(Snimio: Milivoj Mijošek)
Dr. Aleksandra Stojanovića, ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, pitali smo koliko je posto zdravstvenih radnika cijepljeno i je li taj broj zadovoljavajući, s obzirom da je svojedobno u Općoj bolnici premalo osoblja iskazalo interes.
Stojanović kaže da su zdravstveni radnici i korisnici domova za starije i nemoćne osobe "riješeni". Drugim riječima, procijepljeni su oni koji su izrazili želju.
- Ne bih rekao da je možda nedovoljan broj. Mislim da su se dobro zaštitili zdravstveni djelatnici koji su u visokom riziku i nezdravstveni radnici koji rade u zdravstvu, ali ostvaruju rizičan kontakt. U ovom trenutku imamo veći interes za cijepljenje nego što ima cjepiva.
Cijepili su se i svi korisnici i osoblje domova za starije i nemoćne koji su to željeli. Nakon prvih krugova cijepljenja, u ovom trenutku imamo dodatne zahtjeve iz domova za starije koji su, da tako kažem, vidjeli da je sve u redu, da je cjepivo djelotvorno, da to njima omogućava drugačiji način života i rada.
Vjerojatno će još neko vrijeme 'kapati' i zahtjevi zdravstvenih ustanova za dodatnim cijepljenjem, objašnjava Stojanović.
Koje su nuspojave i je li propaganda antivaksera utjecala na odluku građana o (ne)cijepljenju?
- Nuspojave su većinom bile blaže alergijske reakcije u smislu bolnosti na mjestu aplikacije cjepiva, temperatura, osjećaj malaksalosti, odnosno neke imitacije 'bolesti u malom'. Teži alergijski slučajevi nisu zabilježeni, kaže Stojanović.
Nakon što se procijepe 65-godišnjaci i stariji te osobe s kroničnim bolestima, plan je cijepiti mlađu populaciju.
- Vidjet ćemo u kojem trenutku će to biti s obzirom na količinu cjepiva, iako mogu reći da je dobno niža populacija s kroničnim bolestima također u prioritetnoj skupini, kaže Stojanović. Prema njegovim riječima, cijepljenje djece zasad nije predviđeno kako u Europskoj uniji, tako ni u Hrvatskoj.
S druge strane, napominje da su osobe koje su preboljele covid-19 imunološki sigurne.
- Prema novim istraživanjima, računa se da preboljeli imaju zadovoljavajući imunosni odgovor barem tri do šest mjeseci. Oni se mogu cijepiti, ali ne prioritetno. Mogu biti nositelji, iako još nije ispitano mogu li biti i prijenosnici virusa. Načelno, s obzirom na imunitet u sluznici, pretpostavka je da ne bi trebali biti prijenosnici, ali to zasad nije potvrđeno, zaključuje Stojanović.