dobro je upeklo

Stigao je prvi ovogodišnji toplinski val, a s njih i saharski pijesak. Sutra vrhunac. A onda slijedi obrat

| Autor: Glas Istre
Foto: Duško Marušić / CROPIX

Foto: Duško Marušić / CROPIX


Toplinski val na našem području neće dugo potrajati. Nakon vrlo vrućeg četvrtka, nerijetko uz temperature iznad 35 °C, već krajem petka stižu nam lokalni pljuskovi i neverini, prognozira Istramet

Daleko od toga da se ljeto ne nastavlja i nakon ove oslabljene fronte, međutim temperature zraka bit će bliže okvirima uobičajenih za doba godine, te poprilično daleko od ekstremnih vrijednosti. Od paklenih vrućina nema ništa.

Fronta će značajno izraženija biti u središnjoj Europi gdje će temperature zraka na 2 m visine sredinom petka biti niže i do 20 °C u odnosu na četvrtak.

U Hrvatskoj će fronta biti izraženija u kopnenom području, naročito u središnjem dijelu države gdje je izgledan snažan razvoj oblaka, a vjerojatno će lokalno biti tuče i obilnih količina kiše u kraćem vremenskom periodu.

Istarsko područje također valja očekivati lokalne nestabilnosti, međutim ponajviše u gorskom području. Ipak, neverina će vjerojatno biti i na moru sjevernog Jadrana. S prolaskom nestabilnosti zapuhat će umjerena do jaka bura.

Temperature zraka prosječno će se sniziti za oko 5 °C, dakle i nakon fronte uživat ćemo u ljetu, samo uz primjerenije temperature zraka.

Suh zrak sa sjevera Afrike nastavlja pristizati sa njim i saharski pijesak, a biće i još toplije, prognoza je stranice vrijeme&radar. U središnjim predjelima razvoj dnevne oblačnosti poslijepodne, na sjeveru je moguć prolazak pljuska sa grmljavinom. Vjetar slab, u gorju i ponegdje u Dalmaciji umjeren zapadni. Maksimalna temperatura od 28°C do 36°C, lokalno i 38°C.

Još malo toplije i u četvrtak lokalno i preko 38°C i to nakon tropskih noći u dosta mjesta, kada ni noću ne pada temperatura ispod 20°C. U petak pristiže fronta sa sjeverozapada donoseći vlažan i nestabilni zrak, a iza nje i osvježenje, temperatura će pasti na kopnu i za oko 10°C. U subotu jača bura na Jadranu, podno Velebita olujna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter