projekt "Pomozi DA"

Alarmantni porast mentalnih poteškoća u Hrvatskoj: Sve više djece traži pomoć

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Svaki mjesec stručnjacima zavoda za javno zdravstvo diljem Hrvatske zbog mentalnih se teškoća jave tisuće građana. U problemima su sve češće i djeca, donosi HRT.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna mentalnog zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo organizirao je u Zagrebu javnozdravstvenu tribinu pod sloganom "Briga za mentalno zdravlje - ulaganje u socijalna prava".

Stres, anksioznost i usamljenost sve su češći, na devetom su mjestu u ukupnom broju hospitalizacija. Poremećaji raspoloženja u velikom su porastu nakon pandemije COVID-a.

Prema riječima prof. dr. sc. Danijele Štimac Grbić, voditeljice Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u HZJZ-u, u Hrvatskoj liječenje mentalnih bolesti još uvijek traje dulje nego u ostatku Europske unije. Ipak, ističe da je uz pravovremeno prepoznavanje i liječenje moguć potpuni oporavak.

Na tribini HZJZ-a naglašeno je kako je važno uključiti čitavu društvenu zajednicu u podršku osobama s mentalnim poteškoćama.

- Za postizanje mentalnog zdravlja ključno je da osoba osjeti pripadnost zajednici i mogućnost obavljanja svog posla, poručio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak za HRT.

Posebna pažnja posvećena je djeci i mladima – u posljednjih šest godina zabilježen je porast od čak 40% u broju djece upućene psihijatrima i kliničkim psiholozima.

Kao odgovor na to, pokrenut je projekt "Pomozi DA", kojim se educiraju nastavnici i profesori za prepoznavanje ranih znakova mentalnih poremećaja kod učenika.

Ni roditelji nisu pošteđeni izazova.

Klinika za psihijatriju Vrapče razvila je program podrške za rodilje i majke djece do dvije godine starosti.

- Anksioznost, depresija, osjećaj da nisu dovoljno dobre majke. Rekla bih da je usamljenost veliki problem današnjeg vremena, susjedski odnosi su zakržljali, ljudi se manje druže, manje su tu jedan za drugoga, i za lijepe i za ružne stvari, istaknula je dr. Sanja Martić Biočina, pročelnica Zavoda za socijalnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče.

S problemima se stoga uglavnom nosimo sami, a to često nije dobro. Ako nas nešto muči, razdire, o tome je važno razgovarati s osobom od povjerenja, posebno onom stručnom.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.


Podijeli: Facebook Twiter