(Snimio Luka Jeličić)
Stranka umirovljenika uputila je Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu suglasnosti s Ustavom novog Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) zbog odredbe po kojoj umirovljenici mogu raditi puno radno vrijeme, ali uz pola mirovine, ističući kako je mirovina stečeno pravo.
"Uzima nam se 50 posto zato što radimo, a radimo zato što moramo. Uporište našeg prijedloga za provjeru ustavnosti ZOMO-a je u argumentaciji da je mirovina stečeno pravo i da se ne može suspendirati drugim ponuđenim pravom, pa ni pravom na radni odnos na puno radno vrijeme", rekao je predsjednik SU Lazar Grujić u petak na konferenciji za medije.
Podsjetio je kako protiv takvog Zakona u Saboru niti jedan saborski zastupnik nije glasao protiv te ukazao i na činjenicu da je isti taj Sabor u prosincu usvojio Deklaraciju o pravima umirovljenika i osoba starije životne dobi u kojoj piše kako Hrvatski sabor osobito ističe da je pravo na mirovinu temeljno i neotuđivo pravo umirovljenika, stečeno radom i uplatama doprinosa te zaštićeno Ustavom i drugim propisima.
Odvjetnica Katja Jajaš istaknula je kako je Ustavom zajamčeno pravo vlasništva koje je neotuđivo te je podsjetila na sudsku praksu Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) u kojoj se mirovina smatra "imovinom", dodavši kako se ESLJP bavi slučajevima kada je mirovina nepravedno uskraćena, oduzeta ili bitno smanjena bez valjanog razloga.
Navela je kako u svakom konkretnom slučaju postoji potreba za provođenjem testa razmjernosti, odnosno postoji li javni interes kod ograničavanja prava.
"U odredbama na koje ćemo podnijeti prijedlog za ocjenu ustavnosti u potpunosti je jasno da s obzirom na ogroman broj umirovljenika u Hrvatskoj, koji doista imaju vrlo male mirovine, da to nikako ne može biti u interesu Republike Hrvatske", objasnila je.
Članica Predsjedništva stranke i glasnogovornica Vesna Horvat istaknula je kako bi njihov čin provjere ustavnosti ZOMO-a trebao podržati svaki građanin kojemu je stalo da živimo u uređenom i stabilnom društvu.
U slučaju da Ustavni sud ne nađe nepravilnosti u Zakonu, dodala je, spremni su za bitku i na ESLJP-u jer je riječ o diskriminatornom Zakonu, suprotnom Europskoj konvenciji o temeljnim ljudskim pravima i slobodama.
Horvat je također istaknula kako će oni koji će morati raditi da bi bolje živjeli i prihvatiti da se odreknu pola mirovine za puno radno vrijeme najvjerojatnije biti većina umirovljenika s najnižim mirovinama.
Najniža mirovina trenutačno iznosi 409 eura i prima ju 273.000 umirovljenika. Uz minimalnu plaću od 750 eura i pola te mirovine, umirovljenik koji se vrati na tržište rada dobit će samo 954 eura, upozorila je.
Na konferenciji je također istaknuto kako ih podržava Hrvatska obrtnička komora, udruge i građani, ali ne i Hrvatska stranka umirovljenika, Matica umirovljenika, Sindikat umirovljenika, ni Blok umirovljenici zajedno, a Grujić je na prozivke poručio kako pozdravljaju pozitivne promjene u Zakonu te nikoga ne napadaju, već samo koriste svoje zakonsko pravo da provjere njegovu ustavnost u dijelu koji derogira stečena prava.