Nikola Benvenuti uz policu s bocama Santa Elisabette (Davor ŠIŠOVIĆ)
Svi se nadaju da će aktualna tužba Slovenije protiv Europske komisije, kojom oni žele nama ponovno zabraniti da se koristimo nazivom teran, završiti njezinim odbacivanjem, no dok se to ne dogodi ipak smo malo na iglama. Međutim, stručni vinski svijet ne opterećuje se toliko slovenskom teranskom paranojom, i stoga iz najuglednijih struktura svjetske enopublicistike našim teranima i dalje stižu zaslužene pohvale.
Najnovija takva objavljena je u uglednom World of Fine Wine, a napisao ju je Andrew Jefford, jedan od vodećih autora vinske kritike u svijetu. Treba naglasiti: World of Fine Wine nije vinski "National Geographic", ovaj časopis ne otkriva nove talente i nepoznate egzotične vinske kutke kao neki drugi, već je posvećen isključivo najfinijim svjetskim vinima i namijenjen je elitnoj potrošačkoj i stručnoj publici.
Andrew Jefford je autor petnaestak knjiga, među njima i vinskih vodiča Njemačke, Porta i regije Champagne, vinski je kolumnist BBC-a te časopisa Decanter, a u časopisu World of Fine Wine je i urednik. Svoj izuzetno poetičan tekst naslova "Elementarna snaga i žustra zavodljivost" posvetio je ponajviše teranu Santa Elisabetta iz 2015. vinarije Benvenuti iz Kaldira pokraj Motovuna, iako je u uvodu napomenuo da je tijekom svog istarskog istraživanja kušao čak 24 različita terana, ali je poimence, također vrlo pohvalno, spomenuo još samo Gran teran iz 2003. vinarije Coronica.
Istarski terani su za Jefforda do ovog članka bili nepoznanica, no poznavao je talijanske terane iz regije Emilia Romagna, kao i one s tršćanskog i slovenskog Krasa. Često citirajući Shakespearea i spominjući istarsku povijest sve do vremena Histra i Rimljana, Jefford je u prvom dijelu članka gotovo euforično priznao kako su mu istarski terani jedno od najvećih otkrića tijekom njegovih tridesetgodišnjih vinskih putovanja svijetom.