80. obljetnica

U Maclju održana misa za ubijene na Bleiburgu

| Autor: Hina
(Snimio Slavko Midžor / Pixsell

(Snimio Slavko Midžor / Pixsell


Na 80. obljetnicu Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda, nadbiskup splitsko-makarski Zdenko Križić služio je svetu misu ispred Crkve Muke Isusove u Maclju, gdje je poručio da su za vjernike mjesta zločina sveta te zato moraju biti mjesta praštanja, a ne mržnje.

Nadbiskup Križić je u propovijedi istaknuo da u Maclju stoje pred misterijem ljudske tragedije i ljudskog zla koje se prije 80 godina dogodilo na tom lokalitetu - okrutna masovna ubijanja bez ikakvog suđenja i bilo kakve provjere o krivici ili nevinosti žrtve.

Dodao je da je među žrtvama bilo puno žena i djece koji nikada nisu uzeli pušku niti na bilo koji način sudjelovali u bilo kakvom zločinu.

"Nažalost, nije samo ovo mjesto bilo poprište teških stradanja na tlu naše domovine, ima ih puno. Osuđujemo svaki zločin bilo gdje se dogodio i od bilo koga”, poručio je Križić.

Kazao je i kako je, bez obzira kojem narodu ili kojoj vjeru pripadali, dostojanstvena sahrana ljudi uvijek smatrana dijelom milosrđa. 

Vratiti dostojanstvo svim pobijenima

"Za mnoge žrtve rata i poraća to djelo milosrđa se nije smjelo iskazivati, a ovom euharistijom i našim molitvama želimo vratiti dostojanstvo svim pobijenima koje još pokriva ova zemlja, ali i svim našim ljudima čije su kosti iskopane na različitim lokalitetima naše domovine ili izvan nje”, rekao je nadbiskup.

Poručio je da tu nisu da se napajaju bilo kakvom mržnjom ili osvetom prema bilo kome. "Za nas vjernike mjesta zločina su sveta mjesta, zato moraju biti mjesta praštanja, a ne mržnje”, poručio je nadbiskup.

Svetoj misi nazočili su i predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, premijer Andrej Plenković, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar unutarnjih polova Davor Božinović te ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman i brojni drugi uzvanici.

Božinović: Na odnosima s Austrijom radi Ministarstvo vanjskih poslova

Božinović je istaknuo da se drugu godinu zaredom na vrlo visokoj razini obilježava tragedija žrtava Bleiburga i Križnih puteva u Hrvatskoj, nakon što je zabranjeno okupljanje na bleiburškom polju.

"Što se tiče odnosa s Austrijom, na tome radi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Ono što je nama najvažnije je da smo se i ove godine prisjetili tog teškog razdoblja hrvatske povijesti, da smo odali počast, pijetet, poštovanje svim žrtvama koje nisu bile suđene niti su imale pravo na obranu i zapravo su bile žrtve jednog terora i valova stradanja nakon Drugog svjetskog rata”, kazao je Božinović.

Vice Vukojević, počasni predsjednik Počasnog bleiburškog voda, organizatora komemoracije i obilježavanja 80. obljetnice tragedije, istaknuo je da je 1992. bio predsjednik Komisije za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava te su na Maclju pronašli 1162 kostura žrtava.

Vukojević očekuje da će se komemoracija vratiti u Bleiburg 

Nada se da će se komemoracija vratiti u Bleiburg s obzirom na to da je PBV poslao tužbu Ustavnom sudu u Austriji zbog zabrane okupljanja na bleiburškom polju.

Svetu misu organizirali su Hrvatska biskupska konferencija i Zagrebačka nadbiskupija, odnosno Župa Đurmanec, a pokrovitelj komemoracija i obilježavanja je Hrvatski sabor.

Križni put hrvatskog naroda, jedna od najkrvavijih poratnih tragedija Drugoga svjetskoga rata, započeo je na Bleiburgu, a Macelj je najveće stratište komunističkih žrtava na području Hrvatske.

Procjenjuje se da je početkom lipnja 1945. godine u šumama stradalo između 12 i 13 tisuća žrtava komunističkog režima.

Uz to, po 21 svećeničkoj žrtvi ubijenoj na jednom mjestu, Macelj je i najuzvišenije žrtvoslovno mjesto za katoličke vjernike u Hrvatskoj i BiH.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter