OSIJEK

Skup u Osijeku - Područje skrbništva u Hrvatskoj nerazrađeno i nedefinirano

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Područje skrbništva u Hrvatskoj je prilično nerazrađeno, zakonski je postavljena forma, no postupanje rada Hrvatskog zavoda za socijalni rad i područnih ureda nije jasno definirano, poruka je sa stručnog skupa „Skrbništvo u sustavu socijalne skrbi“, održanog u Osijeku.

Skup je na Pravnom fakultetu u Osijeku organizirala Hrvatska komora socijalnih radnika (HKSR), a na njemu je sudjelovalo više od 200 stručnjaka iz sustava socijalne skrbi iz svih krajeva Hrvatske.

Članica Upravnog odbora HKSR-a Katarina Opačić rekla je da oni kao socijalni radnici koji su u neposrednom kontaktu s ljudima koji ne mogu sudjelovati u radu lokalne zajednice i šire žele progovoriti u njihovo ime i u ime struke da to područje postane regulirano i da se zaštite ljudska prava svakog korisnika.

Podsjetila je da se radi o širokom spektru osoba, osobama s invaliditetom, koje imaju intelektualna, mentalna ili tjelesna oštećenja, ovisnicima, starijim i nemoćnim osobama, maloljetnim osobama bez roditeljske skrbi i svima drugima koji se ne mogu samostalno se zauzimati za svoja prava i potrebe.

Poticaj stručnom skupu je članak 247. Obiteljskog zakona koji određuje da za imenovanje stručnog radnika centra za socijalnu skrb skrbnikom korisnika nije potrebna njegova suglasnost.

Naime, socijalni radnici tu odredbu smatraju diskriminirajućom i etički neprihvatljivom u radu s ranjivom skupinom osoba.

Opačić je ocijenila kako je to "jedan enciklopedijski primjerak u sustavu kako provoditelj određene nadzorne funkcije je ujedno i njezin vršitelj".

"Tu postavljamo pitanje potencijalnih manipulacija od čega se želimo zaštititi kao i što želimo biti pitani možemo li biti skrbnici određenim osobama, a ne da nam se nametne takva obveza koja nam je utkana u radne odnose", istaknula je Opačić.

Prema njezinim riječima, mnoge države različito rješavaju područje skrbništva. a mi kao manja država po broju stanovnika možemo pronaći svoj model funkcioniranja i dobre prakse.

"To je ono što ćemo kao stručna zajednica i predlagati i u suradnji s Ministarstvom da iznađemo neko najbolje rješenje koje neće rezultirati nekakvim rušenjem odluka suda u tom području i koje će rezultirati dobrom zaštitom za naše korisnike", zaključila je Opačić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter