Verši na šterni, mini-manifestacija kulturne baštine

Ča se more od žene šperati nego da će se lipo ubući i piturati…

| Autor: Mihael Stojanović
(Snimio Mihael Stojanović)

(Snimio Mihael Stojanović)


U Marčani za Dan žena održana je mini-manifestacija Verši na šterni koja je pored malog trga sa šternom u Marčani okupila 80-ak sumještana, učenike drugog i trećeg razreda ovdašnje škole i etno pjesnikinju Almu Martinčić.

Maja Bizjak, direktorica Turističke zajednice Općine Marčana, i Luka Faraguna, voditelj programa, predstavili su učenike Osnovne škole Marčana koji su recitirali prozu svojih baka, a nedugo zatim i očekivanu pjesnikinju Almu Martinčić. Prisutna je bila i prirodnu kozmetika brenda Šantula i keramičke suvenire gospođe Mirande na šterni u Marčani tijekom dana posvećenog ženama, u kojem su učenici i etno-pjesnikinja Martinčić zajedno izveli program.

Marčanci na okupu

Direktorica Bizjak istaknula je važnost gesti ljubaznosti i ljepote te je prepustila vođenje programa djelatniku turističke zajednice, Faraguni, koji je predstavio učenike drugog i trećeg razreda Osnovne škole Marčana kao i obrtnice s unikatnim proizvodima. Cilj mini-manifestacije bio je obilježiti Dan žena uz podizanje svijesti o marčanskom govoru.

(Snimio Mihael Stojanović)(Snimio Mihael Stojanović)

Na početku manifestacije direktorica Bizjak ponosno je predstavila učenike prvih, drugih i trećih razreda istaknuvši njihovu rukotvorinu - cvijet izrađen od žice. Na kraju govora, Izrazila je želju da ovakvi dani posvećeni ženama ne budu rijetkost, već da ljubaznost i ljepota gesti postanu dio naše svakodnevice. Faraguna je pozdravio prisutne te je predstavio prirodnu kozmetiku Ljiljane Miloš, s brandom Šantula. Istaknuo je i keramičke suvenire koje je prodavala i gospođa Miranda. Učenici drugog razreda osnovne škole započeli su izvedbu recitirajući na marčanskom dijalektu satiričnu prozu nakon čega su se pridružili i godinu dana stariji đaci.

- Za par eurića dela ni pježao! Ma da je ča dela, vrime bi mu zreda pasalo, a ne po cile dane ležati i samo brontulati, zakantao je osmogodišnji dječak. Nakon što je dvadesetak učenika izrecitiralo satirične stihove svojih baka, krenula je očekivana samozatajna gospođa Martinčić, Marčanka koja od mladosti piše pjesme.

(Snimio Mihael Stojanović)(Snimio Mihael Stojanović)

- Ča se more od žene šperati nego da će se lipo ubuči i piturati… prigodno je započela za Dan žena, a njezin literarni izričaj poučnih pjesama trajao je dvadesetak minuta.

- Današnji dan je prošao u jako lijepom ozračju. Bilo je mnogo nazočnih, ujedno i jako lijepo. Osjećam sreću i ispunjenost, osobito jer je ovo bio moj prvotni nastup za Osmi mart, zadovoljno je kazala pjesnikinja Martinčić.

Na pitanje o položaju žena u našoj županiji i usporedbi s ostatkom države, Martinčić odgovara poetskim izrazom: »Žene su svetinja, žene su glavne, žene su majke, žene se nalaze na rukovodećim pozicijama, žene znaju što žele. Ovaj svijet je drukčiji, ali je ispunjen ima puno ljubavi«, poručila je Martinčić.

(Snimio Mihael Stojanović)(Snimio Mihael Stojanović)

Željko Oraško, Marčanac zlatnih godina, nije skrivao svoje oduševljenje po pitanju baštinjenja nematerijalne, mjesne, kulturne baštine.

- Ovo je meni posebno jer sam i sam Marčanac. Alma je recitirala predivne pjesme, dodajući tom danu poseban sjaj. Bog nan je da lipo vrime! Svima ženah sritan Dan žena, na marčanskom dijalektu zaključuje Oraško.

- Bio je to izvanredno, ocijenile bismo cijelu manifestaciju sa 100, a ne s 10. Djeca su bila dobra, a Almi svaka čast na prekrasnom izvođenju!, kazale su dvije mještanke.

Valorizacija autohtonosti

Na kraju manifestacije, direktorica Bizjak pozdravila je način valorizacije autohtonih vokaca uz Šternu.

- Ovaj događaj označava početak niza inicijativa koje turistička zajednica Općine Marčana provodi s ciljem podizanja svijesti među lokalnim stanovništvom. Šterne su nekada bile središta okupljanja, stoga je bilo prirodno iskoristiti tu prigodu za obilježavanje Dana žena i stvaranje zajedničkog okupljanja. Današnje kratko pjesničko druženje u čast žena zasigurno je pridonijelo ugodnom iskustvu, a vjerujem da će ostatak godine donijeti slične pozitivne trenutke ženama koje su danas sudjelovale, naglašava Bizjak.

(Snimio Mihael Stojanović)(Snimio Mihael Stojanović)

Prirodna kozmetika za prirodnu ljepotu

- Bavim se izradom prirodne kozmetike temeljene na smilju, lavandi i kadulji koje berem u okolici Raklja. U našem asortimanu nudimo raznovrsne proizvode poput kremica za lice, seruma, hijaluronskih i uljnih formula, praška za umivanje lica, sjajila i krema s tim da se nalazimo u srednjem cjenovnom rangu, pokazuje Ljiljana Miloš, kreatorica branda Šantula.

Marčanski govor

Marčanski govor obilježava zamjena glasa »a« s »e« u korijenskom morfemu, odnosno riječima poput »resti« i »ukresti«, umjesto »rasti« i »ukrasti«. Također, specifičnost ovog govora je i u gutanju glasa »v« ispred glasa »r«, čime dobivamo riječi poput »četrtak«, »crčak«, »trdo«, »sraka« i druge karakteristične za ovaj govor. Mjesni govor Marčane predstavlja nematerijalno kulturno dobro koje je prepoznalo osamdesetak mještana.

Inspiracija za dalje

Luka Faraguna istaknuo je uspjeh u okupljanju šarolike skupine, uključujući učenike drugog razreda osnovne škole, kao i starije generacije poput one kojoj pripada i Alma. Faraguna izražava zadovoljstvo postignutim jer je prvotno očekivao manji odaziv mladih, pretpostavljajući da bi mlađima recitiranje moglo biti monotono.

– Ova manifestacija nas je inspirirala i potakla na daljnji angažman, rekao je Faraguna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter