27. mala glagoljska akademija

AZ BUKY VJEDJE GLAGOLJO Glagoljica se pomladila i širi se društvenim mrežama

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Marin CVETKO

Marin CVETKO


Sve tajne glagoljice, u ročkoj akademiji otkrivala su 52 učenika šestih razreda iz cijele Hrvatske, iz čak trinaest osnovnih škola, 12 učitelja hospitanata, te desetak srednjoškolaca

Az buky vjedje glagoljo..., ja koji slova poznajem kažem da je dobro živjeti na zemlji, poznata je rečenica, svojevrsna esencija glagoljice. - Glagoljica je poput portala, vodi u prošlost, ako je znamo čitati, ako smo pismeni i možda na njoj znamo nešto napisati, možemo i sami prenositi poruke, reći će profesorica Maja Stanković, voditeljica literarno-scenske radionice, jedne od osam radionica Male glagoljske akademije "Juri žakan" Roč, koja je sa svojim malim glagoljašima, osmislila zanimljiv koncept završne svečanosti, predstavljanja Šarenog svijeta glagoljice, kao ovogodišnje teme.

Žaknić koji je izgubio razigranost

Tri lika vode kroz rad radionica i prezentaciju njihovih sedmodnevnih postignuća; slikar koji je izgubio kreativnost, istraživač koji je izgubio znatiželju i žaknić koji je izgubio razigranost. U tom šarenilu Male glagoljske akademije pronaći će sve što su izgubili, a na tom putu vodit će ih glagoljica, stara baka koja ima točno 1.156 godina i koja će se na kraju pomladiti i imati 27 godina upravo koliko ima ovogodišnji saziv. Simbolički proći put od začetaka starog hrvatskog pisma koje datira iz 9. stoljeća, do današnjih dana kada se glagoljica širi društvenim mrežama. Upravo je to osnovni cilj ročke akademije, poučiti i širiti glagoljsku pismenost u svim njenim oblicima.

Sve tajne glagoljice u ovogodišnjem 27. sazivu Male glagoljske akademije otkrivala su 52 učenika šestih razreda iz cijele Hrvatske, iz čak trinaest osnovnih škola, te 12 učitelja hospitanata, koji su se tijekom sedam dana stručno usavršavali kroz radionice i kulturno- umjetničke programe, a dvije radionice organizirane su i za desetak srednjoškolaca.

Ročka glagoljska akademija jedina je državna smotra učenika osnovnih škola kojoj je cilj očuvanje kulturne baštine i učenja glagoljice. Organizatori su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Agencija za odgoj i obrazovanje, suorganizator Grad Buzet, a provoditelj OŠ "Vazmoslav Gržalja" Buzet. Ujedno je to mjesto gdje se sklapaju doživotna prijateljstva i na koje se svi rado vraćaju. Pravi je primjer Maristela Rabak Tomašić, voditeljica i koordinatorica Male glagoljske akademije. I sama je kao šestašica bila njena polaznica, a ove joj je godine došla prijateljica koju je upoznala na akademiji u Roču i dovela je svoje dijete, ovogodišnjeg polaznika.

Radili u čak osam radionica

Mali glagoljaši uključili su se u rad osam radionica: literarno-scenske pod vodstvom profesorice Maje Stanković, povijesne profesora Žarka Berića, radionice freskoslikarstva profesora Harija Vidovića, likovno keramičarske radionice profesorice Zlate Tomljenović, novinarske radionice profesorice Darie Škrinjar, radionice batika pod vodstvom profesorice Vesne Jaklin Pantić, medijske radionice koju vodi redatelj Marin Cvetko i likovno - produkcijske radionice profesorice Eni Šuperina Rožić.

Prava je privilegija biti polaznik ročke akademije jer primjerice freskoslikarska radionica jedina takve vrste u Hrvatskoj, gdje žaknići imaju priliku sami izraditi fresku u klasičnoj tehnici slikanja na vapnenim žbukama, u više slojeva, prirodnim pigmentima.

Novost je ove godine radionica batika voditeljice Vesne Jaklin Pantić, umjetnice koja dvadeset i pet godina stvara i izlaže batik, a prvi se puta uključila u rad ročke akademije. Batik je vrlo stara, zanimljiva i složena tehnika koja zahtijeva visoku koncentraciju, pedantnost i kreativnost. Slika se vrelim voskom i tjang tingom, kistovima te bojama u nekoliko slojeva. Svaki rad je unikatan i neponovljiv. Šestaš Marko Jeleč iz OŠ "Dr. Vinka Žganca" Zagreb kaže da se opredijelio za ovu radionicu jer nikada nije radio batik. - Ispunila je sva moja očekivanja. Prvo sam napravio skicu na papiru, pa uzeo platno i skicirao, mentorice su ugrijale vosak i pažljivo smo voskom prolazili po iscrtanim linijama, a kada se osušilo, farbali s bojama i potom ispeglavali, opisao je Marko tehniku batika kojom je izradio glagoljsko slovo m jer je to početno slovo njegovog imena.

-----------

Program za malo djecu

U Roču je održan i program male škole glagoljice za djecu predškolskog uzrasta, kojeg je vodila mag. primarne edukacije Dunja Merc. Za polaznike MGA organizirana su dva izleta, "Alejom glagoljaša", izlet pod vodstvom akademika Josipa Bratulića koji je male glagoljaše vodio i "Putovima glagoljaštva " na cjelodnevni izlet središnjom Istrom. Tijekom jednotjedne akademije održana je i radionica i predavanje profesora Frana Para "Povijest i osnove tiskarstva".

 

----------

U svakoj korti jena štorija

U sklopu kulturno-zabavnog programa održan je program "U svakoj korti jena štorija" Istra Inspirita. Dvije večeri gostovali su pjevači "Malog velikog mikrofona". Mjuzikl "Operacija plastika" izveli su učenici Osnovne škole Jože Šurana Višnjan, PŠ Kaštelir, a pjesnička večer "Ča kaj što", održana je u suradnji s Katedrom Čakavskog sabora Roč i Pučkim otvorenim učilištem "Augustin Vivoda" Buzet. Predstavljena je knjiga Josipa Bratulića "Aleja glagoljaša - stoljeća hrvatske glagoljice" trećeg dopunjenog i proširenog izdanja, nakladničke kuće "Znamen", i naravno za male glagoljaše organiziran i nezaobilazni Glagolitic party.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama