Brod iz Zambratije može se i dotaknuti

Stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu otvoren u Muzeju grada Umaga

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Replika ostataka brodske konstrukcije može se i dotaknuti

Replika ostataka brodske konstrukcije može se i dotaknuti


 Prvi dio stalnog muzejskog postava o prapovijesnom šivanom brodu iz uvale Zambratija, realiziran unutar projekta Čudesna morska ISTRAživanja, svečano je otvoren u Muzeju grada Umaga. Brod je datiran u razdoblje između posljednje četvrtine 12. i posljednje četvrtine 10. st. pr. Kr., na prijelaz iz kasnog brončanog doba u početnu fazu kulture Histra. Osnovu muzejskog postava čini replika ostataka brodske konstrukcije.

- Stalni postav posvećen je moru jer je Umag primorski grad, arheološka je riznica i u podmorju, ali i na kopnu, naglasila je predstavnica Ministarstva kulture i medija, pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth, te rekla kako se iz godine u godinu svjedoči novim važnim otkrićima, a među najvažnijim su upravo ona u Umagu.

U muzejskom postavu na prvom katu replika je ostataka brodske konstrukcije postavljena u rekonstruiranu formu. Brod nije prikazan u cijelosti već samo u onoj veličini u kojoj je pronađen u podmorju. Želja je bila približiti samo otkriće broda, ali i slaviti vještinu i znanje izrade šivane brodice naroda koji je u Istri živio u prapovijesti.

- Otvaranja stalnog muzejskog postava, a ni istraživanja ne bi bilo da lokalni ribar Cristian Petretich i pokojni Niki Fakin, izvrstan znalac kulturne baštine Umaga, nisu uputili istraživače na drvenu brodsku konstrukciju u uvali Zambratija, rekla je Biljana Bojić. Brod je sačuvan ispod tankog sloja pijeska u dužini od 6,7 metara i širini 1,6 metara.

Postav je realiziran u suradnji s voditeljicom međunarodnog istraživačkog tima arheologa, dr. sc. Idom Koncani Uhač iz Arheološkog muzeja Istre koja je na otvaranju muzejskog postava u Umagu istaknula kako je ponosna što je posvećen upravo prapovijesnom brodu iz Zambratije.

- Brod je arhetip svih šivanih brodova na Jadranu i na čitavom Sredozemlju, dakle preteča svim kasnijim šivanim brodovima, rimskim brodovima kakve imamo u Puli i Poreču. Za mene je ovo bilo intenzivno razdoblje, nakon arheoloških istraživanja tijekom kojih je brod izvađen iz podmorja, pristupa se drugoj fazi, njegove primarne obrade, desalinizacije i konzervacije, a u međuvremenu smo s umaškim muzejom intenzivno radili na realizaciji ovog stalnog postava, rekla je Koncani Uhač.

Simbolično otvaranje stalnog muzejskog postava - Lorella Limoncin Toth, Marko Uhač, Biljana Bojić, Ida Koncani Uhač i Vili Bassanese (Snimila Gordana Čalić Šverko)Simbolično otvaranje stalnog muzejskog postava - Lorella Limoncin Toth, Marko Uhač, Biljana Bojić, Ida Koncani Uhač i Vili Bassanese (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Brodsku konstrukciju moguće je dodirnuti, ona je replika, a njezin graditelj, arheolog Marko Uhač, dio je istraživačkog tima arheologa. Gradnja replike broda predstavlja ujedno vrhunac eksperimentalne arheologije.

- Prapovijesni šivani brod, najvrjedniji je nalaz kojeg imamo u podmorju u Hrvatskoj, možemo ga usporediti s Apoksiomenom iz Lošinja, s time da brod iz Zambratije nije umjetničko djelo već je tehničko djelo ljudskih ruku, naših prapovijesnih predaka. Imamo na što biti ponosni. Mi smo kroz ovaj postav, htjeli približiti princip i način gradnje broda, ne da ga muzealiziramo na ovom mjestu, već da napravimo jedan eksponat kojeg je moguće dodirivati, gledati i proučavati, i na taj način bolje razumjeti kako se nekada plovilo u ovom našem istarskom akvatoriju, istaknuo je Marko Uhač.

Projektom Čudesna morska ISTRAživanja nastojalo se osmisliti prvi dio stalnog muzejskog postava kroz dvije tematske cjeline povezane s morem, prezentacijom najstarije šivane brodske konstrukcije na Mediteranu, ali se išlo i dalje u povijest i u plavom kutu na prvom katu muzeja, predstavilo antički život na umaškom priobalju i to kroz mali dio antičke građe koja se čuva u arheološkoj zbirci umaškog muzeja. Tema o antici ostvarena je u suradnji s arheologinjom Brankom Milošević Zakić. Arheološka zbirka je najbrojnija zbrka u Muzeju grada Umaga te zaslužuje u budućnosti cjelovitije predstavljanje, poručila je v. d. ravnateljice umaškog muzeja.

- Naša povijest je složena i osjetljiva, a i relativno bogata s obzirom da je Umag bio malo ribarsko mjesto. Svi smo ponosni da imamo takav jedan primjerak tehničke kulture, odnosno prijevoznog sredstva koje datira u to razdoblje, što je dokaz da je Umag i tada bio interesantan kao što je i sada, a na nama je da čuvamo sadašnjost i da gradimo budućnost, poručio je gradonačelnik Umaga Vili Bassanese.

Predsjednik Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Pinna nobilis Danilo Latin zamolio je umaškog gradonačelnika da se pristupi izgradnji jednog prostora gdje bi građani Umaga i njihovi gosti mogli na jednom mjestu pogledati arheološke eksponate pronađene u moru i na drugim nalazištima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama