ZAGREB

ZSE: U fokusu ulagača oštar pad svjetskih burzi i cijena nafte

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje nesigurno trgovanje jer bi se negativno raspoloženje sa svjetskih burzi zbog širenja koronavirusa u svijetu i oštrog pada cijena nafte moglo preliti i na domaće tržište.

Od pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih troje danas očekuje pad, a dvoje stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks spustio se prošloga tjedna 2,4 posto, na 1.819 bodova, najnižu razinu od 26. travnja 2019. godine.

Crobex10 oslabio je, pak, 2,9 posto, na 1.085 bodova, najnižu razinu od 2. rujna prošle godine.

Svi sektorski indeksi bili su u minusu, a najviše industrijski, za 4,85 posto, i građevinski, za 4,7 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 81,6 milijuna kuna, što je 115 milijuna manje nego u tjednu ranije.

Pad cijena dionica na Zagrebačkoj burzi bio je posljedica negativnog raspoloženja na svjetskim burzama jer investitori strahuju od gospodarskih šteta zbog širenja epidemije koronavirusa u svijetu te posljedičnog poremećaja u nabavnim lancima, kao i znatnog pada turističke aktivnosti.

„Crobexi su pali i prošloga tjedna, već šesti put u posljednjih sedam tjedana. Likvidnost je, pak, oslabila u odnosu na prethodna dva tjedna. Prosječni dnevni promet iznosio je 16 milijuna kuna, dok je tjedan dana prije iznosio oko 41 milijun kuna”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Najveći promet ostvaren je prošloga tjedna dionicom HT-a, 13,33 milijuna kuna, a cijena joj je pritom ojačala 1,16 posto, na 174 kune.

Slijedila je dionica Valamar Rivijere, s prometom od 11,5 milijuna kuna, i padom cijene za 7,5 posto, na 30,8 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća gubitnica.

„Turistički je sektor pod pritiskom zbog zabrinutosti oko toga kakav će utjecaj koronavirus imati na turističku predsezonu, pa i na samu sezonu”, kaže Davor Špoljar.

Nešto veći promet ostvaren je prošloga tjedna i dionicom Ericssona Nikole Tesle, 5,7 milijuna kuna, a cijena joj je oslabila 1,15 posto, na 1.290 kuna.

U fokusu investitora bila je i dionica Kraša, kojoj je uz promet od 5,6 milijuna kuna cijena pala 2,3 posto, na 690 kuna.

Uz dionicu Valamara, znatne gubitke pretrpile su i dionice Saponije, za 10,3 posto, na 262 kune, te Luke Ploče, za 8,9 posto, na 410 kuna.

Istodobno, najviše su među likvidnijim izdanjima poskupile dionice Zagrebačke banke, za 5,26 posto, na 60 kuna.

„Što se današnjeg trgovanja tiče, trenutno situacija pokazuje da su europski i američki terminski indeksi u znatnom minusu. To znači da bi se na svjetskim burzama mogle nastaviti rasprodaje, pa ostaje za vidjeti hoće li se to negativno raspoloženje na europskim i ostalim svjetskim burzama preliti u nekoj mjeri i na domaće tržište”, kaže Davor Špoljar.

Dodaje da su iz nekoliko domaćih kompanija stigle neke dobre vijesti, ali da će domaći ulagači pratiti zbivanja na stranim burzama, što će biti najveći pokretač na domaćoj burzi.

Oštar pad svjetskih burzi

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale jer se zbog širenja koronavirusa u svijetu i oštrog pada cijena nafte ulagači užurbano povlače iz rizičnijih investicija i novac sklanjaju u sigurnija utočišta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 9,00 sati u minusu 4,4 posto, što je njegov najveći dnevni pad od kraja 2015. godine.

Očekuje se i oštar pad europskih burzi. Terminski STOXXX indeks 50 vodećih europskih dionica trenutno je u minusu gotovo 6 posto, njemački DAX oko 5,5, a londonski FTSE indeks 6,8 posto.

Saudijska Arabija zaprepastila je jutros tržišta odlukom o smanjenju svoje prodajne cijene nafte za sve kupce za 6 do 8 dolara, čime je započela cjenovni rat s Rusijom.

Zbog toga je jutros cijena barela na londonskom tržištu potonula za više od 13,50 dolara ili oko 30 posto, na 31,74 dolara, dok je na američkom tržištu cijena barela skliznula 32 posto, na 27,85 dolara.

Tako oštar dnevni pad cijena 'crnog zlata' nije zabilježen još od siječnja 1991. godine, kada je započeo prvi Zaljevski rat i kada su cijene potonule 33 posto.

Drastičan pad cijena nafte na najniže razine od 2016. godine posljedica je odluke Saudijske Arabije, najvećeg svjetskog izvoznika nafte, da kazni Rusiju, drugog najvećeg svjetskog proizvođača nafte, koja u petak nije pristala na prijedlog OPEC-a o daljnjem smanjenju proizvodnje.

Tržišta dionica su pod pritiskom i zbog daljnjeg širenja koronavirusa u svijetu. Broj zaraženih u otprilike 100 zemalja svijeta popeo se na više od 107.000, pri čemu se broj umrlih približava granici od 4.000.

U Italiji dramatično raste broj mrtvih i zaraženih, pa je u nedjelju uvedena karantene u Lombardiji i drugim sjevernim regijama u nastojanju da se uspori širenje virusa.

To je samo jedan od primjera koji pokazuje da bi gospodarske štete od koronavirusa mogle biti veće nego što se još nedavno očekivalo.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter