Za HEMS su predviđene četiri baze, i to aerodrom na Krku, vojna baza Divulje, aerodrom Klisa blizu Osijeka i Pleso u Zagrebu
Nakon dugo čekanja, izgleda da bi u Hrvatskoj konačno mogla profunkcionirati helikopterska hitna medicinska pomoć, takozvani HEMS. Naime, u ožujku ove godine Ministarstvo zdravstva je, nakon niza pokušaja, objavilo postupak javne nabave za HEMS u vrijednosti od 63 milijuna eura, i to za baze u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu. Ponude su stigle i ovih su dana otvorene. Sve ukazuje da bi ovaj put natječaj mogao uspješno biti priveden kraju.
U planu je sklapanje ugovora na sedam godina za četiri helikopterske baze, za 1.500 sati leta godišnje, odnosno 10.500 sati leta za sedmogodišnje razdoblje, što je i navedeno u natječajnoj dokumentaciji za operatera koji će preuzeti prvu hitnu helikoptersku medicinsku službu u Hrvatskoj.
Hrvatska bi tako, nakon dugogodišnjeg čekanja, napokon trebala dobiti specijaliziranu službu hitne helikopterske medicinske pomoći za pomoć građanima i turistima te osigurati zbrinjavanje pacijenata unutar tzv. zlatnog sata kod moždanih i srčanih udara te politrauma kod nesreća, čime se šanse za preživljavanje povećavaju za 30 do 50 posto.
Dvije tvrtke, tri ponude
- Da, sve ukazuje na to da bi ovaj put Hrvatska doista mogla ustrojiti ovaj vid hitne pomoći. Tender je bio podijeljen u dva dijela, jedan za kontinentalnu Hrvatsku i drugi za priobalje. Nakon velikih priča da zainteresirani dolaze iz sedam različitih europskih država, na kraju imamo svega tri ponude, koje su u stvari samo dvije jer je ista tvrtka aplicirala za oba dijela natječaja. Sve ponude stigle su od talijanskih tvrtki od kojih je jedna, EliFriulia, unatrag nekoliko godina, sudjelovala i u pilot-projektu helikopterske službe u Hrvatskoj. Te sve ponude probijaju financijski plan projekta/tendera, rekao nam je Mladen Tureček, predsjednik udruge HELP Helikopterima liječnici pomažu.
U tenderu su, kaže, predviđene četiri baze, i to aerodrom na Krku, vojna baza Divulje, aerodrom Klisa blizu Osijeka i Pleso u Zagrebu.
- Mi kao udruga s tim nismo bili sretni jer to ne pokriva idealno teritorij Hrvatske, ali bolje da se krene pa u hodu rade preinake, nego da se ne krene uopće, kaže nam Tureček.
Dodaje, međutim, da bi, za razliku od dosadašnje prakse, ovaj put Istra bila pokrivena jer je rađen izračun da se pacijent u Savudriji, dakle najudaljenijoj točki od baze na Krku, može zbrinuti unutar zlatnog sata, što sada nije slučaj i zbog čega helikopteri koji se trenutno koriste u Istri nisu operativni.