(Snimio Milivoj Mijošek)
Gotovo puna dva mjeseca od prve informacije o onečišćenju mora u uvali Šćuza i nakon provedenih nadzora na tom području tijekom lipnja, priča dobiva novi nastavak.
- Moramo napomenuti da je danas, a i u zadnja dva mjerenja, voda unutar lagune Šćuza čista odnosno nije zagađena, ali još uvijek je zagađenje unutar jednog kanala na kopnenom dijelu, rekao je medulinski načelnik Ivan Kirac na današnjoj konferenciji za medije na kojoj su sudjelovali i općinski pročelnici, članovi mjesnih odbora Banjole i Pomer te ravnatelj Javne ustanove Kamenjak Aljoša Ukotić.
Informacije o onečišćenju Šćuze pojavile su se u javnosti još tijekom svibnja, kada je primijećeno fekalno zagađenje u uvali koja je pod zaštitom Javne ustanove Kamenjak i dio je ekološke mreže Natura 2000. Nadzorom koji je proveo Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije tada je potvrđena visoka razina Escherichije coli te su postavljene tabele o zabrani kupanja. Općina Medulin potom je izdala priopćenje o poduzetim koracima. Među njima su bila testiranja vodonepropusnosti crpne stanice, dodatna ispitivanja kvalitete vode te vizualni pregled cijele uvale s ciljem utvrđivanja sumnjivih točaka. Kirac se na osvrnuo na informacije koje su se tijekom lipnja pojavile u medijima, što su pokazale i analize, prema kojima je tada područje lagune Šćuze bilo zagađeno.
- Općina Medulin je uz svoje komunalno društvo za javnu odvodnju Albanež pokrenulo određene postupke pokušaja pronalaska krivca za to onečišćenje i pojačali smo kontrole komunalnog redarstva na terenu, rekao je Kirac dodavši da vodni redar društva Albanež ispituje septičke jame koje su u neposrednoj blizini lagune Šćuza.
- Nije se utvrdila nepropusnost tih septičkih jama. Sama crpna stanica u Pomeru je prva testirana, ima sve potrebne certifikate i boja koja je u nju ubačena nije izašla van. U subotu smo bili na terenu i ustanovilo se da je zamijećeno ispuštanje fekalija na zelenu površinu iz septičke jame, na nekih 300-ak metara zračne linije od same uvale Šćuza, istaknuo je Kirac.
Dodao je da je komunalno redarstvo ispisalo kaznu vlasnicima tog objekta za koji se, provjerom dokumentacije, utvrdilo da je ilegalan, što će se prijaviti Državnom inspektoratu. Također, naveo je da će Albanež napisati novčanu kaznu, propisanu njihovim pravilnikom, za ispuštanje fekalija na javnu površinu.
- Moramo još jednom naglasiti da je voda unutar lagune Šćuza čista, da je sve u granicama normale. Postoje neka nagađanja da na području Volme-Šćuza postoji neka »mrtva« cijev i zbog ozbiljnosti ove situacije Općina Medulin će biti primorana u narednom periodu, odnosno narednih tjedan dana, otvoriti tri prometnice da vidimo postoji li zaista ta cijev koja nije zavedena niti u dokumentaciji Općine, niti Albaneža, najavio je Kirac.
Istkanuo je da, ako ta ‘mrtva cijev’ postoji, postoji i bojazan da je netko koristi da bi fekalije odbacio u prirodu. Napomenuo je i da postoje nagađanja da se uslijed izgradnje prometnice položila ‘mrtva cijev’ kako se jednoga dana, prilikom rada kanalizacijske mreže, prometnica ne bi morala ponovno otkopavati.
- Polaganje mrtvih cijevi zna se događati i za njih se također ishoduju građevinske dozvole i one su predradnje za spajanje na kanalizacijsku mrežu. Bitno je da nađemo krivica u ovom konkretnom slučaju. Sve snage su uprte u rješavanje ovog problema i nećemo odustati dok ne nađemo krivca, zbog kojega postoje insinuacije da Općina ništa ne radi, a koji zagađuje našu prirodu, poručio je Kirac. Dodao je da je na području Volme-Šćuza ustanovljeno da većina stanovnika u zadnjih godinu dana niti jednom nije ispraznila svoju septičku jamu. »Određeni objekti se bave turizmom i moje je pitanje: gdje te fekalije odlaze? Ponavljam, nećemo odustati dok ne otkrijemo točnog krivca za ovakvu situaciju koje je nastala u prirodi«, naglasio je Kirac.
Nakon takozvanih točkastih istraživanja kojima će Općina utvrđivati ilegalni spoja na kanalizacijsku mrežu, a koji bi mogao predstavljati uzrok zagađenja, nastavit će se s prekopima na pojedinim prometnicama. Govoreći o ilegalnim objektima, načelnik Kirac naglasio je da Općina Medulin konstantno Državnom inspektoratu prijavljuje sve što je izvan domene komunalnih redara te da je na područjima Volme i Volme-Šćuza, koja su građevinska područja, moguće ishodovati građevinsku dozvolu.
- Istraživat ćemo i moramo naglasiti da, ako je neki objekt dobio rješenje o izvedenome stanju, možda nije legalizirao i septičku jamu, istaknuo je načelnik. ?Pojašnjavajući prekope koji će se dogoditi u narednih tjedan dana Kirac je rekao da će se oni raditi na pojedinim lokacijama na kojima postoje sumnje da postoji mrtva cijev.
- Kontaktirali smo više tvrtki koje bi nam mogle dostaviti ponudu, da nam se jave i kažu što bi tu moglo biti problematika, ali nisu nam se poslije javile, kazao je Kirac.
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)