(Hina/EPA)
Mreža organizacija civilnog društva u četvrtak je, na Međunarodni dan ljudskih prava, konferencijom zaokružila trogodišnje djelovanje tijekom kojega je pružila više od 13.000 besplatnih usluga pomoći žrtvama i svjedocima kaznenih djela, najčešće obiteljskog nasilja.
Mreža djeluje u 13 županija, a čini je 11 organizacija civilnog društva koje žrtvama pružaju emocionalnu podršku, pravno savjetovanje, informiranje o pravima i psihološko savjetovanje.
Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela (Mreža) nastala je 2018. na inicijativu i uz financijsku podršku Ministarstva pravosuđa i uprave, koje je potaknulo osnivanje partnerske mreže organizacija za podršku i pomoć žrtvama i svjedocima. Time je, kako je istaknuto, uspostavljen rijedak primjer kontinuirane i čvrste suradnje vladinih tijela i organizacija civilnog društva.
U posljednje tri godine, oko 1700 osoba ostvarilo je putem Mreže više od 13 tisuća pojedinačnih usluga, kao što su besplatna pomoć u obliku informiranja i savjetovanja, fizička pratnja na nadležne institucije u svojstvu osobe od povjerenja, odnosno sve oblike podrške koju treba osoba koja se nađe u ulozi žrtve ili svjedoka kaznenog djela. Kako bi sve to bilo moguće, uspostavljena je široka mreža suradnji s policijom, sudovima i državnim odvjetništvom, rekla je na konferenciji koordinatorica programa Mreže podrške Anamaria Drožđan-Kranjčec.
Za pomoć su im se najviše obraćale same žrtve, većinom žene, i to zbog nasilja u obitelji, spolnog zlostavljanja, ozljeđivanja ili pak prijevara osoba starije dobi vezano uz prijenos vlasništva.
"Nitko nije pripremljen da postane žrtva ili svjedok kaznenog djela“, jedna je od rečenica kojom se Mreža predstavlja javnosti.
Osnovna ideja osnivanja Mreže bila je da se osigura pomoć i podrška u onim županijama u kojima pri Županijskim sudovima ne postoje službeni odjeli za podršku žrtvama i svjedocima.
Sandra Turkanović iz Ženske grupe Karlovac "Korak" izdvojila je "uslugu pratnje" koju pružaju žrtvama kada odlaze na sud, u policiju, državno odvjetništvo ili centre socijalne skrbi.
Kao "osobe od povjerenja" daju emocionalnu podršku žrtvi i potrebne informacije, što rezultira "osnaženom i informiranom žrtvom" , istaknula je.
Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula ocijenila je da se "vide pomaci u sustavu", žrtve se sada tretira kao subjekte i manje su traumatizirane.
Juro Martinović, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave, pohvalio je dosadašnju suradnju nevladinog sektora, izvršne vlasti i sudova s ciljem da se žrtve i svjedoci sigurnije osjećaju na sudu.
S obzirom da je Ministarstvo odobrilo nastavak financiranja Mreže i u idućem trogodišnjem razdoblju, Drožđan-Kranjčec je istaknula da im je cilj proširiti se na cijelo područje Hrvatske kako bi žrtve u svojoj županiji mogle dobiti podršku koja, istaknula je, treba biti - besplatna, efikasna i brza.