Analiza uoči "superizborne" godine

Jaroslav Pecnik, politički analitičar: "Problem Istre je nedostatak političke snage koja bi u duhu vremena i krize koju živimo osmislila razvojnu strategiju"

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
Jaroslav Pecnik (foto: Goran Mehkek/CROPIX)

Jaroslav Pecnik (foto: Goran Mehkek/CROPIX)


Politički analitičar Jaroslav Pecnik, nekadašnji saborskih zastupnik i potpredsjednik Hrvatskih laburista, umirovljeni profesor filozofije na Evanđeosko-teološkom fakultetu u Osijeku, vrlo je precizan u seciranju hrvatskih političkih pojava. O tome što nas sve čeka sljedećih mjeseci u političkom životu, ali i o zaboravljenim pogreškama iz nedavne prošlosti, Pecnik opširno govori za naš list.

- Cijelu 2023. pripremamo se, sve užurbanije, za superizbornu 2024. Hoće li se išta promijeniti nakon parlamentarnih izbora?

- Gotovo sam siguran da se neće dogoditi nikakvi bitniji pomaci. Bit će tijekom kampanje, a ona već uveliko traje, "puno vike ni oko čega". Dakle, afera, podmetanja, žestokih riječi, uvreda, prozivanja, manje ili više otvorenih laži, sveopćeg beščašća, repertoar je, to dobro znamo iz prethodnih izbornih ciklusa, "barokno" bogat, da bi se na koncu ponovno pokazala i potvrdila žalosna činjenica da smo još uvijek pretpolitičko društvo u kojem se ne raspravlja o suštinski važnim društvenim, ekonomskim, socijalnim, uopće egzistencijalnim temama i pitanjima, već su nam u fokusu primitivno intonirane i izlizane povijesno-ideološke teme koje, dakako, imaju svoje značenje, ali ne bi trebale dominirati političkom scenom.

- Svjedoci smo, a to se upravo događa i posebno žalosti, da se na sve (ne)moguće načine gotovo bezočno pokušava falsificirati novodobna nacionalna povijest, demonizirati naša antifašistička borba i partizanski pokret, a Domovinski rat, koji svakako zauzima posebno mjesto u našem povijesno-političkom narativu, bez ikakva smisla i pameti sakralizira i opterećuje nacionalističkom retorikom i demagogijom, umjesto da se bez ikakvih "začina" uljepšava istina, koja je sama po sebi dovoljna i respektabilna.

- Čini se da će brojne stranke nestati iz parlamenta? Kao i Vaši laburisti prije dva saborska saziva?

- Za Hrvatsku, a to se i potvrdilo, karakteristično je dvostranačje - HDZ i SDP su zauzeli svoje pozicije i manje-više čvrsto ih drže. Istina je HDZ ima na vlasti najduži staž, izgrađenu stranačku infrastrukturu, na koncu cijelu je državu gotovo u svim segmentima premrežio svojim kadrovima i praktički kontrolira svekoliko društvo, a Grbinov SDP, iako mu s razlogom rejting strmoglavo pada, još uvijek je neprikosnoven na lijevoj (o)poziciji.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU
Podijeli: Facebook Twiter