(Hina/EPA)
Državni zavod za intelektualno vlasništvo ovogodišnji će Svjetski dan intelektualnog vlasništva, 26. travnja, obilježiti prigodnim aktivnostima na internetskim platformama, a ove godine tema su inovacije za zelenu budućnost.
U ponedjeljak će organizirati virtualni razgovor s mladim hrvatskim izumiteljem ekoloških inovacija u suradnji s Veleposlanstvom SAD-a, koji će se prenositi putem Facebooka. Organizirat će i video kviz o inovacijama za zelenu budućnost na Facebook računu Stop krivotvorinama i piratstvu.
Post s infografikom o povredama prava intelektualnog vlasništva koja imaju izravan utjecaj na okoliš objavit će u utorak na Facebook računu "Stop krivotvorinama i piratstvu".
Svjetski dan intelektualnog vlasništva obilježava se na poticaj Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) od 2000. godine, a kao datum odabran je 26. travnja jer je na taj dan 1970. na snagu stupila Konvencija o osnivanju Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo.
Ove godine promovirat će se inovacije usmjerene na osiguravanje zajedničke zelenije budućnosti i razmotriti kako uravnotežen i pouzdan sustav zaštite intelektualnog vlasništva može potpomoći razvoju zelenog gospodarstva.
U priopćenju stoji i kako je Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo pokrenula online platformu WIPO GREEN za razmjenu zelenih tehnologija koja omogućava povezivanje ponuđača i tražitelja tehnologija neškodljivih za okoliš i potpomaže razvoj i difuziju zelenih tehnologija.
Na jednom mjestu okuplja tehnologije u različitim stupnjevima razvoja - od prototipova do proizvoda za tržište, koje su otvorene za licenciranje, suradnju i zajedničke poslovne poduhvate.
Osim poticanja tehnoloških inovacija putem zaštite izuma patentnom za zeleniju budućnost, sustav intelektualnog vlasništva pridonosi i zelenijoj sadašnjosti poticanjem inovativno dizajniranih ekološko prihvatljivih proizvoda putem zaštite sustava dizajna, promoviranjem brendova ekološki osjetljivih proizvođača i pružatelja usluga putem sustava zaštite žiga, promoviranjem tradicionalne ekološke proizvodnje putem sustava zaštite oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla, kao i poticanjem ulaganja u stvaranje novih biljnih sorti prilagođenih klimatskim izazovima putem sustava zaštite prava proizvođača biljnih sorti.
Sustav zaštite intelektualnog vlasništva ima značajnu ulogu i u poticanju ulaganja u razvoj lijekova i medicinskih proizvoda kroz sustav patentne zaštite.
U kontekstu aktualne pandemije bolesti COVID-19 WIPO je pokrenuo i novi informacijski servis za pretraživanje patentne baze podataka PATENTSCOPE za potrebu potpore inovacijskim aktivnostima vezanim uz tehnologije za borbu protiv te bolesti, priopćeno je.