REKONSTRUKCIJA U SREDIŠTU BUZETA

Izgrađena 1964., zatrpana '90.-ih pa ponovno otkopana. Buzet će obnoviti svoju urbanističku uspomenu na Trgu Fontana

Fontana s vodom izgrađena je kao urbanistička uspomena vezana uz 30. godišnjicu Istarskog vodovoda puštenog u pogon 1933. godine. U godini u kojoj Istarski vodovod obilježava 90. obljetnicu, planira se njena sanacija, a plan je na Gradskom vijeću u sklopu rujanske Subotine, Buzet proglasiti gradom vode

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Fontana na Trgu  Fontana u Buzetu (snimila Gordana Čalić ŠVERKO)

Fontana na Trgu Fontana u Buzetu (snimila Gordana Čalić ŠVERKO)


Ukoliko sve bude išlo prema planu, u ovoj godini trebala bi biti obnovljena Spomen fontana s vodom u centru Buzeta. "Fontana će se vratiti u izvorno stanje u kakvom je bila kada je 1964. godine izgrađena uz 30. obljetnicu postojanja Istarskog vodovoda. U ovoj godini slavimo 90. obljetnicu Istarskog vodovoda. Mislim da je to jedan lijepi jubilej u sklopu kojeg će se, vjerojatno uoči rujanske Subotine, upriličiti otvaranje obnovljene fontane", najavio je direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić.

Cijeli trg vapi za obnovom

Projektni zadatak rekonstrukcije Spomen fontane, naglasio je Nežić, uključuje izradu idejnog rješenja rekonstrukcije kojim je predviđen povrat recirkulacije vode u gornji i donji bazen, zatim arhitektonsku, građevinsku, strojarsku i elektrotehničku mapu, ishođenje svih potrebnih dozvola, legalizaciju objekta, javnu nabavu, uređenje okoliša i urbano opremanje javne površine u široj zoni zahvata.

Idejno rješenje rekonstrukcije postojeće Spomen fontane trebalo bi biti ponuđeno unutar petnaestak dana, glavni projekt s ciljem ishođenja građevinske dozvole do kraja travnja, a potom slijedi ishođenje građevinske ili potvrda glavnog projekta te javna nabava.

Nadovezao se Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta, ujedno i predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda, te naglasio da bi financijska sredstva osigurao Istarski vodovod, čije je fontana vlasništvo.

- Upustiti se u gradnju nove fontane, a po postojećem projektu kojeg je naručila bivša vlast, čija bi gradnja koštala oko tri milijuna kuna, bila bi iracionalna odluka. Cijeli Trg Fontana vapi za obnovom. Labinski De Conte kupio je zemljište bivšeg Autotransa. Vjerojatno nema atraktivnijeg prostora od postojećeg u Buzetu. Stara robna kuća nikako da se obnovi. Još je gore s limenim barakama na Fontani. Fasade vape za energetskom obnovom tako da obnova fontane s vodom, koliko god da je riječ o simboličkom zahvatu, za nas Buzećane ima emotivnu i prostornu vrijednost, ali ponavljam, bez Istarskog vodovoda, kada Grad ima cijeli niz drugih prioriteta, to bi bio ozbiljan financijski napor. Vodovod je uvijek priskakao u pomoć svim istarskim gradovima, a dovoljno je spomenuti da je od 1993. godine do danas položeno gotovo 1.400 kilometara vodovodnih cijevi i da se danas Istra može pohvaliti da je 99,5 posto građana spojeno na vodoopskrbni sustav što nadilazi standarde koje imaju Danska ili Švedska, izjavio je Kajin.

Svojevremeno predloženo i rušenje

Fontana s vodom, naglasio je predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan, izgrađena je 1964. godine u modernističkom stilu tog vremena u samom središtu grada na prostoru današnjeg Trga Fontana kao urbanistička uspomena vezana uz 30. godišnjicu početka rada složenog i tehnički zahtjevnog vodoopskrbnog sustava, puštenog u pogon 1933. godine. Tadašnje vodstvo Istarskog vodovoda, političke strukture i građani, potvrdili su važnost Buzeta kao centra vodoopskrbe Istre te su je izgradili na atraktivnoj i frekventnoj lokaciji. Takvom su građevinskom i arhitektonskom intervencijom stvorili objekt koji je prvi veći spomenički urbani zaštitni znak Buzeta, grada kojeg je ove godine na sjednici Gradskog vijeća u povodu rujanske Subotine u planu proglasiti gradom vode, uz obilježavanje 90. godišnjice vodoopskrbnog sustava koji vodom snabdijeva veći dio Istre, kao i sustav Rižanskog vodovoda Kopar u susjednoj Sloveniji.

Govoreći o povijesnim previranjima, Prodan je podsjetio da je fontana devedesetih godina prošlog stoljeća ostala bez vode. U uvjetima rata, promjene političkog sustava, egzistencijalno i životno nestabilnim vremenima koji su usporili urbanističke i druge razvojne vizije, donesena je odluka o zatrpavanju bazenskih prostora fontane zemljom čime je pretvorena u neuglednu neprimjerenu zelenu površinu. Time je počelo propadanje fontane kao simbola vode, postala je još jedan znak zapuštenosti centra grada, a bilo je prijedloga i da se sruši.

- Koalicija Nezavisna lista/SDP snažno se usprotivila ideji njenog rušenja. Moj građanski angažman započeo je upravo na tu temu u studenom 2020. godine objavama na društvenim mrežama. Kasnije je ta tema uključena u izborni program Nezavisne liste. Kao predsjednik Gradskog vijeća procjenjujem da se svih trinaest vijećnika, neovisno o političkom predznaku, zalaže za njenu obnovu. Konačno, zahtjev za njenu potpunu revitalizaciju dogovoren je s gradonačelnikom i Upravom Istarskog vodovoda, u njenom izvornom obliku, što znači da se u projekt obnove neće implementirati naknadno izgrađene anekse. Obnovit će se u originalom "retro" stilu kao podsjetnik na vrijeme u kojem je nastala i na socrealističku arhitekturu, istaknuo je Prodan.

Novo rješenje za izgled središta grada

Buzetska fontana, neovisno o umjetničkom dojmu koja ostavlja, nakon konzultacija s nizom arhitekata, zavređuje obnovu i kompletno uređenje lokacije na prostoru obuhvata od 628 kvadrata od gradskog sata do parkirališta bivše Robne kuće. Voda će se štedjeti, recirkulacijom, kako je vidljivo iz projektnih smjernica, vraća se u zatvoreni sustav fontane, koja će kao takva postati atrakcija, a širi prostor investicijskog obuhvata bit će hortikulturno uređen s klupama za odmor, novim popločenjem i diskretnim osvjetljenjem. Svojevrsna kombinacija fontane s dva bazena puna vode i mini parka.

Revitalizacija fontane s vodom, istaknuo je također Prodan, prvi je mali korak u osvježavanju centra grada. Osnovana je radna skupina koju vodi potpredsjednik Gradskog vijeća Vedran Majcan s ciljem pronalaska novog urbanističkog i arhitektonskog rješenja izgleda središta grada na potezu od hotela Fontana, montažnih objekata slastičarnice i trgovine prehranom, Robne kuće i bivših garaža tvrtke "Autotrans".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter