(Foto: Istarska županija)
Naše različitosti su naše vrijednosti, što prepoznaje i sama Europa, prvi smo pristupili Skupštini europskih regija gdje smo propagirali vrijednosti dvojezičnosti, tolerancije i ovaj festival govori u prilog tome. Ne volim upotrebljavati riječ suživot, kao nekakvo suživljenje ili trpljenje, mi živimo zajedno, jedinstveno i kao takvi vrednujemo jedni druge.
Istra ovim pokazuje još jedan iskorak, znamo koliko nam je multikulturalnost bitna, posebno s obzirom na svjetske događaje i ratove, jer držimo da je različitost velika vrijednost. Iz tog razloga, njegujemo i poštujemo svoju zavičajnost, ali potičemo i druge nacionalne zajednice koje žive i djeluju na prostoru Istarske županije da drže do svoje kulture i da je prezentiraju našim građanima i posjetiteljima.
(Foto: Istarska županija)
Pri organizaciji Festivala želja nam je bila da on bude policentričan i da se iz godine u godinu održava u drugom gradu kako bi se ta jedinstvenost osjetila po cijeloj Istri«, rekao je župan Boris Miletić o 9. Festivalu Multikulturalnosti koji se ove godine održao na platou ispred Centra za manifestacije i kulturu u Novigradu.
Na otvaranju manifestacije sudjelovalo je deset manjinskih zajednica koje djeluju u Istri - Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre, Slovensko kulturno društvo »Istra«, Udruga Roma Istre, Bošnjačka nacionalna zajednica Pule i Istarske županije, Makedonsko kulturno društvo Istarske županije »Sv. Kiril i Metodij«, Zajednica Albanaca Istarske županije, Društvo perojskih Crnogoraca »Peroj 1657«, Srpski kulturni centar u Istri i Zajednica Srba u Istri, KUD »Bosna« Istarske županije i Mađarsko kulturno društvo »Moricz Zsigmond«.
U svom govoru župan Miletić je bio još konkretniji po pitanju zajedništva i tolerancije prema nacionalnim manjinama.
»Tri godine nisam politički progovorio kao župan, ali danas mi je doista teško kad vidim što se događa u Hrvatskoj. Teško mi je prihvatiti da se danas manjine u Hrvatskoj dijele. Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, sa svojom kulturom i tradicijom i danas iz Istre šaljemo apel čitavoj Hrvatskoj: nemojte dijeliti ljude, ni po vjeri, ni po nacionalnosti, ni po ičemu drugome. Novigrad i Istra danas šalju poruku da su naše različitosti vrednota«, poručio je Miletić uz veliki aplauz i odobravanje okupljenih.
(Foto: Istarska županija)
Festival je odisao šarenilom različitih kultura i tradicija koje su kroz pjesmu, plesove, recitacije i glazbu manjinska društva predstavila na pozornici novigradskog CMIK-a, dok su običaji, nošnje, gastro ponuda i ostale vrijednosti zavičaja bili izloženi na okolnim štandovima. Jedino bez scenskog nastupa, ali s bogato dekoriranim štandom bilo je Srpsko kulturno društvo Istre »Nikola Tesla« iz Pule.
U ulozi domaćina bio je gradonačelnik Anteo Milos koji je obilazio štandove i uz srdačne pozdrave pazio da gostima ništa ne fali.
»Drago mi je da je Novigrad ove godine po prvi put domaćin Festivala multikulturalnosti. Multikulturalnost je koncept koji uključuje suživot naroda, vjera, kultura i jezika na jednom području, gdje upravo Istra odlično oslikava taj koncept kojeg živimo i mi u Novigradu već dugi niz godina. To bogatstvo raznolikosti nije samo moto Istre nego i cijele Europske unije.
U ime Grada Novigrada-Cittanova zahvalio bih se Istarskoj županiji na čelu sa županom Borisom Miletićem te pročelnici Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Tei Batel što su nam dali mogućnost da ugostimo jednu ovakvu manifestaciju. Naš grad će uvijek biti otvoren za sve manjine, kao što je i cijela naša Istra«, rekao je gradonačelnik Novigrada Milos, istaknuvši kako multikulturalnost podrazumijeva i inkluzivnost u kojoj ne smije biti diskriminacije.
Štandovi s bogatom gastro ponudom i etno nošnjama i suvenirima, privlačili su brojne posjetitelje među kojima je bilo i stranih gostiju koji su degustirati mnogobrojne raznolike delicije spremljene po autohtonim recepturama vrijednih članova društava, a nije falilo ni dobre izvorne kapljice, najčešće u obliku domaće rakije.
(Foto: Istarska županija)
U svom tom šarenilu kostima i mnoštvu rasplesanih društava uočili smo i pročelnicu Batel koja je također bila zadovoljna Festivalom.
»Ovako velik odaziv manjinskih zajednica znak je da su prepoznali bit ovoga Festivala, a to je da uz druženje mogu pokazati i svoje vrijednosti poput nacionalnih jela, publikacija, časopisa i ostalog opusa aktivnosti koje odrađuju. Postoji i ideja da se napravi jedan Centar koji će obuhvatiti sve nacionalne manjine, to je svakako u strategiji Istarske županije, ali sama realizacija ovisi o EU fondovima.
Drago mi je i da je Istarska županija i ove godine povećala financiranje za razne aktivnosti koje nacionalne manjine provode na području županije i svakako ćemo ih podržavati i dalje«, kazala je pročelnica Batel.
Zastupnik u EU parlamentu Valter Flego, istaknuo je važnost ovakvih događanja.
»U Hrvatskoj, ali i u cijeloj Europi gdje dolazi do jačanja desnice, svađa, netrpeljivosti treba što više ovakvih događaja. Bez obzira na sve razlike, ako je netko dobar čovjek i poštuje osnovne ljudske vrijednosti onda itekako treba biti prostora za razumijevanje i to bi onda trebalo biti jedino mjerilo prosuđivanja nekoga.«, rekao Flego.
Pravo etno bogatstvo mnogobrojnih naroda koji žive u skladu i harmoniji na ovom relativno malom prostoru dodatna su vrijednost Istre i njenog autohtonog stanovništva koje poštuje raznolikost i druge kulture. To su prepoznali i mnogobrojni sudionici ovog Festivala.
»Izuzetno nam je drago da Istarska županija organizira jednu ovakvu manifestaciju gdje se imamo priliku družiti i razmjenjivati iskustva s drugim manjinskim zajednicama. Na neki način mi smo svi prijatelji koji se međusobno posjećujemo na lokalnim priredbama.
Ovaj festival je obrazac kako bi to trebalo izgledati i u ostalim dijelovima Hrvatske. Istra prednjači u tome i zaista postoji empatija i senzibilitet za sve naše potrebe. Trenutno postoji ideja da se napravi Centar nacionalnih manjina koji bi nas okupljao sve na jednom mjestu, već su uspostavljeni kontakti na tu temu i vidjeti ćemo što će biti od toga. Istaknuo bih i zadovoljstvo medijskim praćenjem čime nam je otvoren kanal prema matičnim državama gdje možemo prezentirali tu toleranciju i uvažavanje prema nama«, rekao je Milan Rašula koordinator Srpskog kulturnog centra iz Pule.
Atmosfera uvažavanja i tolerancije osjetila se tokom cijele večeri, a kako bi sve i završilo u zajedništvu i plesu na kraju je upriličeno narodno multinacionalno kolo u koje su se uključili mnogi sudionici Festivala, ali i brojni posjetitelji.
(Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom)