Sudionici komemoracije na Griži (Snimio Branko Biočić)
Predstavnicu Udruge antifašista Labinšine i Udruge J.¸B. Tito Labin minutom šutnje i polaganjem vijenca odali su počast na spomen obilježje Griža gdje su se 12. lipnja 1942. sastali predstavnici Komunističkih partija Italije i Hrvatske i dogovorili zajednički otpor fašistima. O tim su povijesnim događajima govorili Severino Franković, predsjednik Udruge antifašista Labinštine, i Valter Černjul, predsjednik labinskog društva J. Broz Tito.
Franković je rekao kako je to bila prekretnica u radu partijskih organizacija na Labinštini koje su se nakon sastanka s talijanskim komunistima na Griži odlučile uključiti u NOB-a, iako tada još nije bilo govora o granicama što je ostavljeno za razgovore iza Drugog svjetskog rata. Rekao je i da se danas uglavnom spominje Domovinski rat, iako su granice današnje Hrvatske stvarali antifašisti i borci u Drugom svjetskom ratu.
Černjul je istaknuo kako je Labinština imala jednu od najjačih komunističkih partija u Istri te kako se ovdje antifašizam pojavio još 1921. godine, a komunisti su djelovali u sastavu KP Italije. Govoreći o povijesnim događajima na Griži, Černjul je spomenuo dolazak Marija Špilera koji se povezao s vodećim komunistima Labinštine Ivanom Liculom Zvanetom, Valentinom Liculom Grašićem, Antonom Pamićem iz Šumbera, Jakovom Milevojem Metom, Matom Štembergom iz Škpoca, Ninijem Frankovićem iz Marića, Karlom Paliskom iz Labina, Antonom Ravnićem i drugima koji su svesrdno prihvatili liniju borbe KPJ, prema tome i Narodno oslobodilačkog pokreta. U šumi Griža, u okolici Škrpoca-Bohka 12. lipnja 1942. održan je sastanak predstavnika KPH Marija Špilera iz Rijeke i labinskih komunista, odnosno partijskog rukovodstva Labinštine, osim Lelia Zustovicha koji je odbio doći na sastanak i nije bio za suradnju s KPH. Černjul je istaknuo da je idejno rješenje za spomen obilježje Griža, koje je 12. lipnja 1982. otkrio Anton Nini Franković, djelo pokojnog Krešimira Palamete.
U povodu 80. godišnjice bitke na Sutjesci, jedne od najkrvavijih na Balkanu tijekom Drugog svjetskog rata, Društvo 'J.B. Tito' Pula u suradnji s društvima iz Labina, Rovinja i Poreča organizira trodnevni izlet u BiH. Na put kreću u petak, 16. lipnja, a povratak je u nedjelju, 18. lipnja. Predviđen je posjet Jajcu i Jablanici, gdje će se razgledati Memorijalni kompleks 'Bitke za ranjenike' posvećen bitki na Neretvi, a u subotu će Istrijani sudjelovati na središnjoj svečanosti na Tjentištu, gdje će se odati počast herojima Sutjeske. U jednomjesečnoj bitci poginulo je više od 7.500 boraca, ranjenika i osoblja partizanskog saniteta.