(Snimio Patrik Macek / Pixsell)
Uoči glasanja Hrvatskog sabora o slanju paketa obrambenih zakona u drugo čitanje, ljevica je u utorak ponovila zašto se protivi ponovnom uvođenju obveznog temeljnog vojnog osposobljavanja, a desnica zašto je ono potrebno.
Marin Živković (Možemo!) kazao je da se uvođenjem vojne obveze nameće mladima "još jedna prepreka" prije nego se osamostale, krenu raditi i živjeti. "Umjesto da stavljate živote mladih na pauzu, stavite ovaj zakon na pauzu", pozvao je.
"Da punimo proračun od radnika, a štedimo banke, špekulante i trgovačke lance da bismo potom povećavali izdvajanja za obranu na štetu mirovina, zdravstva i socijalnih transfera za koje već danas nemamo dovoljno novaca kako bismo za 13 posto proračuna financirali američku vojnu industriju, to nije ono što našim građanima treba i što oni žele", poručio je Živković.
Dodao je i kako nema povjerenja da će se vojni rok provoditi pravedno, da se neće preko veze dobivati liječničke ispričnice ili preko veze posao u općini.
Dalija Orešković (DOSIP) ustvrdila je da je neprihvatljivo naše mlade zvati na temeljnu vojnu obuku u trenutku kada nije jasno poznaje li ministar zakone i Ustav zemlje koju predstavlja. "Neprihvatljivo je vezati žrtvu Domovinskog rata uz ustaške pokliče i simbole", poručila je.
Marijana Puljak (Centar) smatra da obranu treba jačati, ali ne simboličnim i prisilnim mjerama iz prošlog stoljeća. Ako želimo osnažiti obrambene sposobnosti Hrvatske, potrebna nam je moderna, profesionalna i motivirana vojska, istaknula je.
Arsen Bauk (SDP) podržao je ponovno uvođenje vojnog roka u prvom čitanju, no podršku u drugom čitanju uvjetuje izmjenom odredbi koje se odnose na priziv savjesti. "U drugom čitanju nećemo moći podržati zakon jer se u njemu na vrlo loš, da ne kažem neustavan način, ne rješava pitanje osoba koje izraze prigovor savjesti", kazao je Bauk.
Desnica, s druge strane, ističe da prilike u svijetu govore u prilog vojnom roku. "Držimo da je to ključno za dugoročnu stabilnost i otpornost društva u cjelini. Osim toga, vojni rok jača osjećaj pripadnosti, solidarnosti i odgovornosti prema državi", kazao je Ivica Ledenko (Most).
Damir Biloglav (DOMiNO) ocijenio je da će to bitno pridonijeti obrambenoj sposobnosti države i ublažiti štetu od ukidanja vojnog roka. Slično misli i Ante Deur (HDZ) koji naglašava da mora postojati kontinuitet i da će mladi koji završe obuku biti pričuva Hrvatske vojske.
U drugo čitanje poslane su izmjene zakona o obrani i o službi u Oružanim snagama. Sabor je također prihvatio Strategiju obrane i Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga do 2036. godine.