(Hina/EPA)
U povodu Međunarodnog dana socijalnog rada, u Čakovcu je održan skup "Izgradnja mreže međuresorne suradnje - za uključiv život u romskim naseljima" s kojega su socijalni radnici poručili da žele pristup koji na uključivom životu u romskim naseljima aktivira cjelokupnu zajednicu.
Stručni skup organizirali su Centar za socijalnu skrb iz Čakovca i Društvo socijalnih radnika Međimurja, stoji u priopćenju Društva socijalnih radnika.
Najavljen je osnutak operativnih timova radi "saniranja dugogodišnjih socijalnih rizika u romskim naseljima, što će biti omogućeno financiranjem iz UNICEF-ova projekta „Faza III: Testiranje jamstva za svako dijete u Hrvatskoj“.
UNICEF će financirati šest radionica međuresorne suradnje za naselja Parag, Orehovicu, Pribislavec, Podturen, Piškorovec i Kuršanec, u kojem je prva radionica već održana.
Sudionici skupa upoznati su s pristupom i metodama međuresorne suradnje, a predsjednica Društva socijalnih radnika Međimurja Renata Sever istaknula je da im je želja "afirmirati pristup radu koji nije stigmatizirajući i koji aktivacijom cjelokupne zajednice daje intenzivan impuls smanjenju diskriminacije".
„Nama je kao praktičarima jasno da su nužna osnovna struktura i sigurnost jedini put prema uključivom životu u romskim naseljima“, rekla je Sever, ističe se u priopćenju i dodaje da aktiviranje svih dionika u zajednici znači da zajednica preuzima odgovornost za sve članove društva.
Predsjednik Hrvatske komore socijalnih radnika Antun Ilijaš čestitao je Centru za socijalnu skrb iz Čakovca i ravnateljici Alenki Bilić na godišnjoj nagradi "Jakov Kudrić" Hrvatske udruge socijalnih radnika.
Ilijaš je poručio da su "afirmativan pristup i isticanje pozitivnih postignuća" koja ostvaruje 2500 socijalnih radnika u svakidašnjem radu s više od pola milijuna korisnika ono o čemu treba govoriti i tako poticati zajedništvo u struci i oko nje.