(Hina/EPA)
Ministarstvo rada i Svjetska Banka u Hrvatskoj zajedničkim projektom žele osigurati bolju integraciju u društvo više od 6000 odraslih s invaliditetom, djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi ili s problemima u ponašanju, s ciljem odmicanja od sustava institucionalne skrbi.
Svrha dvogodišnjeg projekta tehničke pomoći "Prijelaz s institucionalne na skrb i podršku u zajednici za djecu, mlade i osobe s invaliditetom u Hrvatskoj" je pružanje usluga pojedincima u sklopu obitelji ili zajednice, rekao je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić u srijedu na predstavljanju projekta i dosadašnjih aktivnosti alternativne skrbi.
Prema dogovoru Ministarstva i Svjetske banke, izradit će se individualni planovi transformacije za 38 državnih domova socijalne skrbi koji još nemaju individualne planove ili nisu pokrenuli proces prijelaza s institucionalne skrbi.
Trenutno je u institucijama smješteno oko 6500 korisnika, ali veseli podatak kako je broj korisnika koji koristi alternativni oblik skrbi sada preko 7500 tisuća, rekao je Piletić.
"Cilj je da svi koji ne moraju nužno koristiti uslugu smještaja, izađu u alternativni oblik skrbi kroz organizirano stanovanje i jačanje udomiteljstva i da tako osiguramo dodatne kapacitete za žurno izdvajanje. A svi oni koji mogu samostalno živjeti, uz podršku zajednice, da iskoriste europska sredstva i novu politiku koju socijalna skrb treba promovirati", dodao je.
Naveo je da su kroz prethodno programsko razdoblje ustanove koje su sudjelovale u procesu deinstitucionalizacije, iskoristile više od 75 milijuna eura kako bi pronašle druge smještajne kapacitete, omogućile alternativnu skrb i organizirano stanovanje i tim osobama omogućile ne samo usluge smještaja, nego i povećanje kvalitete života.
U idućem programskom razdoblju osigurana su sredstva u strukturnim fondovima za proces transformacije i deinstitucionalizacije u ukupnom iznosu od 274,5 milijuna eura, od čega u ESF+ 186 milijuna eura, a u ERDF-u 88,5 milijuna eura, koje će sve ustanove imati na raspolaganju.
Individualni planovi transformacije za 38 državnih domova
Ministar regionalnoga razvoja i fondova EU-a Šime Erlić rekao je da su natječaji dodjele besplatnih sredstava za deinstitucionalizaciju bili jedni od najpopularnijih.
Postoji niz projekata, centara socijalne skrbi i drugih pružatelja usluga koji su ta sredstva izuzetno dobro utrošili, a nastale su i nove usluge, dodao je.
Uspješni prijelaz s institucionalne skrbi zahtjeva razvoj alternativnih usluga podrške u zajednici te prilagodbe postojećih usluga, što uključuje osiguranje pristupačnog stanovanja u zajednici, pristup javnim uslugama, osobnoj asistenciji i vršnjačkoj podršci.
Ovim projektom pružit će se podrška domovima socijalne skrbi, njihovim štićenicima te ostalima koji koriste njihove usluge u prijelazu iz institucionalnog u obiteljsko okruženje ili samostalan život u zajednici uz podršku.
Direktor Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju Jehan Arulpragasam rekao je kako je gotovo univerzalno prihvaćeno da je biti dio zajednice ključno za razvoj ljudi i da su institucije često ograničavajuće i neprimjerene za one koji u njima borave.
Ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici "Izvor Selce", Nikica Sečen rekao je da je transformacijom ustanova socijalne skrbi otvorena mogućnost pružanja i drugih usluga u zajednici.