Komemoracija na spomen području Griža

Mjesto dogovora zajedničkog otpora fašistima

| Autor: Branko BIOČIĆ, Dubravko GRAKALIĆ
Sudionici komemoracije na Griži (Snimio Branko Biočić)

Sudionici komemoracije na Griži (Snimio Branko Biočić)


Predstavnicu Udruge antifašista Labinšine i Udruge J.¸B. Tito Labin minutom šutnje i polaganjem vijenca odali su počast na spomen obilježje Griža gdje su se 12. lipnja 1942. sastali predstavnici Komunističkih partija Italije i Hrvatske i dogovorili zajednički otpor fašistima. O tim su povijesnim događajima govorili Severino Franković, predsjednik Udruge antifašista Labinštine, i Valter Černjul, predsjednik labinskog društva J. Broz Tito.

Franković je rekao kako je to bila prekretnica u radu partijskih organizacija na Labinštini koje su se nakon sastanka s talijanskim komunistima na Griži odlučile uključiti u NOB-a, iako tada još nije bilo govora o granicama što je ostavljeno za razgovore iza Drugog svjetskog rata. Rekao je i da se danas uglavnom spominje Domovinski rat, iako su granice današnje Hrvatske stvarali antifašisti i borci u Drugom svjetskom ratu.

Černjul je istaknuo kako je Labinština imala jednu od najjačih komunističkih partija u Istri te kako se ovdje antifašizam pojavio još 1921. godine, a komunisti su djelovali u sastavu KP Italije. Govoreći o povijesnim događajima na Griži, Černjul je spomenuo dolazak Marija Špilera koji se povezao s vodećim komunistima Labinštine Ivanom Liculom Zvanetom, Valentinom Liculom Grašićem, Antonom Pamićem iz Šumbera, Jakovom Milevojem Metom, Matom Štembergom iz Škpoca, Ninijem Frankovićem iz Marića, Karlom Paliskom iz Labina, Antonom Ravnićem i drugima koji su svesrdno prihvatili liniju borbe KPJ, prema tome i Narodno oslobodilačkog pokreta. U šumi Griža, u okolici Škrpoca-Bohka 12. lipnja 1942. održan je sastanak predstavnika KPH Marija Špilera iz Rijeke i labinskih komunista, odnosno partijskog rukovodstva Labinštine, osim Lelia Zustovicha koji je odbio doći na sastanak i nije bio za suradnju s KPH. Černjul je istaknuo da je idejno rješenje za spomen obilježje Griža, koje je 12. lipnja 1982. otkrio Anton Nini Franković, djelo pokojnog Krešimira Palamete.

Istarski antifašisti odaju počast žrtvama na Neretvi i Sutjesci

U povodu 80. godišnjice bitke na Sutjesci, jedne od najkrvavijih na Balkanu tijekom Drugog svjetskog rata, Društvo 'J.B. Tito' Pula u suradnji s društvima iz Labina, Rovinja i Poreča organizira trodnevni izlet u BiH. Na put kreću u petak, 16. lipnja, a povratak je u nedjelju, 18. lipnja. Predviđen je posjet Jajcu i Jablanici, gdje će se razgledati Memorijalni kompleks 'Bitke za ranjenike' posvećen bitki na Neretvi, a u subotu će Istrijani sudjelovati na središnjoj svečanosti na Tjentištu, gdje će se odati počast herojima Sutjeske. U jednomjesečnoj bitci poginulo je više od 7.500 boraca, ranjenika i osoblja partizanskog saniteta.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter