Prvi korak bi trebao biti asfaltiranje ulaza u naselje iz pravca Šuride
Gradonačelnik Grada Vodnjana Edi Pastrovicchio i savjetnik za izgradnju Darko Smoljan susreli su se s mještanima naselja Valdenaga. Mještani tog komunalno neuređenog naselja kao prioritet traže asfalt na svojim ulicama, a potom i rješavanje sve potrebne infrastrukture za koju, kako su rekli, već 20 i više godina izdvajaju znatna sredstva u proračun Grada Vodnjana.
Loše turističke ocijene
Naselje, koje se nalazi uz Fažansku cestu, pripada Gradu Vodnjanu, dok se stanovnici vode kao građani Grada Pule!
Mještani su gradonačelniku iznijeli podatak da se do sada u proračun Grada Vodnjana iz godine u godinu upisuje 100.000 kuna za Valdenagu, ali se ta sredstva ne koriste, već se samo prenose u svaku sljedeću godinu. Mnogi se ovdje bave turizmom, većina ih je infrastrukturu osigurala vlastitim financiranjem, a bez prave ceste i s prašinom pred kućama konstantno dobivaju loše ocjene svojih gostiju.
Gradonačelnik Pastrovicchio naveo je da bi prvi korak za uređenje naselja i stvaranje kvalitetnijih uvjeta života bilo asfaltiranje ulaza u naselje iz pravca Šuride. Dogovoreno je da se u prvoj mjeri položi barem tanki sloj asfalta ili iskoristi reciklirani asfalt u onom dijelu ceste u koju je već ugrađena vodovodna cijev. Što se tiče kanalizacije, ona će morati pričekati realizaciju projekta iz aglomeracije Pula Sjever (Grad Pula, Grad Vodnjan i Općina Fažana), za kada treba osigurati sredstva za postavljanje i preostale infrastrukture u Valdenagi.
Slijepo crijevo
Jedan od sljedećih koraka je i postizanje sporazuma Grada Vodnjana sa susjednim općinama, prvenstveno s Gradom Pulom, jer je neprihvatljivo da mještani Valdenage komunalne doprinose i naknade plaćaju Vodnjanu, a osobne im iskaznice glase na Pulu. Mještani su izrazili želju da ostanu pod Gradom Vodnjanom jer, kako su rekli, Vodnjanština ima više potencijala za razvoj od Pule, ali to ne znači da i dalje žele biti slijepo crijevo Vodnjana.
Gradonačelnik Pastrovicchio najavio je za kraj godine ili početak sljedeće osnivanje Mjesnih odbora, što bi bila prilika stanovnicima Valdenage da zajednički nastupaju pred upravom Grada Vodnjana. Rad mjesne samouprave određen je i Statutom Grada, određena su četiri odbora, ali s obzirom da su na Vodnjanštini u međuvremenu stvorena i nova naselja, baš poput Valdenage, broj mjesnih odbora trebalo bi povećati na šest.