Na području Istarske županije zadnjih smo godina imali čitav niz akcidentnih situacija poput požara na brodu UND Adriyatik, izlijevanja nafte u Raškom zaljevu i nedavne situacije u ližnjanskom priobalju. Na tragu toga odlučili smo sondirati potrebe u našem sustavu civilne zaštite, kaže voditelj Odsjeka Bruno Kostelić
Žele se poboljšati kapaciteti civilne zaštite kod izlijevanja nafte u more
Od 2008. godine do danas Odsjek za zaštitu prirode i okoliša, koji djeluje u okviru Upravnog odjela za održivi razvoj Istarske županije, samostalno je pokrenuo ili sudjelovao u velikom broju nacionalnih i međunarodnih projekata, ali i u projektima financiranim od strane Europske unije iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova te pretpristupnih programa dostupnih Republici Hrvatskoj. Odsjek ima jasno definiran djelokrug poslova, čime je definirana tematika ili problemski okvir projekata u koje se uključivao, ali i namjerava ubuduće uključivati.
- Prije otprilike 15 godina počeli smo aktivno raditi s europskim projektima te zaključili da su javnoj upravi oni odličan alat da se ostvari nekakva opipljiva, odnosno mjerljiva vrijednost u domeni kojom se bavimo. Nedavno smo izradili analizu koja je pokazala da na razini godine imamo gotovo 250 tisuća eura koje privlačimo po projektima, što je zapravo jednako godišnjem proračunu našeg Odsjeka za redovne aktivnosti. Napomenuo bih i činjenicu da smo 30 do 40 posto plaća svih djelatnika u Odsjeku sufinancirali radom na tim projektima, kazao nam je voditelj Odsjeka Bruno Kostelić.
Bruno Kostelić, voditelj županijskog Odsjeka (Snimio Milivoj Mijošek)
Jedan od aktualnih projekata na kojima rade, a na kojima je Istarska županija partner, je europski projekt FIRESPILL - Fostering improved reaction of cross border emergency services and prevention increasing safety level koji je financiran iz Programa prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija - Hrvatska 2014.-2020. Cilj projekta FIRESPILL, čija implementacija traje od lipnja 2020. do lipnja 2023. godine, je povećanje kapaciteta organizacija hitnih službi u svrhu poboljšanja prekogranične učinkovitosti kod rješavanja prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, smanjenje izloženost stanovništva utjecaju opasnosti te povećanje sigurnost hrvatskog i talijanskog Jadranskog bazena poboljšavanjem mjera i instrumenata za prevenciju i upravljanje u hitnim slučajevima.
U svrhu poticanja poboljšane reakcije prekograničnih službi u hitnim slučajevima i prevencije povećanjem razine sigurnosti, aktivnosti projekta usmjerene su na aktivnosti poboljšanja postojećih regulativa za djelovanje hitnih službi, poboljšanja sustava upravljanja u kriznim situacijama u smislu inovativnih rješenja i poticanja djelovanja građana u slučaju prirodnih katastrofa kao što su požari, izlijevanje nafte i ostale morske opasnosti te potresi.
Projekt broji 14 partnera, a ukupna vrijednost iznosi mu oko 16,5 milijuna eura, pri čemu Istarska županija za svoje aktivnosti ima osiguranih 919 tisuća eura. Iz Europskog fonda za regionalni razvoj sufinancirano je 85 posto troškova.
- Većina naših dosadašnjih projekata bila je uglavnom znanstveno orijentirana, a s projektom FIRESPILL po prvi put smo ostvarili suradnju s Civilnom zaštitom koja je isto tako proračunski korisnik u Upravnom odjelu za održivi razvoj. Na području Istarske županije zadnjih smo godina imali čitav niz akcidentnih situacija poput požara na brodu UND Adriyatik, izlijevanja nafte u Raškom zaljevu i nedavne situacije u ližnjanskom priobalju. Na tragu toga odlučili smo sondirati potrebe u našem sustavu civilne zaštite te se ispostavilo da postoji potreba za specijaliziranom brodicom koja bi se mogla koristiti u slučaju akcidenata na moru te obavljati više različitih tipova zadataka. Mi smo u jednom od prethodnih projekata nabavili 300 metara zaštitnih brana koje se koriste za sprječavanje širenja onečišćenja mora u slučaju havarije nekog broda na pučini, no zaključeno je kako ta duljina ipak nije dovoljna za brodove veličine 50, 60 i više metara, te smo kroz projekt odlučili nabaviti i nešto veće i dulje brane, pogodne za rad na poluotvorenom moru, kaže Kostelić.
U stripu su se našle mnoge realne situacije, izmišljeni i stvarni događaji
Tako je Upravni odjel za održivi razvoj Istarske županije preuzeo ulogu partnerskog sudjelovanja u projektu s ciljem provedbe zacrtanih mjera civilne zaštite na području Istarske županije iz važećih strateških i planskih dokumenata, ali i s ciljem unaprijeđena djelotvornosti, spremnosti i povezanosti s hitnim službama ostalih partnera i osiguravanja povećane informiranosti stanovništva o mogućim posljedicama neželjenih događaja i educiranosti za provođenje mjera samopomoći i uzajamne pomoći kao očekivanim rezultatima projekta.
Najvažnija i financijski najznačajnija aktivnost Istarske županije je nabava opreme u okviru pilot aktivnosti projekta "Izlijevanje nafte i druge opasnosti na moru" kojom se žele poboljšati kapaciteti specijaliziranih postrojbi civilne zaštite za rješavanje problema izlijevanja nafte i drugih opasnosti u morskom okolišu kroz poboljšanje njihove razine pripravnosti u intervencijama nakon izbijanja, kao i jačanje prekogranične koordinacije.
U okviru projekta FIRESPILL Istarska županija će dakle nabaviti spomenutu brodicu za potrebe vatrogastva na moru te brane i popratnu opremu za sprječavanje onečišćenja mora.
Ugovor o javnoj nabavi brodice za potrebe vatrogastva na moru potpisan je u kolovozu 2022. godine s tvrtkom Flammifer iz Ozlja, specijaliziranom za proizvodnju opreme i vozila za potrebe civilne zaštite. Ugovoreni iznos njezine nabave je nešto više od 268 tisuća eura, a isporuka je planirana u travnju 2023. godine. Namjena brodice, dužine 8,5 metara, je gašenje požara na moru i obali uz mogućnost izvršenja i drugih potrebnih zadaća u pomorskom akvatoriju Grada Pule, ali po potrebi i na cijelom obalnom području Istarske županije.
Istarska županija potpisala je i Ugovor o javnoj nabavi brana i popratne opreme za sprječavanje onečišćenja mora u prosincu 2022. godine s tvrtkom Dezinsekcija u vrijednosti od 228,6 tisuća eura. Do travnja 2023. godine očekuje se isporuka 500 metara zaštitnih plutajućih brana, uz popratnu opremu koja se sastoji od pogonske jedinice, kompleta cijevi za napuhavanje brana, seta za vuču brana, hidrauličkog vitla, kompleta cijevi za hidraulički rad vitla te kontejnera za skladištenje brana.
Važan dio ovog projekta čine i aktivnosti usmjerene na poticanje participacije građana. Kako hitne službe funkcioniraju na djelu? Što znači pomagati unesrećenima i ljudima pogođenim ratnim katastrofama? Kako izgleda sanacija naftnih mrlja? Te i mnogi druge situacije, izmišljeni i stvarni događaji opisani su u publikacijama u obliku stripa i slikovnice "Heroji svakodnevice" koje je Istarska županija objavila u rujnu 2022. godine. Cilj stripa i slikovnice je da se na zanimljiv način ciljnim skupinama i široj javnosti približi ideje o mogućnosti uključivanja građana u procese sprječavanja, ali i rješavanja interventnih situacija za koje postoji mogućnost da se dogode ili su se već dogodile na području primorskih županija Republike Hrvatske. Strip je uključio niz kriznih situacija poput rata u Ukrajini, potresa u Petrinji i Zagrebu, te onečišćenja mora na primjeru izlijevanja nafte u Raši 2018. godine, te prikazao zajednički rad i rješavanje tih kriza od strane hitnih službi.
Publikacija je predstavljena u školama i vrtićima u Puli
Strip i slikovnicu izradili su iskusni pulski ilustratori Vjeran i Vibor Juhas koji su, na zanimljiv i zabavan način, djeci ispričali priču o djelovanju hitnih službi u raznim kriznim situacijama. Publikacije opisuju vožnju po Hrvatskoj ratom zahvaćene obitelji, radi pronalaska utočišta u Puli. Format stripa namijenjen je djeci osnovnoškolskog uzrasta, a jednostavnije ispričana priča u slikovnici kreirana je za predškolarce.
Kako bi što bolje dočarali likove i situacije iz ove zanimljive priče, Istarska županija, zajedno s pripadnicima hitnih službi predstavljenim u publikacijama, posjetili su četiri osnovne škole i četiri vrtića u Puli. Djelatnici hitnih službi upoznali su više od 400 djece i oko 40 njihovih odgajatelja i učitelja s brojnim zanimljivostima koje doživljavaju na terenu i, još važnije, educirali o tome kako se ponašati u raznim opasnim situacijama koje može uzrokovati prirodno ili ljudsko djelovanje.
Nakon predstavljanja stripa i slikovnice, djelatnici Javne vatrogasne postrojbe Pula, Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, Policijske uprave Istarske, Hrvatske gorske spašavanja i Crvenog križa djeci su predstavili svoj rad, vozila i opremu, koju su ona mogla i isprobati.
Zajedno s predstavljanjem, na ulaznim vratima u navedene škole i vrtiće postavljene su naljepnice s likovima hitnih službi iz stripa koji predstavljaju rad svoje službe te istovremeno informiraju o postupanju u slučaju da se desi neka hitna situacija. Naljepnice s likovima iz stripa postavljene su i na pulski Gradski bazen te Školu za odgoj i obrazovanje, a korisnici Gradske knjižnice i čitaonice likove će naći na foreks pločama na ulazu.
Recimo za kraj i da je prvoj polovici 2023. godine Istarska županija kroz projekt FIRESPILL osigurala edukaciju 52 djelatnika hitnih službi na osnovnom ITLS (International trauma Life Support) tečaju namijenjenom nezdravstvenim polaznicima uključenim u zbrinjavanje ozlijeđenih osoba. Na tečaju će sudjelovati po 13 djelatnika iz redova vatrogasaca Vatrogasne zajednice IŽ, vozača Nastavnog zavoda za hitnu medicinu IŽ, Policijske uprave istarske te Crvenog križa IŽ koji će tečajem poboljšali svoja znanja i vještine u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba te steći međunarodnu licencu.
ITLS osnovni tečaj kombinacijom učenja u učionici i praktičnim uvježbavanjem vještina te simuliranim slučajevima kroz realistične scenarije, omogućuje polaznicima da naučeno implementiraju u svakodnevni rad. Hitne službe ovim će tečajem podignuti razinu kvalitete u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba te usvojiti znanja i vještine potrebne za rano poduzimanje mjera kod životne ugroženosti pacijenata. Poznavanje navedenih tehnika i vještina presudno je za brzo, ciljano i kvalitetno zbrinjavanje ozlijeđenih osoba. Za optimalan zdravstveni ishod često su bitne minute, razlike u vremenu transporta, odnosno vremenu reagiranja.
*Sadržaj nastao u suradnji s Istarskom županijom