(Snimio Milivoj Mijošek)
Već na samom početku razgledavanja Rovinja, gradića duge povijesti i bogate tradicije, moglo se čuti da je Rovinj nekada davno bio otok. I to dobro zaštićen utvrdama i kulama, zbog čega se uspješno borio s napadima Turaka i Genove. Ispričala je to Vukica Palčić, vodičkinja iz Rovinja iza koje je 18 godina iskustva, a koja s osmijehom na licu, i s pokojim asom u rukavu, svakog utorka vodi grupu turista po rovinjskim uličicama i trgovima. Ovog smo se puta vođenom obilasku "Feel the breeze of Rovinj", a kojeg organizira rovinjska Turistička zajednica besplatno za sve posjetitelje, priključili i mi.
Nakon što se okupljena grupica, koju su većinom činili Hrvati, uvjerila u prometne zavrzlame na glavnom trgu, gdje se sada miču autu, s druge strane motoru, a u idućem trenutku i grupi biciklista, zajednički se krenulo u otkrivanje zanimljivosti, anegdota i atrakcija koje Rovinj nudi.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Vodičkinja je objasnila zašto su kuće u uskim rovinjskim ulicama, koje su danas tako zanimljive oku, izgrađene zbijeno, ispričala priču o kanalu i mostu, 12 metara dugom i četiri širokom, koji je nekadašnji otok povezivao s kopnom, a čiji su impozantni temelji pronađeni prije 15-ak godina. Na tome mjestu danas se nalazi Trg maršala Tita koji je sjecište građana, turista, komunalaca, obrtnika i ugostitelja, ali i kojeg vozila. Ono čega se vodičkinja, kao i drugi Rovinježi sjećaju iz svog djetinjstva, miris je čokolade koji se širio trgom iz bonbonnière Kraš.
Rovinj je nekada bio ribarski grad koji je imao sedam brodogradilišta, a u vrijeme Austro- Ugarske mogao se pohvaliti, između ostalog, i tvornicom sapuna, tjestenine, platna, svijeća. Grupicu je oduševio simpatičan podatak da su radnice u tvornici duhana kolokvijalno bile nazivne Tabakine, a one zaposlene u tvornici ribe - Sardeline.