ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje zbog nepovoljne epidemiološke situacije

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj burzi u utorak se očekuje oprezno trgovanje i stagnacija Crobexa, pod utjecajem oprezna na inozemnim burzama uslijed mogućeg daljnjeg rasta broja novozaraženih koronavirusom, tim više što i Hrvatska ima nepovoljnu epidemiološku sliku.

Svih pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuje danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks porastao je u ponedjeljak 0,56 posto, na 1.758 bodova, a Crobex10 za 0,79 posto, na 1.097 bodova, ojačavši treći trgovinski dan zaredom.

Tako je nastavljen trend rasta glavnih dioničkih indeksa, koji je ušao u šesti tjedan, pa se oba indeksa kreću na najvišim razinama od prvog dijela ožujka.

Svi sektorski indeksi jučer su ojačali, a najviše, za 2,5 posto, građevinski.

Redovni promet dionicama iznosio je 5,5 milijuna kuna, što je za 3 milijuna više nego prethodnog trgovinskog dana. 

"Na domaćem tržištu i dalje prevladava optimizam, a najbolje izvedbe bilježe dionice turističkog i građevinskog sektora, odnosno cikličkih sektora, u očekivanju uspješnog okončanja koronakrize u godini pred nama. Iako Zagrebačka burza jučer nije slijedila sentiment sa stranih tržišta, korekcija Crobexa nije isključena, imajući u vidu još uvijek nepovoljnu epidemiološku sliku u zemlji", kaže Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria, koja očekuje danas stagnaciju Crobexa.

Najveći promet, 1,47 milijuna kuna, ostvaren je jučer dionicom Valamar Rivijere, koja je poskupjela za 3,1 posto na 29,8 kuna.

Milijunski promet, u visini od 1,2 milijuna kuna, ostvaren je još i dionicom Dalekovoda, pri čemu joj je cijena skočila 4,4 posto na 7,52 kune te je među likvidnijima bila najveća dobitnica.

S prometom od 592 tisuće kuna slijedila je povlaštena dionica Adrisa, čija je cijena porasla 0,26 posto na 387 kuna.

Promet iznad pola milijuna kuna imala je još i dionica HT-a, koja je poskupila 0,27 posto, na 184 kune.

Nešto veći promet bio je ostvaren i dionicom Ericssona Nikole Tesle, 263 tisuće kuna, čija je cijena ojačala 0,66 posto, na 1.520 kuna,

Najviše je među likvidnijima potonula cijena dionice Optima telekoma, za 2,26 posto, na 5,18 kuna.

Na domaćem tržištu jučer se trgovalo s ukupno 35 dionica, pri čemu je cijena njih 20 porasla, 10 pala, a pet stagnirala.

A na Wall Streetu su u ponedjeljak S&P 500 i Dow Jones indeks skliznuli s rekordnih razina, pa je Dow Jones oslabio 0,49 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,19 posto. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,45 posto, na rekordnih 12.519 bodova.

I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,08 posto, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,21, a pariški CAC 0,64 posto.

"Snažan rast novozaraženih u SAD-u, odnosno moguće uvođenje novih restriktivnih mjera dovelo je do pada dioničkih indeksa, a pad su predvodile dionice energetskog i financijskog sektora. U fokusu investitora je i razvoj pregovora oko paketa stimulativnih fiskalnih mjera, ali zasad nema značajnijih pomaka. Danas se očekuje pad indeksa na početku trgovanja na europskim tržištima, uslijed eskalacije pandemije u SAD-u, a i Njemačka razmatra postroženje mjera", zaključuje Turudić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter