(Hina/EPA)
Niz radionica „Zanimanja 21. stoljeća“ na kojima se djeca vrtićke i starije dobi prikladno uvode u znanstvene poglede na svijet do kvantne fizike, održava se u petak u Zavičajnom muzeju u Ogulinu.
Ni u najrazvijenijim zemljama obrazovanje ne uspijeva pratiti izuzetno brz razvoj znanosti i tehnologije, pa zato odmah treba razvijati metode kojima se djeci pruža uvid u ta područja i motivira ih se da se već u ranoj dobi usmjere prema suvremenim zanimanjima, kazao je koordinator Dalibor Paar s PMF-a Sveučilišta u Zagrebu.
Da bi oni imali perspektivu izvan velikih centara, ali i udahnuli novu kvalitetu života lokalnim zajednicama, potrebno im je odmah pružiti najbolje obrazovanje, odnosno usmjeriti ih prema novim zanimanjima 21. stoljeća koja su bazirana na znanstvenom obrazovanju koje poznamo po kratici STEAM, kazao je Paar.
Radionicama u muzeju nastoji se potaknuti djecu na razmišljanje, motivirati ih da postavljaju pitanja i vide koliko je svijet oko nas složen i zanimljiv.
Tako su odabrane teme vezane uz buduće digitalne tehnologije koja se obrađuje kroz radionicu „Od današnjih do kvantnih računala“, proučavanje atoma na Zemlji i u svemiru kroz radionicu "Muzika atoma", radionica a "Fizika ekspres" obrađuje uzbudljive pojave iz fizika.
Suvremena područja biologije obrađuje se kroz radionicu "Mala radionica bioinformatike", "Tajne krša" radionica je na kojoj se mali polaznici upućuju u znanstvena viđenja krša i špilja, dok je radionica "STEAM u ogulinskoj kulturnoj baštini" posvećena tradicijskim vještinama izrade i korištenje starih alata.
Organizatori su Grad Ogulin, Zavičajni muzej Ogulin, ogulinske škole i vrtić u suradnji s projektima Hrvatskog fizikalnog društva (HFD-STEAM.eu) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (PMF-LUMEN.eu).
Na ogulinskim radionicama predavači će nastojati zainteresirati djecu za razvoj tehnologije, kako znanstvenici istražuju, o DNA, o otkrićima Ruđera Boškovića, sastavu stijena, itd.
Projekt „Znanstveno (STEM/STEaM) obrazovanje od rane dobi – prema suvremenom obrazovanju za zanimanja i građane 21. stoljeća” koji se izvodi od 2018.godine, dobio je protekle godine financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja za popularizaciju znanosti.
Osnovni cilj projekta je uvođenje STEM/STEAM sadržaja u vrtiće i u razrednu nastavu, s naglaskom na fiziku od četvrte godine života. Najprije su u projektu sudjelovali dječji vrtići Tratinčica i Trešnjevka iz Zagreba te Izvor iz Samobora, a potom su u okviru projekta održane brojne radionice u Samoboru, Pazinu, Krasnu, Križevcima i najnovije u petak u Ogulinu, za djecu tih i okolnih mjesta.