slavljenje zavičaja

Istarska večer okupila 123 učenika u OŠ Šijana

| Autor: Vanesa Begić
(Osobna arhiva)

(Osobna arhiva)


U Osnovnoj školi Šijana održana je 8. Smotra folklora "Istarska večer" koju su organizirale učiteljica razredne nastave Anica Valenta i učiteljica glazbe Irena Giorgi.

Smotra folklora "Istarska večer" počela se održavati na inicijativu učiteljica razredne nastave Anice Valenta i Jasminke Zović naizmjenično u školi Šijana i Medulin. Manifestacija se održavala svake godine izuzev u doba koronavirusa, kada iz epidemioloških razloga to nije bilo moguće. Smotra je to na kojoj se susreću učenici iz raznih osnovnih i glazbenih škola, a koje njeguju zavičajnost bilo u usmenoj, pisanoj, sviranoj, pjevanoj ili plesnoj formi. Ovakvi vidovi nastupa prilika su ne samo za druženje i izmjenjivanje iskustva i znanja, već i širenje interesa i ljubavi prema svome zavičaju te održavanju tradicije našeg podneblja. Logo Smotre folklora u OŠ Šijana je roženica s nevenom, a koji je osmislila učiteljica Anica Valenta te izradila za sve sudionike i prigodne zahvalnice.

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Istarska večer započela je uz nastup Dječje vokalne skupine Lastavice pod vodstvom Irene Giorgi, te recitacijom su se predstavili učenici 2.a razreda Sara Budimir, Ena Kukolj, Lena Buić i Marla Tomišić, a uslijedio je nastup Velikih folkloraša i plesa Mafrina.

Učenik 2.b razreda OŠ Tone Peruška preddstavio se recitacijom "Naš Tone", pjesme koju je napisala učiteljica Sanda Giachin-Rakić, a nakon toga bili su tu "Sette passi" i Mali folkloraši iz iste škole.

Iz OŠ Vladimira Nazora Krnica učenici su otplesali balun uz pratnju učenika Rocca Vlačića na mihu. Porečani iz Područne škole Nova Vas, koja djeluje u sastavu OŠ Finida izveli su recitaciju "Ča je ča" - prvašići Dora Baf, Mila Zonta i Allegra Šimić, a Mladice iz žminjske škole Vladimira Gortana zapjevali su "Ča je more" i "Oj tuntinu".

(Osobna arhiva)(Osobna arhiva)

Pjesmom "Ne zna Tone" i balunom su se pak predstavili učenici OŠ Stoja, a iz Područne škole Banjole koja djeluje u sastavu OŠ dr. Mate Demarina Medulin, mali folkloraši izveli su "Sette passi", a potom su se učenici predstavili uz scenski prikaz "Vrtlarenje i žetva".

Iz labinske umjetničke škole Matka Brajše Rašana svirkom i pjesmom uz skladbe "Con la supa istriana" i "Da bimo i kletu" predstavili su se Karlo Knapić i Ilario Peršić.

Mentori i pratitelji su učenicima bili Anica Valenta, Irena Giorgi, Karmen Brajuha, Jasminka Zović, Martina Jakovčić, Branka Puškadija, Anđela Damijanić, Miranda Damijanić Roce, Nerina Štajner, Martina Valić, Sonja Milović, Alen Drandić, Mirjana Vukšinić, Vedrana Vukić Stranić i Sandra Labinac Bilić.

(Osobna arhiva)Anica Valenta i Irena Giorgi(Osobna arhiva)

Uređenju dvorane pomogli su djelatnici i učenici OŠ Šijana od 1. do 8. razreda, kao i djelatnici Produženog boravka. Sudjelovalo je osam škola s 123 učenika i 16 učitelja, profesora i voditelja dječjih skupina. Voditelji programa na čakavskom su narječju bili učenici 6.a razreda OŠ Šijana Ivona Stojkovski i Mauro Blašković, koji su prije svakog nastupa najavili učenike pojedinih škola te predstavili učitelje i profesore koji su sudionike i uvježbali za nastup. Cijeli su program pratili i roditelji, djedovi i bake, učitelji i ravnatelji škola koje su nastupile.

Treba spomenuti podršku bivše, sada umirovljene ravnateljice OŠ Šijana Alme Tomljanović i sadašnje ravnateljice Keti Melnjak, a za tehničku audio-vizualnu podršku su zaslužni Patricio Valenta i Mauro Giorgi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter