(Snimio Patrik Macek/Pixsell)
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković kazao je u srijedu kako ne vjeruje da bi eventualna nagodba bivše HDZ-ove ministrice Gabrijele Žalac s europskim tužiteljima u tzv. aferi Softver mogla biti neugodna za njihovu stranku ili vladu.
"Nemam puno informacija, vidio sam medijske tekstove, medijske najave, ne znam što je od toga točno. Ali sada kada bih ja bio (predsjednik SDP-a) Hajdaš Dončić ili netko iz Možemo!, na primjer, onda bih rekao - evo vidite, baš u ovome trenutku pred izbore nama neko nešto smješta", kazao je Jandroković odgovarajući na novinarska pitanja u Banskim dvorima.
Podsjetio je i da je suđenje bivšem ministru Mariju Banožiću za izazivanje smrtonosne prometne nesreće bilo sazvano baš nekoliko dana prije prvog kruga lokalnih izbora te da HDZ-u nije bilo "na kraj pameti komentirati to na način kako komentiraju predstavnici SDP-a i Možemo! kada su njihovi članovi u pitanju".
"Dakle, vjerujemo da institucije rade svoj posao tako treba biti. A nećemo se miješati u rad pravosudnih tijela, ona su nezavisna i trebaju raditi svoj posao", kazao je Jandroković.
Mediji su u utorak objavili da je Žalac, bivša HDZ-ova ministrica regionalnog razvoja i fondova EU koja je ranije odbacivala optužbe da je 2017. i 2018. poznaniku namještala natječaj za kupnju kompjutorskog programa za upravljanje europskim fondovima, u pregovorima s europskim tužiteljstvom oko priznanja krivnje.
Vijest je objavljena nakon što je odgođena sjednica optužnog vijeća u tom slučaju, a bivša ministrica i EPPO navodno pregovaraju o sankcijama na koje bi trebala pristati u zamjenu za priznanje krivnje.
Potvrđivanje optužnice u aferi Softver očekivalo se nakon što je Visoki kazneni sud u travnju odbio žalbu bivše ministrice i ostalih okrivljenika podnesenu protiv odluke nižeg suda koji je iz spisa odbio izdvojiti poruke koje je Žalac mobitelom razmjenjivala s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, a u kojima se spominje i osoba inicijala AP.
U aferi preplaćivanja softvera za Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova kojem je Žalac bila na čelu optuženi su i nekadašnji ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) Tomislav Petric te poduzetnici Mladen Šimunac i Marko Jukić.
Žalac je optužena za zlouporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem, Petric za zlouporabu položaja i ovlasti, dok su Šimunac i Jukić optuženi za poticanje, odnosno pomaganje u tim nedjelima. EPPO tvrdi da je tim zlouporabama nanesena šteta od 1,8 milijuna eura.