za srednjoškolce

Održani dani medijske pismenosti u Rovinju

| Autor: Glas Istre
(Foto Dani medijske pismenosti)

(Foto Dani medijske pismenosti)


U sklopu obilježavanja tjedna medijske pismenosti, u Rovinju se 28. i 29. travnja održao projekt  istoimenog naziva namijenjen svim učenicima prvih razreda triju rovinjskih srednjih škola. 

Tema ovogodišnjeg izdanja je bila Mentalno zdravlje i izazovi rizičnog ponašanja na društvenim  mrežama - seksting i seksualne iznude

Kroz brojne aktivnosti učenici su se upoznali s temom, a završno predavanje za roditelje i odgojno obrazovne djelatnike je održao prof. dr. sc. Danijel Labaš, predsjednik Društva za komunikacijsku i  medijsku kulturu i voditelj krovnoga projekta DKMK-a "Djeca medija".  

U ponedjeljak, 28. travnja učenici su nazočili uvodnom predavanju koje su održali studenti, članovi  udruge "Djeca medija", pod vodstvom profesora Labaša. Susreli su se s brojnim pojmovima i  trendovima prisutnim u virtualnom svijetu. Nakon predavanja, u rovinjskom kazalištu Antonio Gandusio je uprizorena predstava Game over koja je učenicima na njima blizak način predstavila  realne situacije iz života na mrežama koje mogu biti zabavne, ali svoje korisnike mogu vrlo brzo  odvesti do i preko tanke linije koja normalnu komunikaciju dijeli od svijeta bullyinga, sextinga i  sextortiona.

Dinamična predstava osmišljena je u suradnji s DKMK – Društvom za komunikaciju i  medijsku kulturu i udrugom Pragma uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. 

U utorak, 29. travnja učenici su u malim skupinama sudjelovali u specijaliziranim radionicama te su  kroz debate, igranje uloga i druge aktivnosti ušli u temu, osvijestili je i stekli nova, praktična znanja o  načinima ponašanja u virtualnom svijetu.  

Istog dana je u Multimedijalnom centru Grada Rovinja zaključno predavanje namijenjeno roditeljima  i odgojno-obrazovnim djelatnicima održao prof. dr. sc. Danijel Labaš. Iznio je najnovije rezultate istraživanja o ponašanjima adolescenata u online okruženju te predstavio analizu mini istraživanja  provedenog među rovinjskim srednjoškolcima tijekom trajanja projekta. Predavanje je zaključio  prijedlozima o tome kako ostvariti i održavati sigurnu komunikaciju namijenjenu ne samo učenicima,  već i svima u njihovoj okolini.  

U projektu je sudjelovalo 212 učenika. Cilj manifestacije je bio osvijestiti i educirati ih o trendovima s  kojima se adolescenti susreću u doba online komunikacije, ukazati na opasnosti skrivene iza ekrana,  posljedice te preporuke kako reagirati i kome se obratiti u slučaju opasnosti.  

Važnost ovakvog vida edukacije prepoznao je i Grad Rovinj – Città di Rovigno koji je pokrovitelj  projekta.  

Dani medijske pismenosti se na nacionalnoj razini održavaju od 2018. pod kišobranom Agencije za  elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji s brojnim partnerima i pod  pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja.  

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama