REIMPLANTACIJA

Ličaninu cjepač drva odsjekao šaku. U riječkom KBC-u uspjeli su mu je PRIŠITI I SPASITI RUKU!

| Autor: Glas Istre
Sreća nakon uspješne operacije - dr. Darko Majić, medicinske sestre Marija Kalčić i Maja Andrić, pacijent Tomo Kolak, dr. Damir Juranić i dr. Miljenko Kovačević (Foto M. Leval/Novi List)

Sreća nakon uspješne operacije - dr. Darko Majić, medicinske sestre Marija Kalčić i Maja Andrić, pacijent Tomo Kolak, dr. Damir Juranić i dr. Miljenko Kovačević (Foto M. Leval/Novi List)


Multidisciplinarni tim Kliničkog bolničkog centra Rijeka proteklog je vikenda izveo još jednu u nizu uspješnih reimplantacija amputiranog ekstremiteta, a ovaj put radilo se o amputiranoj desnoj šaci koja je nakon šestosatne operacije u subotu poslijepodne uspješno vraćena 66-godišnjem Tomi Kolaku iz Ličkog Lešća koji je bez šake ostao u vlastitom dvorištu pileći drva, piše Novi list.

- U subotu ujutro cijepao sam drva na cjepač, pritisak je na njemu 18 tona. Sa mnom je na drugom cjepaču cijepao bratić. Imao sam na sebi novu njemačku zaštitnu opremu, nove čizme i rukavice. Bratiću je cjepač zaglavio u deblu i tražio me sjekiru. Sagnuo sam se da mu dodam sjekiru i nehotice sam stao na pedalu, a ruka mi je bila gore na drvetu. Cjepač je samo napravio »zum«, a ja sam odmah rekao: »Danijele, zovi Hitnu«. Ruka mi je bila u rukavici i vidim, visi na koži, tad sam shvatio da nemam više ruku, govori nam Kolak koji je još uvijek pun dojmova i emocija te beskrajno zahvalan svima u lancu zdravstvene skrbi koji su mu pomogli da danas ponovo ima desnu ruku. Zahvaljuje se hitnoj medicinskoj službi iz Otočca koja je došla u roku od osam minuta, a posebno je zahvalan medicinskom osoblju KBC-a Rijeka koje tijekom našeg posjeta nije prestao hvaliti.

- Ovdje sam u riječku bolnicu došao kao invalid, ali zahvaljujući dragome Bogu i ovim specijalistima, izaći ću s rukom. Svaka im čast, bit ću im zahvalan dok sam živ, do groba. Prošao sam cijeli rat, po cijeloj Hrvatskoj i Bosni, ali ovako nešto doživjeti nenadano i u trenu ne može se usporediti s ratom gdje planiraš svaki svoj korak. Ovako nešto da ti se dogodi u vlastitom dvorištu, nitko ne bi očekivao, pogotovo meni koji ne pijem od 1990. godine. Samo pušim i pijem kavu, ali su mi doktori rekli da više ne pušim i ja doista nisam više zapalio od operacije.

Dobro se osjećam, osjećam prste i mrdam s njima. I drva su ispiljena, znate, to su drva za sljedeću godinu, jer jutros su kod nas izmjerena samo četiri stupnja. Pa ti živi tako na blitvi, kaže dobro raspoloženi Kolak koji na ovaj način upućuje konstruktivnu kritiku bolničkom meniju koji se temelji na laganoj mediteranskoj ishrani, pa osoblju i cimerima u sobi kaže da mora za oproštaj donijeti par kila ličke janjetine kako bi bolnica napokon malo zamirisala po pravoj hrani.

Ovu zahtjevnu operaciju izveli su operateri dr. Damir Juranić i dr. Ivan Kirin, a u timu su još sudjelovale anesteziologinje dr. Nataša Mijolović i dr. Mirna Bobinac, anesteziološka tehničarka Irena Stanić te instrumentari Goran Milković i Ana Milardović.

Dr. Damir Juranić, inače specijalist plastične, rekonstruktivne i estetske kirurgije, kaže da je kod ove operacije sreća u nesreći bila ta što se radilo o ravnom rezu te okolno tkivo nije bilo nagnječeno što bi vjerojatno onemogućilo reimplantaciju šake.

- U subotu sam nešto poslije 12 dobio poziv iz bolnice da imamo slučaj amputiranih prva tri prsta šake. Kako su za zahvat šake nužni palac, kažiprst i prstenjak, ti prsti u reimplantaciji uvijek imaju apsolutni prioritet. Rekonstruktivne operacije su jedne od najtežih operacija u kirurgiji i zahtijevaju više liječnika u timu te smo brzo okupili ekipu koja radi tako komplicirane zahvate, a imali smo i sreću da je taj dan bio dežuran jedan od doajena mikrokirugije u Rijeci, dr. Ivan Kirin.

Sam rad pod mikroskopom izuzetno je zahtjevan, zahtjeva dug i mukotrpan trening, mirnu i preciznu ruku. U prošivanju svih tih struktura mijenjali smo se dr. Kirin i ja, jer sve se radi pod mikroskopom i traje nekoliko sati te je izuzetno naporno. Šaka je bila amputirana na razini metakarpalne kosti, a sama operacija je trajala šest sati i moram još jednom naglasiti važnost multidisciplinarnog tima koji je ovdje jako bitan.

Riječ je, naime, o strukturama koje su velike svega par milimetara, a nekad i manje od milimetra te treba biti jako koncentriran i precizan. Izuzetno smo sretni da je operacija uspjela i da su svi prsti vitalni te vjerujemo da će za dva do tri mjeseca, kad zaraste kost, pacijent biti spreman za rehabilitaciju kako bi oporavili živce i tetive te kako bi njegovi prsti bili ponovo u funkciji. To je jedan dugotrajan proces, rezultati su nepredvidivi, no mi dajemo sve od sebe da budu što bolji, kaže dr. Juranić koji ne isključuje mogućnost dodatnih operacija koje bi Kolakovoj šaci vratile bolju funkciju.

Dr. Ivana Kirina, inače i saborskog zastupnika, koji saborsku ljetnu stanku provodi uglavnom u operacijskim dvoranama, jučer smo zatekli u gospićkoj bolnici. Kaže da je pacijenta obišao u nedjelju te da će ga ponovo obići danas jer ne želi takve zahtjevne pacijente prepustiti slučaju.

- Kao što znate, mene u Lici svi znaju jer gotovo nema kuće u kojoj nekoga nisam operirao, pa sam za Kolakovu nesreću doznao i prije nego što je dovezen u Rijeku. Odmah smo se spremili za operaciju ovako teške ozljede na predjelu šake koji mi nazivamo »ničija zemlja«. Pacijentu su bili presječeni arterijski lukovi koji hrane prste, a od radijalne arterije ide žila koja se dijeli za palac i kažiprst te je najprije nju trebalo rekonstruirati i tad se dobio duboki arterijski luk, objašnjava Kirin upozoravajući da ovakve operacije ne daju uvijek dobre rezultate pa je za uspjeh najvažnije odrediti dobru strategiju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter