(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Za one koji glazbenu tradiciju nose u srcu, svi putovi druge svibanjske subote vodili su na sjever Istre, na 37. međunarodni susret svirača dijatonskih harmonika Z armoniku v Roč koji je, u organizaciji ročkog ŽKUD-a "Renato Pernić", u glagoljaškom gradiću okupio pedesetak svirača harmonike iz Istre, Kvarnera, Slovenije...
Svojom Bajs polkom, tradicionalno su susret na Ljetnoj pozornici otvorili ročki gunjci Arkul koji su lani proslavili tri desetljeća uspješnog glazbenog djelovanja. Od samoga početka u Arkulima sviraju njihov osnivač i voditelj profesor Branko Pernić te bajsist Romano Vivoda, a uz njih, u sadašnjem postavu su Davor Grabar, Martina Vivoda Prodan i Sergio Demark na bajsu, Renis Zornada na klarinetu, Robert Krbavac, Alen Celija i Alex Hrvatin na trieštinama, Rino Muzica i Franko Blagonić na urginetu, te Edna Strenja Jurcan na bugariji.
Gunjci Arkul (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Najmlađi: Filip Karlović iz Svilna kod Rijeke i Karla Mandić iz Veprinca (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Pokrovitelji međunarodnog susreta svirača dijatonskih harmonika su Grad Buzet i Istarska županija, pa su pozdravne riječi uputili gradonačelnik Buzeta Damir Kajin i istarski župan Boris Miletić. Župan je potom s ročkim gunjcima na svojoj trieštini odsvirao poznati Arkul valcer, a kao debitantu susreta, posebnu zahvalnicu uručila mu je nova predsjednica ročkog ŽKUD-a "Renato Pernić" Ines Greblo.
No zvijezda ovogodišnjeg susreta bio je glazbeni veteran. I to kakav. U Roču je 37. put za redom nastupio Mario Kotiga iz Kala, kraj Motovuna. Barba Mario za dva mjeseca slavi svoj 90. rođendan i najstariji je svirač trieštine na cijelom svijetu.
Da su godine za njega samo broj pokazao je svojim nastupom na kojem su mu se pridružili Albert Zornada Kumeš na vijulinu i Robi Majer na bajsu. Ročani su mu zaželjeli puno zdravlja kao i da sljedećih 10 let prihaja sa svojom plonericom v Roč, a onda će mu za njegov 100. rođendan u Roču organizirati koncert i velu feštu.
Iako puno mlađi od Kotige, samo je još jedan harmonikaš svih 37. godina nastupio na ročkom susretu, Dorijano Buždon iz Lupoglava koji je za ovogodišnji nastup izabrao polku. Redovni sudionik ročkih susreta je i Emil Zonta, pravi čuvar i promicatelj istarske glazbene baštine. Rođen u Sv. Duhu kraj Štrpeda, najveći dio svog života proveo je u susjednom Kopru. Svestranom glazbeniku, piscu, novinaru, glazbenom uredniku i producentu, trieština je posebna strast i svoju je ljubav prema tom instrumentu pretočio i u knjigu pod nazivom Triestina.
Kada je daleke 1989. godine pokrenut susret Z armoniku v Roč, osnovna vodilja bila je očuvati tradiciju sviranja trieštine, instrumenta koji je tada bio gotovo zaboravljen. Renato Pernić, njegov brat Branko, potom Vlado Pernić i ostali članovi predsjedništva KUD-a, dali su si zadatak pronaći svirače trieština i nagovoriti ih da dođu u Roč i predstave svoje glazbeno umijeće.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Emil Zonta (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Upravo zahvaljujući susretu Z armoniku v Roč velik broj mladih svirača prigrlio je trieštinu i očuvao taj vrijedan dio istarske glazbene tradicije. Jedan od njih dolazi upravo iz Roča, s prebivalištem u susjednom Lupoglavu. Iako rođen 19 godina nakon prvog susreta, Alex Hrvatin jedan je od onih koji su od malih nogu pratili nastupe harmonikaša da bi potom i sami uzeli u ruke trieštinu i krenuli na glazbeno putovanje.
Trieština je dijatonska harmonika koja je početkom 20. stoljeća postala neizostavan dio pučkih zbivanja u Istri, posebice na Buzeštini i zapadnom pograničnom dijelu Istre. Ubrzo se udomaćila i preuzela dominantnu ulogu i u gunjcima, glazbenim sastavima koji su u početku bili sastavljeni od bajsa i violine, a kasnije su im se pridruživali i drugi instrumenti. Jedan od čuvara te bogate tradicije Libero Basiaco iz Buja, zajedno sa svojim kolegama, već godinama posjećuje i ročki susret harmonikaša.
Posljednjih desetak godina neizostavna sudionica ročkih susreta svestrana je glazbenica Vanessa Jakac. Posebno veseli činjenica da svoju ljubav prema harmonici prenosi na djecu - učenike Umjetničke škole Matka Brajše Rašana Labin - Područnog odjeljenja Buzet, u kojem je profesorica harmonike. Zasvirao je potom i Branko Zlatić, dugogodišnji sudionik manifestacije iz Sluma na Ćićariji.
Iz Velanovog briga kraj Pazina u Roč je 36. put za redom dohodio Duško Anđelini, vrsni harmonikaš, vrhunski vinar i proizvođač nagrađivanih vina iz središnje Istre. Mladi Stefan Černeka iz Brnozi nedaleko Sovinjaka, učenik harmonikaške škole Andreja Gropajca, na svojoj trieštini odsvirao je Staru polku i zabilježio svoj osmi nastup na susretu Z armoniku v Roč. Već nekoliko godina iz Marčenegle dolazi i 17-godišnji Petar Samsa.
Debitanti su potvrda da ročka manifestacija ima svoju budućnost i da bez obzira na njenu dugovječnost još uvijek ima novih svirača kojima dolazak u Roč i nastup na Ljetnoj pozornici puno znače, a među njima su u ovogodišnjem izdanju bili Noa Erman i Karlo Bratulić.
Vanessa Jakac (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Glazbeni veterani (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Nakon koncerta svirača harmonika treština, treću godinu na susretu Z armoniku v Roč imali su priliku nastupiti i svirači frajtonerica. Frajtonerica, kako je naglasila voditeljica ročkog susreta Ana Pernić, poznata još i pod nazivima štajerka ili heligonka, razvila se u 19. stoljeću i svoju je veliku popularnost stekla u Sloveniji, Austriji, Bavarskoj, a u Hrvatskoj najviše poklonika ima u Istri i Gorskom kotaru. Baš poput trieštine i frajtonerica je dijatonska harmonika što znači da isti batunić, isti gumbić, proizvodi različite tonove ovisno da li se mijeh tlači ili razvlači.
- Ove se dvije harmonike razlikuju u konstrukciji i zvuku. Trieština je nešto manja i laganija, najčešće ima 2 do 3 reda dugmadi na melodijskoj strani te 8 ili 12 basova, dok je frajtonerica veća i robusnija harmonika s 3 do 5 redova dugmeta na melodijskoj strani te 12 i više basova, često s helikonskim basovima koji joj daju dubok i snažan zvuk, naglasila je Ana Pernić.
Sa svojim frajtonericama na ročkom susretu predstavljaju se prvenstveno mladi i vrlo vješti svirači, najčešće polaznici nekih od poznatih škola harmonika. Koncertni dio s frajtonericama otvorila je harmonikašica Vanessa Jakac. Nakon odličnog nastupa na trieštinki, predstavila se i na frajtonerici s kojom se proslavila na natjecanju Supertalent doguravši skroz do finala.
U ročkom programu predstavili su se učenici harmonikaških majstora Nikole Polesa i Andreja Gropajca, kao i poznatog harmonikaškog pedagoga Davida Beletića. Najmlađi sudionici koncerta svirača harmonika frajtonerica bili su 8-godišnjaci: Filip Karlović iz Svilna kod Rijeke i Karla Mandić iz Veprinca. Po završetku koncerta mladi svirači nastavili su svoje muziciranje na ročkim trgovima i uličicama, a nakon toga do dugo u noć za zabavu se pobrinuo Ko&Ra band.
- Vidimo se i kletu, poručili su tom prigodom Ročani.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Župan Boris Miletić s gunjcima Arkul (Snimila Gordana Čalić Šverko)