Ilustracija (EPA)
Mnogi političari, upravo zbog toga što se samo deklarativno oslanjaju na znanost, pritom ju neprestano gurajući u kraj i omalovažavajući, sami potkopavaju učinkovitost epidemioloških mjera koje donose
Štogod ravnozemljaši i antivakseri mislili o tome, virus SARS-Cov-2 ili novi koronavirus zaista postoji. I zaista je nepredvidiv i veliki je izazov za znanstvenike i medicinske djelatnike diljem svijeta. Upravo su oni prvi počeli alarmirati političare da moraju ozbiljno shvatiti opasnosti novog koronavirusa i da se ne igraju ljudskim životima, već da počnu donositi odluke i mjere kojima će svoje građane zaštititi od nevjerojatno brzog širenja nove zarazne bolesti. U početku ih mnogi uopće nisu htjeli slušati, sve dok brojke teško oboljelih i umrlih nisu počele rasti, a virus rasplamsao pandemiju. Svijet već gotovo godinu dana nastoji živjeti i istodobno suzbiti bolest Covid-19 na najmanju moguću mjeru zdravstvene prijetnje, a svaka država za sebe donosi vlastita epidemiološka pravila kojima nastoji ostvariti taj cilj i zaštititi vlastite stanovnike.
Međutim, slušaju li pritom zaista političari preporuke stručnjaka? Temelje li se njihove odluke i mjere na znanosti ili na nekim drugim zahtjevima, planovima i prohtjevima? Hrvati se, primjerice, još uvijek ne mogu načuditi epidemiološkoj mjeri uvedenoj koncem listopada koja zabranjuje prodaju alkoholnih pića od ponoći do 6 sati ujutro i koja ograničava broj osoba na javnim okupljanjima i svečanostima koje smiju trajati samo do 22 sata. Prisjetimo se da su se prve nelogičnosti pojavile još za vrijeme proljetnog lockdowna kad su mnoge crkve diljem Hrvatske i dalje održavale mise. Trenutno je mnogim građanima nelogično da predškolske i školske ustanove djelomično odlaze u samoizolaciju i provode online nastavu u realnom vremenu, dok istovremeno ista ta djeca odlaze na razne vanškolske aktivnosti, što ovu mjeru sprječavanja širenja zaraze automatski čini neučinkovitom.
U istom su stanju preispitivanja i zbunjenosti stanovnici New Yorka koji su tek prije nekoliko dana suočeni s mjerom zabrane rada svim ugostiteljskim objektima i sportsko-rekreativnim centrima nakon 22 sata. Kako je netko sarkastično komentirao, zasniva li se ova odluka na nekom novom znanstvenom otkriću da virus noću mutira i postaje još gori nego danju? Kao gremlin kojeg moraš držati podalje od vode? Objašnjenje ove odluke ne može se iščitati iz priopćenja guvernera Andrewa Cuoma, niti se može otkriti što konkretno opravdava ovakvu odluku. No, u priopćenju se svejedno tvrdi da se New York koristi znanošću više od ijedne druge američke savezne države.
Ovo se neprestano događa od početka pandemije, stalno se donose nove „znanstveno utemeljene“ mjere koje nemaju nikakve logike ni utemeljenja u ozbiljnom znanstvenom radu. Primjerice, mnogima nije jasno zašto su mnoge vlade odjednom skratile vrijeme karantene ili samoizolacije potencijalno zaraženih i zaraženih, ali asimptomatskih osoba sa 14 na 10 dana. Dok dio zemalja najavljuje još strože mjere zabrane uoči božićnih blagdana, New York je skratio obaveznu karantenu za sve putnike koji ulaze u državu na samo četiri dana. Kanadska Savezna država Alberta je donijela još luđu odluku i za putnike iz određenih država uvela karantenu u trajanju od samo 48 sati. Također bez ikakvog znanstvenog pojašnjenja. I dalje aktualne znanstvene smjernice temeljene na dosadašnjim istraživanjima ukazuju da se RNA virusa SARS-Cov-2 može pronaći u ljudskom organizmu, pomoću PCR testa, otprilike između jednog i tri dana prije pojave prvih simptoma. Najveća količina virusa u brisu detektira se oko dana kad su se pojavili prvi simptomi bolesti, a zatim ta količina postepeno opada.