Na jučerašnjoj konferenciji u Medulinu poručeno je da Pula i Fažana nisu loše prošli što nisu sada u provedbi projekta, već da su najlošije prošli mještani sjeverne, središnje i istočne Istre koji su u projektu Rune i koji moraju platiti 100 eura, a da te naplate nema u projektu HT-a koji podmiruje razliku u zajedničkoj investiciji s EU
Ilustracija (Arhiva)
U protekla dva dana u Istri je predstavljen projekt Razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa na području južne i zapadne Istre, a kojeg financiraju Europska unija i Hrvatski telekom. Sada trećina stanovnika Istre, gradskog i seoskog, ima priliku dobiti besplatan priključak na brzi internet. Kada to dobiju, korisnici mogu odabrati s kime će ugovoriti korištenje interneta jer ih nitko ne obvezuje da ugovore uslugu s HT-om. Telekomi ranije nisu pronalazili ekonomsku isplativost u dovođenju skupe optičke internetske veze do malih sela, a sada to čine u uz pomoć EU novca.
Tom projektu HT-a pristupilo je 19 jedinica lokalne samouprave iz zapadne i južne Istre, a 20 jedinica iz sjeverne, središnje i istočne Istre alternativnom projektu Rune. No, izvan svega su ostali Grad Pula i Općina Fažana. Na jučerašnjem predstavljanju projekta u Medulinu čelnici HT-a su, odgovarajući na pitanje novinara Glasa Istre, rekli da ne znaju zašto te dvije istarske jedinice nisu uključene u projekt HT-a te da očito nisu bile spremne na vrijeme za pristupanje projektu. No, dodali su da je to tek prvi takav val postavljanja brze internetske infrastrukture diljem Istre koji završava krajem 2023. godine. Prema podacima kojima raspolažu, Grad Pula se kandidirao za tzv. drugi val te da će oni dobiti besplatne priključke za internet za nekoliko godina. Za Fažanu nisu znali reći u kojoj je fazi.
Na jučerašnjoj konferenciji u Medulinu poručeno je i da Pula i Fažana nisu loše prošle što nisu sada u provedbi projekta, već da su najlošije prošli mještani sjeverne, središnje i istočne Istre koji su u projektu Rune.
- Oni, ukoliko žele priključak na Internet, moraju platiti 100 eura. Toga nema u projektu HT-a koji podmiruje razliku u zajedničkoj investiciji s EU, rekao je Petar Bakota, direktor za EU projekte u tvrtki Elektro Imber iz Zagreba.
Medulinski načelnik Ivan Kirac poručio je da je izuzetno ponosan da su se priključili u taj projekt HT-a.
- Danas je život bez brzog interneta nezamisliv. To otvara mogućnost nomadima da biraju bilo koju lokaciju u našem području za rad i dobiju izvrsnu tehničku podršku, iznio je Kirac.
Darko Grlica, voditelj projekta iz HT-a, rekao je da sada dovode optički kabel na području općine Barban te da uskoro dolaze u Medulin, pa slijede Ližnjan i Marčana, a da će u Istri ukupno postaviti 1.000 kilometra optičkog kabela koji omogućuje velike brzine interneta. "Pozivam mještane da nam se sada jave dok su izvođači na terenu", rekao je Grlica.
Načelnik Barbana Dalibor Paus rekao je da su neki u njegovoj općini dobili priključak, ali da im internet još ne radi. Grlica je pojasnio da je prvi priključak dobio njihov tehničar u toj općini koji sada testira rad mreže pa nakon toga spaja ostale. Marčanski načelnik Predrag Pliško zatražio je da HT-u bude prioritet da riješi prekinute kablove po selima njegove općine, a zbog čega mještani nemaju fiksni telefon i druge telekom usluge. Voditelj projekta HT-a je najavio da će im to biti prioritet u svibnju kada dođu raditi u općinu Marčana.
Korać: Fažana će se priključiti u drugom valu
Načelnik Fažane Radomir Korać jučer nam je u telefonskom razgovoru izjavio da će se i Općina Fažana, kao i Pula, uključiti u tzv. drugi val kako bi osigurali svojim mještanima besplatne priključke na internet tamo gdje telekom operateri nemaju ekonomskog interesa da to sami postave.