(Snimila Jelena Milović)
U medulinskom Šantaduru održana je prezentacija radova polaznika radionica 15. Dana Stvaralaštva Udruge Art studio iz Pule, a predstavljeni su radovi djece i odraslih polaznika s radionica mozaika, batika i raku keramike.
U opuštenoj atmosferi, više kao ugodno druženje samih sudionika, ova jedinstvena izložba medulinski je društveno- kulturni centar pretvorila u pravu umjetničku galeriju. Inače, mjesto održavanja prezentacije radova stoljetna je korta Šantadura, ujedno i mjesto u kojem su se održale dvije, od četiri radionice. Uz izvrsne voditelje radionica, koje su zahvaljujući financijskoj podršci Općine Medulin bile besplatne za sve polaznike, i ovo je ljeto na području općine Medulin bogata stvaralačka karavana tako ostavila svoj umjetnički trag.
- Ovdje predstavljamo radionice koje su se održale na području općine Medulin: medulinski facol, koju je vodila Vesna Jaklin Pantić, u Pomeru je održana radionica mozaika, koju je vodila Nika Vitković, a netom završenu radionicu skulpture u Pješčanoj uvali vodila je keramičarka iz Slovenija Maja Fonda Cirman. Tu je i radionica Naked Rakua koju sam vodio ja, ovdje u Šantaduru. Osim radova s tih četiriju radionica, danas predstavljamo i triptih nastao na radionicama, zajednički rad triju vrtića u sklopu 15. Dana stvaralaštva kroz program »Mali stvaraoci«, koje su održane u Dječjem vrtiću Medulin, »Petar Pan« Vodnjan i Centar Pula. Jedino večeras ćete moći vidjeti ovaj izniman rad u cijelosti, jer će nakon prezentacije svaki vrtić ponijeti svoj rad koji će, nadamo se, krasiti prostor njihovog vrtića, kazao je Igor Fabris, voditelj udruge i inicijator ove dugovječne manifestacije posvećene umjetnosti i kreativnosti. Kroz radionice na području Pule, Medulina i Vodnjana, saznajemo, prošlo je oko 90 odraslih polaznika te 75 djece iz tri vrtića.
- Ove smo godine imali iznimno puno posjetitelje, kroz sve tri izložbe koje smo organizirali, a dvije su još uvijek i aktivne. Jedna je »Potezi kistom« Sare Pancun u Srpskom kulturnom centru u Puli i »Trenuci« Lidije Kaler u ECPD-u. Uvijek je najbolji odaziv posjetitelja na samom otvorenju, a tada je predstavljena skupna izložba - »Osjećaji«, na kojima je izlagalo 53 autora, izloženo je 55 radova, a sama izložba je bila vrlo upečatljiva, kazao je Fabris.
Svake godine postoji i osnovna tema, koja se provlači kao motiv manifestacije Dana stvaralaštva. Ove godine to su osjećaji, a kroz program se izložbom predstavljaju i članovi Udruge Art studio. Svake godine, osim veće tematske izložbe, imaju i dvije, nazovimo ih, manje izložbe. Sljedeći 16. Dani stvaralaštva počinju prvog četvrtka u srpnju, sljedeće godine, a završit će početkom kolovoza. Nakon održanih radionica, respektabilan je broj onih koji se odazivaju na naredne.
- Ima osoba koje nastavljaju s radionicama, koje se odvijaju tijekom cijele godine, ali imamo i one koji kratko pauziraju, pa se vrate. Najviše veseli da uvijek imamo nove, mlade osobe koje dolaze kod nas i možemo reći da je velika fluktuacija ljudi kroz naš program. Svima nama to daje nadu da će se sve ovo nastaviti i u budućnosti, zaključuje Fabris.
- Ove godine pohađala sam radionicu s facolima (maramama od svile) i to mi se jako sviđa, jer i inače obožavam marame i šalove. Inače sam išla na batik radionice, dok svake godine izaberem i neku novu radionicu. Bila sam i na raku keramici, kao i na fuziji stakla, a povela sam i unuku, veli Ljiljana Siljan koja je polaznica radionice i čiji je rad, također, bio izložen na ovoj izložbi. Svjedoči svojim primjerom kako se na radionicama, osim stvaralaštva, njeguje i međugeneracijsko druženje. Kada dođe do finalnog rada, osjećaj ispunjenosti je velik, ali ne samo to. Dobrobiti su puno snažnije.
- Zadovoljna sam radom, a za izradu ovog facola trebalo mi je nekoliko sati. Radi se u nekoliko faza, a pratili smo mentoricu Vesnu, kad nam je pokazivala tehniku. S ovim se ne treba opterećivati, već vaš rad ispadne upravo onako kako je i trebao ispasti. To je stvar za opuštanje, a ja to zovem mentalnom rekreacijom. Koncentrirate se na to što radite, a ovo je ujedno i pravo opuštanje kroz koje učite nešto novo. I na kraju je svaka marama drugačija, a sve smo koristile iste tehnike, kaže Ljiljana Siljan.
- Ovo su prve radionice na koje sam se odazvala, a došla sam jer sam trebala neku promjenu. Htjela sam si dati oduška i opustiti se. Sve ono negativno što mi je u glavi, da izbacim vani, a radionice su mi u tome stvarno pomogle. Bila sam na pet radionica i sve sam ih odradila do kraja, jako sam zadovoljna sa svim radovima. Radila sam mozaik, vaze s raku tehnikom, svilu i grafiku. Idem dalje, definitivno. Osobno bih se htjela oprobati s Tiffany tehnikom sa staklom. To mi je nešto posebno, šareno, kao moj šareni svijet, koji asocira na svijet nekadašnjih hippija. Što šarenije, to ljepše. Kao prava »djeca cvijeća«, uz smijeh opisuje Mirjana Menart, neskriveno zadovoljna rezultatima radionica i najavljuje nastavak vlastitog stvaralaštva. Svila joj je, veli, najbliža, a s njom namjerava nastaviti i dalje. Budući da je pohađala i radionicu mozaika, otkriva kako namjerava s time nastaviti i u vlastitoj režiji, kod kuće, što samo dokazuje da se radionicama polaznici pozitivno »zaraze« i stječu neke nove životne navike.