(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi u utorak se očekuje oprezno trgovanje, dok bi indeksi mogli stagnirati uz nisku likvidnost i vjerojatno negativni predznak, s obzirom na oštar pad svjetskih burzi.
Svi analitičari koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je u ponedjeljak za 0,75 posto, na 1.569 bodova, a Crobex10 za 0,92 posto, na 975 bodova. Time su indeksi nadoknadili dio prošlotjednih gubitaka od 1,7 i 1,9 posto.
Među sektorskim indeksima najviše je porastao građevinski, za 3,46 posto, dok je najviše pao prehrambeni, za 1,55 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 6,9 milijuna kuna, što je za 10,5 milijuna manje nego u petak.
"Indeksi Zagrebačke burze danas bi mogli slijediti raspoloženje sa svjetskih tržišta, pa očekujemo trgovanje s negativnim predznakom. S obzirom na ponovno relativno nisku likvidnost, očekujemo negativnu stagnaciju s fokusom na standardno naljikvidnija izdanja. Kako se bliži početak sezone objava financijskih izvješća kompanija, moguće je pozicioniranje investitora u sljedećim danima, uz praćenje vijesti o ublažavanju mjera", kaže Ana Turudić, financijska analitičara u Raiffeisenbank Austria.
Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale, ponajviše u energetskom sektoru, što je posljedica povijesnog pada terminske cijene nafte na američkom tržištu ispod nule jer je trgovci zbog slabe potražnje nemaju kome prodati, ali ni gdje uskladištiti.
"Jučer su američki vodeći indeksi oslabili nakon što su u proteklom tjednu dosegnuli najvišu razinu od početka ožujka, a naftni terminski indeksi su pali u negativan teritorij prvi put u povijesti. Tendencija ka popuštanju mjera za obuzdavanje pandemije postoji s obje strane Atlantika što daje dozu optimizma investitorima. Danas je na rasporedu objava njemačkog ZEW indeksa povjerenja za travanj. Ipak, i dalje smatramo da negativni faktori prevladavaju te se za danas očekuje negativno raspoloženje na dioničkim tržištima. Američki kongres bi danas trebao odlučivati o novom paketu poticajnih mjera što će dati nove smjernice investitorima", dodaje Turudić.
Najveći promet, 1,4 milijuna kuna, jučer je ostvaren dionicom Atlantic grupe, koja je poskupjela za 0,85 posto, na 1.190 kuna.
Slijedi dionica Valamar Riviere, s prometom od 1,02 milijuna kuna, a cijena joj je porasla 2,13 posto, na 24 kune.
S prometom od 773 tisuće kuna slijedi dionica Kraša, čija je cijena stagnirala na 520 kuna.
Znatniji promet ostvaren je dionicom HT-a, 681 tisuća kuna, a cijena joj je stagnirala na 166 kuna.
Među likvidnijim izdanjima najviše je porasla cijena dionice Ingre, za 7,88 posto, na 3,56 kuna. Istodobno, najveća gubitnica bila je dionica dionica Vira, za 9,35 posto, na 63 kune.
Trgovalo se s ukupno 36 dionica, pri čemu je njih 21 ostvarilo rast cijena u odnosu na petak, a 8 pad, dok 7 nije bilježilo cjenovnu promjenu.