemo učiniti", kaže Pinzan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter