MUKE PO POS-u

DRŽAVA NAJAVILA DA BI GRADILA STANOVE U VRSARU I POREČU Peršurić: "Umjesto državnog, Poreč ima svoj POS"

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(N. LAZAREVIĆ)

(N. LAZAREVIĆ)


Umjesto 1.100 eura po kvadratu, samo bi izgradnja koštala od 1.700 do 1.900 eura po kvadratu. APN je od Grada Poreča, koji je do tad već ispunio sve svoje obaveze, tražio da pokrije navedenu razliku u cijeni. Radi se o gotovo 6 milijuna kuna iz gradskog proračuna, odnosno o novcu svih građana Poreča, koji bi završio kod izvođača radova, a ne primjerice kao ušteda građanima, kaže porečki gradonačelnik Loris Peršurić

Nedavna najava iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja da se i Poreč i Vrsar nalaze na popisu gradova u kojima će se ove godine krenuti u gradnju stanova po Programu društveno poticane stanogradnje iznenadila je nadležne. Prema svemu sudeći, prije nego što je ta informacija puštena u javnost, oni nisu informirani o tim planovima. Naime, Odluka o ulasku u program POS-a u oba grada donesena je još prije nekoliko godina, no ni u jednom do danas nisu uklonjene sve prepreke i ispunjeni preduvjeti da bi se s moglo započeti s gradnjom.

U Poreču su realizaciju projekta POS-a na lokaciji Gulići Vranići pokrenuli početkom 2014. godine, a plan je izgradnja šest zgrada s po pet stanova veličine od 44 do 93 četvorna metra. Prema informacijama s internetskih stranica APN-a, za svih šest zgrada građevinske dozvole su ishodovane tijekom 2017. godine, a početkom 2018. godine provedeno je i javno nadmetanje za odabir izvođača radova. Zadnja informacija koju je APN objavila je da su na natječaj "pristigle dvije ponude i da su obje prešle procijenjenu vrijednost nabave" koja je iznosila 8,3 milijuna kuna. Stoga su od Grada Poreča zatražili očitovanje "o mogućnosti sufinanciranja izgradnje tj. podmirenja cijene izgradnje koja prelazi sredstva koja osigurava APN."

 Poreč je izgradnju stanova trebao sufinancirati s više od 6 milijuna kuna, no Gradsko vijeće je takvu mogućnost odbilo početkom travnja 2018. godine. I tu je komunikacija stala. Sada pak nije potpuno jasno znači li najava iz Ministarstva da su u APN-u pronašli načina kako premostiti financijske probleme koji su zakočili realizaciju ovog projekta. Ili se Poreč, nije isključeno, našao kao greška među lokacijama u kojima će u 2020. godini krenuti izgradnja POS stanova.

"Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama je u dva navrata raspisivala natječaje za izgradnju 30 POS-stanova u Poreču. Oba su puta dobivene ponude bile višestruko skuplje od procijenjenih troškova. Umjesto 1.100 eura po kvadratu samo bi izgradnja koštala od 1.700 do 1.900 eura po kvadratu. APN je od Grada Poreča, koji je do tad već ispunio sve svoje obaveze tražio da pokrije navedenu razliku u cijeni. Radi se o gotovo 6 milijuna kuna iz gradskog proračuna, odnosno o novcu svih građana Poreča, koji bi završio kod izvođača radova, a ne primjerice kao ušteda građanima. Grad je još u fazi projektiranja dao prijedlog za racionalizaciju projekta kako bi se ostvarile uštede i kako bi cijena bila realna, međutim, APN je taj prijedlog odbio. Zaključeno je kako se takva gradnja, na račun svih građana, ne može zvati poticanom pa je Grad krenuo razvijati samostalnu POS mjeru. Rezultat je gradska Odluka o subvencioniranju kupnje stanova na području Grada Poreča, a natječaj za zainteresirane kupce se otvara u veljači, kaže porečki gradonačelnik Loris Peršurić.

Što se Vrsara tiče, i tamo se realizaciji projekta u koji se krenulo prije punih 8 godina ispriječio čitav niz prepreka. No, sada informacije s internetskih stranica APN-a kažu kako je na lokaciji kod naselja Brostolade "u tijeku postupak pregovaranja pred Ministarstvom državne imovine kako bi se na Općinu Vrsar prenijelo pravo vlasništva nekretnine". 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter